REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przekształcony szpital zapłaci podatek dochodowy

Agnieszka Pokojska
Agnieszka Pokojska
Przekształcone szpitale a podatek dochodowy. /Fot. Fotolia
Przekształcone szpitale a podatek dochodowy. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Przekształcone szpitale działające w ramach spółek kapitałowych będą zmuszone zapłacić podatek dochodowy. Nie mogą skorzystać ze zwolnienia z CIT. Sprawa rozstrzygnie Naczelny Sąd Administracyjny.

Do końca września samorządy musiały podjąć decyzję o przyszłości tych publicznych placówek medycznych, które mają straty finansowe. Jeżeli ich nie spłacą, szpitale trzeba przekształcić. Sam proces już jest skomplikowany. Jakby tego było mało, przed nimi batalia ze skarbówką.

REKLAMA

Chodzi o art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 74, poz. 397 z późn. zm.). Zgodnie z nim zwolniony z daniny jest dochód podatników podatku dochodowego od osób prawnych, których celem statutowym jest m.in. działalność lecznicza – w części przeznaczonej na ten cel. Zwolnienia zgodnie z art. 17 ust. 1c nie mogą jednak stosować spółki.

Zobacz serwis: Zdrowie

Brak wyodrębnienia

REKLAMA

W odpowiedzi na pytanie DGP Ministerstwo Finansów przyznało, że na gruncie obowiązującej do 30 czerwca 2011 r. ustawy o zakładach opieki zdrowotnej (Dz.U. z 2007 r. nr 14, poz. 89 z późn. zm.) istniał podział tych zakładów na publiczne i niepubliczne oparty na kryterium podmiotu założycielskiego. „NZOZ utworzony przez osobę prawną, posiadający odrębną strukturę organizacyjną i gospodarkę finansową, mógł korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT” – przyznaje w piśmie resort.

W praktyce organy podatkowe nie respektowały tego prawa, co oznaczało spory i niekorzystne dla fiskusa wyroki sądów administracyjnych. Sędziowie (np. w wyroku NSA z 26 kwietnia 2013 r., sygn. akt II FSK 1770/11) wskazywali, że NZOZ-y utworzone przez osoby prawne, mające odrębną strukturę organizacyjną, przedmiot działania i majątek, są jako jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej odrębnymi podatnikami CIT. I dochody NZOZ na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 są wolne od podatku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Taki stan, zdaniem MF, zmieniła obowiązująca od 1 lipca 2011 r. ustawa z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 217). Nie zawiera już konstrukcji prawnej niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej. Z dniem jej wejścia w życie każdy NZOZ stawał się przedsiębiorstwem podmiotu leczniczego.

Zobacz: Przedłużenie likwidacji szpitala - zaskarżenie uchwały Rady Powiatu

Jak wyjaśnia resort, w obecnym stanie prawnym takimi podmiotami są przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, funkcjonujący we wszelkich formach, a więc i osoby prawne, w tym spółki kapitałowe. W tej sytuacji podatnikiem CIT jest – zdaniem ministerstwa – wyłącznie podmiot leczniczy działający w formie osoby prawnej, np. spółka kapitałowa. Nie jest nim zaś i nie może być przedsiębiorstwo tego podmiotu (dawny NZOZ). A jak podkreśla MF, spółki kapitałowe nie mogą korzystać ze zwolnienia z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy.

Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wyższe stawki uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Rozporządzenie już obowiązuje

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r.

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I. Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  REKLAMA

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  REKLAMA

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane i opublikowane. Wchodzi w życie 22 lutego ze skutkiem od 1 stycznia

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Już 21 lutego rozporządzenie to zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  REKLAMA