reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Zdrowie > Przekształcony szpital zapłaci podatek dochodowy

Przekształcony szpital zapłaci podatek dochodowy

Przekształcone szpitale działające w ramach spółek kapitałowych będą zmuszone zapłacić podatek dochodowy. Nie mogą skorzystać ze zwolnienia z CIT. Sprawa rozstrzygnie Naczelny Sąd Administracyjny.

Do końca września samorządy musiały podjąć decyzję o przyszłości tych publicznych placówek medycznych, które mają straty finansowe. Jeżeli ich nie spłacą, szpitale trzeba przekształcić. Sam proces już jest skomplikowany. Jakby tego było mało, przed nimi batalia ze skarbówką.

Chodzi o art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 74, poz. 397 z późn. zm.). Zgodnie z nim zwolniony z daniny jest dochód podatników podatku dochodowego od osób prawnych, których celem statutowym jest m.in. działalność lecznicza – w części przeznaczonej na ten cel. Zwolnienia zgodnie z art. 17 ust. 1c nie mogą jednak stosować spółki.

Zobacz serwis: Zdrowie

Brak wyodrębnienia

W odpowiedzi na pytanie DGP Ministerstwo Finansów przyznało, że na gruncie obowiązującej do 30 czerwca 2011 r. ustawy o zakładach opieki zdrowotnej (Dz.U. z 2007 r. nr 14, poz. 89 z późn. zm.) istniał podział tych zakładów na publiczne i niepubliczne oparty na kryterium podmiotu założycielskiego. „NZOZ utworzony przez osobę prawną, posiadający odrębną strukturę organizacyjną i gospodarkę finansową, mógł korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT” – przyznaje w piśmie resort.

W praktyce organy podatkowe nie respektowały tego prawa, co oznaczało spory i niekorzystne dla fiskusa wyroki sądów administracyjnych. Sędziowie (np. w wyroku NSA z 26 kwietnia 2013 r., sygn. akt II FSK 1770/11) wskazywali, że NZOZ-y utworzone przez osoby prawne, mające odrębną strukturę organizacyjną, przedmiot działania i majątek, są jako jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej odrębnymi podatnikami CIT. I dochody NZOZ na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 są wolne od podatku.

Taki stan, zdaniem MF, zmieniła obowiązująca od 1 lipca 2011 r. ustawa z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 217). Nie zawiera już konstrukcji prawnej niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej. Z dniem jej wejścia w życie każdy NZOZ stawał się przedsiębiorstwem podmiotu leczniczego.

Zobacz: Przedłużenie likwidacji szpitala - zaskarżenie uchwały Rady Powiatu

Jak wyjaśnia resort, w obecnym stanie prawnym takimi podmiotami są przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, funkcjonujący we wszelkich formach, a więc i osoby prawne, w tym spółki kapitałowe. W tej sytuacji podatnikiem CIT jest – zdaniem ministerstwa – wyłącznie podmiot leczniczy działający w formie osoby prawnej, np. spółka kapitałowa. Nie jest nim zaś i nie może być przedsiębiorstwo tego podmiotu (dawny NZOZ). A jak podkreśla MF, spółki kapitałowe nie mogą korzystać ze zwolnienia z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy.

Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Dziennik Gazeta Prawna

Zdjęcia

Przekształcone szpitale a podatek dochodowy. /Fot. Fotolia
Przekształcone szpitale a podatek dochodowy. /Fot. Fotolia

ZFŚS 2020. Komentarz55.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Wnuczek

Jestem aplikantem adwokackim Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. W swojej pracy wspierałem klientów w obszarze prawa podatkowego i postępowań.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama