reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Oświata > Przedszkole za złotówkę

Przedszkole za złotówkę

Przedszkole za złotówkę zacznie funkcjonować już od 1 września 2013 roku. Jest to jedna ze zmian, wprowadzonych uchwaloną przez Sejm 13 czerwca, a podpisaną przez Prezydenta 26 czerwca tego roku, ustawą o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw.

Ustawa ta jest wyrazem prorodzinnej polityki państwa. Jak wskazują wnioskodawcy, głównym celem ustawy jest usunięcie barier w dostępie do edukacji przedszkolnej. Ustawa ma na celu zapewnić każdemu dziecku w wieku od 3 do 5 lat możliwość korzystania z wychowania przedszkolnego, o ile oczywiście wolę taką wykażą rodzice.

Dzięki nowelizacji zmniejszeniu ulegnie wysokość opłat pobieranych od rodziców za pobyt dziecka w przedszkolu publicznym powyżej 5 bezpłatnych godzin. Z dniem 1 września 2013 roku, każda dodatkowa godzina dziecka w przedszkolu będzie kosztować nie więcej niż 1 zł. Obecnie, to gminy samodzielnie ustalają wysokość opłat, pobieranych od rodziców za pobyt dziecka powyżej 5 godzin. Istnieją gminy, gdzie pobyt dziecka powyżej pięciu godzin jest bezpłatny, jednak są też samorządy, które ustaliły stawki w wysokości nawet 4 złotych. Nowelizacja ta, ma na celu ochronę rodziców, przed nadmiernymi kosztami opieki w przedszkolach oraz zapobieganie znaczącym nierównościom w stawkach pomiędzy gminami. Regulacja ta, ułatwi powrót rodziców dziecka na rynek pracy.

Zadaj pytanie: Forum

Ponadto, ustawa przewiduje dotacje celowe dla jednostek samorządu terytorialnego z budżetu państwa. Dotacje te gminy będą otrzymywać od 1 września 2013 roku. Przysługiwać zaś będą na każde dziecko korzystające z edukacji przedszkolnej, zarówno publicznej jak i niepublicznej, jeśli te ostatnie dobrowolnie podporządkują się zasadom ustalonym przez gminy dla przedszkoli publicznych, między innymi w zakresie opłat za dodatkowe godziny. Przedszkola niepubliczne, które nie spełnią wymaganych warunków, otrzymają 75 procent dotacji przewidzianej dla przedszkoli publicznych, na pokrycie kosztów utrzymania dziecka w samorządowym przedszkolu publicznym. Na okres od 1 września 2013 roku do końca grudnia 2013 roku, gminy otrzymają dotację w wysokości 414 złotych na jedno dziecko. W roku 2014, dotacja na jedno dziecko wynosić zaś będzie 1242 złote. Dotacja ta ma rekompensować jednostkom samorządu terytorialnego wydatki spowodowane niższymi opłatami wpływającymi od rodziców, koszty związane z poprawą warunków wychowania przedszkolnego oraz koszty zwiększenia miejsc w przedszkolach, a co za tym idzie koszty dodatkowych etatów dla nauczycieli.

Polecamy także: Świadczenia rodzinne 2014

Dodatkowo nowelizacja zakłada, że każdy czterolatek otrzyma miejsce w przedszkolu od 1 września 2015 roku, zaś trzylatek od 1 września 2017 roku.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama