| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Zdrowie > Przedłużenie likwidacji szpitala - zaskarżenie uchwały Rady Powiatu

Przedłużenie likwidacji szpitala - zaskarżenie uchwały Rady Powiatu

Wierzyciel likwidowanego szpitala nie ma prawa zaskarżyć uchwały Rady Powiatu o przedłużeniu likwidacji. Tak orzekł WSA w Bydgoszczy. II SA/Bd 215/07 w dniu 17 kwietnia 2007 r. Podstawą takiego rozstrzygnięcia był zdaniem sądu brak interesu prawnego po stronie wierzyciela.

Uchwała Powiatu zmieniała termin zakończenia likwidacji szpitala i tym samym przejęcia jego zobowiązań przez Powiat. Jak twierdził wierzyciel uchwała narusza art. 60 ust 6 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej i uniemożliwia mu dochodzenie należności stwierdzonych prawomocnym orzeczeniem sądowym. Szpital jest niewypłacalny a Powiat musiałby zaspokoić jego wierzytelność.

Zdaniem sądu posiadanie interesu prawnego w postępowaniu administracyjnym oznacza de facto ustalenie przepisu prawnego na podstawie, którego można żądać czynności organu z zamiarem zaspokojenia jakiejś potrzeby. Źródłem interesu prawnego jest zatem norma kształtująca sytuację prawną wnoszącego skargę.

Taką normą nie jest art. 60 ust 6 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej. Przepis wskazuje jedynie, że data likwidacji musi być wyraźnie wskazana. Nie stanowi podstawy do wyprowadzenia interesu prawnego bowiem nie reguluje praw ani obowiązków administracyjnych Powiatu.

Przesunięcie terminu zakończenia likwidacji szpitala, a w rezultacie przesunięcie daty przejęcia jego zobowiązań przez Powiat dotyczy względów ekonomicznych i narusza wyłącznie interes faktyczny skarżącego wierzyciela.

Zadaj pytanie: Forum

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »