| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Oświata > Przekształcenia zespołów publicznych szkół

Przekształcenia zespołów publicznych szkół

Wprowadzone zmiany w systemie oświaty obejmują także zespoły publicznych szkół prowadzonych zarówno przez jednostki samorządu terytorialnego, jak i osoby prawne niebędące JST oraz osoby fizyczne. Ulegają one przekształceniom w ściśle określonych terminach.

Zespoły szkół ulegają przekształceniom odpowiednio w: ośmioletnią szkołę podstawową, czteroletnie liceum ogólnokształcące, pięcioletnie technikum lub branżową szkołę I stopnia.

Przekształcenie zespołu szkół w ośmioletnią szkołę podstawową

Z dniem 1 września 2017 r. zespół publicznych szkół, w skład którego wchodzi jedynie dotychczasowa sześcioletnia szkoła podstawowa i dotychczasowe gimnazjum, staje się ośmioletnią szkołą podstawową. Organ stanowiący JST prowadzącej dotychczasowy zespół do 30 listopada 2017 r. w drodze uchwały ma stwierdzić jego przekształcenie w ośmioletnią szkołę podstawową. Podjęta uchwała będzie stanowiła akt założycielski ośmioletniej szkoły podstawowej.

Zobacz: Reforma oświaty

Trzeba pamiętać, że przekształcenie w ośmioletnią szkołę podstawową dotyczy także zespołu publicznych szkół, w skład którego wchodzi jedynie dotychczasowa sześcioletnia szkoła podstawowa i dotychczasowe gimnazjum, prowadzonego przez inny podmiot niż samorząd. Mianowicie osoba prawna niebędąca JST lub osoba fizyczna prowadząca dotychczasowy zespół publicznych szkół, w terminie do 30 czerwca 2017 r. miała obowiązek przedłożyć organowi JST, który wydał zezwolenie na założenie placówki:

  • wykaz nauczycieli przewidzianych do zatrudnienia w publicznej ośmioletniej szkole podstawowej, zawierający imiona i nazwiska nauczycieli oraz informację o ich kwalifikacjach,
  • projekt aktu założycielskiego publicznej ośmioletniej szkoły podstawowej oraz projekt statutu tej szkoły, dostosowane do przepisów ustawy - Prawo oświatowe,
  • zobowiązanie do zapewnienia warunków działania szkoły publicznej, w tym bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki, oraz zobowiązanie do przestrzegania przepisów dotyczących szkół publicznych.

Organ JST, na wniosek osoby prawnej niebędącej JST lub osoby fizycznej prowadzącej dotychczasowy zespół, mógł przedłużyć ten termin - jednak nie dłużej niż do 31 lipca 2017 r.

Jeśli stosowne dokumenty nie zostały złożone w wymaganych terminach, dotychczasowa publiczna sześcioletnia szkoła podstawowa staje się z dniem 1 września 2017 r. publiczną ośmioletnią szkołą podstawową i ulegnie likwidacji z dniem 31 sierpnia 2018 r. Likwidacja szkoły nie będzie wymagała uzyskania zgody organu, który udzielił zezwolenia na jej założenie. Z kolei gimnazjum będzie stopniowo wygaszane. Z dniem 1 września 2017 r. likwiduje się klasę I, a w następnych kolejne klasy dotychczasowego gimnazjum.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł:

Przekształcenia zespołów publicznych szkół

W artykule omówiono także pozostałe formy przekształceń zespołów publicznych szkół.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Veeam Software

Veeam to globalny lider w zakresie inteligentnego zarządzania danymi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »