reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Pomoc społeczna > Świadczenia rodzinne 2014

Świadczenia rodzinne 2014

Świadczenia rodzinne w 2014 roku czeka kolejna zmiana. Dotyczy ona między innymi kryterium dochodowego, umożliwiającego uzyskanie świadczeń.

Do świadczeń rodzinnych zalicza się zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego, jednorazową zapomogę z tytuły urodzenia się dziecka oraz świadczenia opiekuńcze, wśród których wyróżnia się zasiłek pielęgnacyjny, świadczenie pielęgnacyjne oraz specjalny zasiłek opiekuńczy. Przyznanie zasiłku rodzinnego uzależnione jest między innymi od spełnienia kryterium dochodowego.

Wysokość zasiłku rodzinnego od dnia 1 listopada 2012 roku wynosi 77 złotych na dziecko w wieku do ukończenia 5 roku życia, 106 złotych na dziecko w wieku powyżej 5 roku życia do ukończenia 18 roku życia oraz 115 złotych na dziecko powyżej 18 roku życia do ukończenia 24 roku życia. Kryterium dochodowe warunkujące uzyskanie zasiłku rodzinnego wynosi zaś 539 złotych.

Zobacz więcej: Zasiłek rodzinny 2014

Jest to kwota przeciętnego miesięcznego dochodu rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się. Gdy członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym albo o znacznym stopniu niepełnosprawności, zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli przeciętny miesięczny dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 623,00 złotych. Od 1 listopada 2014 roku kryterium dochodowe, uprawniające do uzyskania świadczenia wzrośnie do 574 złotych, a w przypadku dziecka legitymującego się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym albo o znacznym stopniu niepełnosprawności – do kwoty 664 złotych.

Zobacz również: Becikowe 2014

Osoba, której przysługuje zasiłek rodzinny, może się ubiegać o dodatek z tytułu urodzenia dziecka w jednorazowej kwocie 1000 złotych, dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego w kwocie 400 złotych miesięcznie oraz dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka w kwocie 170 złotych miesięcznie na dziecko, nie więcej jednak niż 340,00 złotych na wszystkie dzieci, a w przypadku dziecka legitymującego się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności kwotę dodatku zwiększa się o 80 złotych na dziecko, nie więcej jednak niż o 160 złotych na wszystkie dzieci. Ustawa przewiduje również dodatek z tytuły wychowywania dziecka w wielodzietnej rodzinie, w kwocie 80 złotych miesięcznie oraz dodatek z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego w wysokości 60 złotych na dziecko do ukończenia 5 roku życia i w wysokości 80 złotych na dziecko w wieku powyżej 5 roku życia do ukończenia 24 roku życia. Funkcjonuje również dodatek z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania, który przysługuje w związku z zamieszkiwaniem w miejscowości, w której znajduje się siedziba szkoły ponadgimnazjalnej lub szkoły artystycznej, w której realizowany jest obowiązek szkolny i obowiązek nauki, a także szkoły podstawowej lub gimnazjum w przypadku dziecka lub osoby uczącej się, legitymującej się orzeczeniem o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności - w wysokości 90 złotych miesięcznie na dziecko, a także w związku z dojazdem z miejsca zamieszkania do miejscowości, w której znajduje się siedziba szkoły, w przypadku dojazdu do szkoły ponadgimnazjalnej, a także szkoły artystycznej, w której realizowany jest obowiązek szkolny i obowiązek nauki w zakresie odpowiadającym nauce w szkole ponadgimnazjalnej - w wysokości 50 złotych miesięcznie na dziecko. Osoby, którym przysługuje zasiłek rodzinny, mogą ubiegać się również o dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego w wysokości 100 złotych na dziecko.

Porozmawiaj na: Forum

Innym świadczeniem rodzinnym jest jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka. Przysługuje ona w wysokości 1000 złotych na jedno dziecko. Przysługuje ona matce lub ojcu dziecka, opiekunowi prawnemu albo opiekunowi faktycznemu dziecka, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekroczy kwoty 1922,00 złotych netto. Wysokość zasiłku pielęgnacyjnego wynosi zaś 153 złote. Aktualna kwota świadczenia pielęgnacyjnego wynosi 520 złotych miesięcznie, natomiast od dnia 1 lipca 2013 roku, będzie ona sięgała 620 złotych. Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje niezależnie od dochodów rodziny. Funkcjonujący od stycznia 2013 roku specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje, jeżeli łączny dochód rodziny osoby sprawującej opiekę oraz rodziny osoby wymagającej opieki w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty kryterium dochodowego 623 złotych i wynosi 520 złotych miesięcznie.

Polecamy: Świadczenie pielęgnacyjne – zmiany od 1 lipca 2013 r.

Poznaj pierwszą w Polsce Platformę Rachunkowości Budżetowej przygotowaną z myślą o księgowych w budżecie.
Skorzystaj z bezpłatnego dostępu przez 30 dni! Szczegóły promocji znajdziesz na www.inforrb.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Komorniczak

Doradca podatkowy, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama