reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Oświata > Inne formy wychowania przedszkolnego – wyjaśnienia MEN

Inne formy wychowania przedszkolnego – wyjaśnienia MEN

Inne formy wychowania przedszkolnego wprowadzone zostały do systemu oświaty ustawą nowelizującą z 7 września 2007 r. Powodem była konieczność zwiększenia upowszechnienia edukacji przedszkolnej.

W przypadkach uzasadnionych warunkami demograficznymi i geograficznymi rada gminy może uzupełnić sieć publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych o inne formy wychowania przedszkolnego.

Inne formy wychowania przedszkolnego organizuje się dla dzieci w miejscu zamieszkania lub w innym możliwie najbliższym miejscu.

Znowelizowana ustawa o systemie oświaty nie określa co należy rozumieć pod pojęciem innych form wychowania przedszkolnego, a jedynie udziela ministrowi właściwemu do spraw oświaty upoważnienia do określenia rodzajów innych form wychowania przedszkolnego. Wykonując niniejsze upoważnienie Minister Edukacji Narodowej, wskazał dwa rodzaje innych form wychowania przedszkolnego tj.:

1. punkty przedszkolne i
2. zespoły wychowania przedszkolnego.

Inne formy wychowania przedszkolnego - cechy

Analiza przepisów o systemie oświaty pozwala na wskazanie następujących cech „innych publicznych form wychowania przedszkolnego”:

1. Stanowią element systemu oświaty .

2. Są formą realizacji przez gminę zadań oświatowych, polegających na zapewnieniu kształcenia, wychowania i opieki, w tym profilaktyki społecznej.

3. Zapewniają bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w czasie ustalonym przez organ prowadzący, nie krótszym jednak niż czas określony w rozporządzeniu, a także realizują programy wychowania przedszkolnego uwzględniające podstawę programową wychowania przedszkolnego i przeprowadzają rekrutację dzieci w oparciu o zasadę powszechnej dostępności.

4. Usługi świadczone w „innej formie wychowanie przedszkolnego” ponad czas ustalony przez organ prowadzący, mogą mieć charakter odpłatny.

5. Mają charakter wyjątkowy i uzupełniający względem przedszkoli i oddziałów przedszkolnych. Mogą być tworzone wyłącznie w przypadkach uzasadnionych warunkami demograficznymi i geograficznymi.

6. Zajęcia prowadzą nauczyciele posiadający kwalifikacje wymagane od nauczycieli przedszkoli.

7. Nie są pracodawcą wobec zatrudnionych nauczycieli.

Inne formy wychowania przedszkolnego - formy zatrudnienia

Zasady zatrudniania nauczycieli punktów przedszkolnych lub zespołów wychowania przedszkolnego zostały określono ustawowo. Zgodnie z tymi przepisami zajęcia w innych formach wychowania przedszkolnego prowadzą nauczyciele posiadający kwalifikacje wymagane od nauczycieli przedszkoli, którzy są zatrudniani przez dyrektora przedszkola lub szkoły podstawowej prowadzonych przez gminę.

Co istotne, punkt przedszkolny (zespół wychowania przedszkolnego) nie jest wobec zatrudnionych w nim nauczycieli pracodawcą. Dlatego też ustawodawca nie nakłada na „inne formy wychowania przedszkolnego” obowiązku zatrudniania nauczycieli posiadających odpowiednie kwalifikacje, gdyż to nie punkt przedszkolny (zespół wychowania przedszkolnego) będzie zatrudniał pracujących tam nauczycieli lecz dyrektor szkoły podstawowej lub przedszkola prowadzonych przez gminę.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama