reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Temat dnia > Postępowanie administracyjne w pierwszej instancji

Postępowanie administracyjne w pierwszej instancji

Dobra znajomość podstawowych zasad postępowania administracyjnego, terminów załatwiania spraw, reguł związanych z doręczaniem pism i przeprowadzaniem rozpraw jest podstawowym warunkiem utrzymania sprawności działania i realizowania zadań przez administrację publiczną.

n organ administracji nie wydaje decyzji o odszkodowaniu, biorąc pod uwagę brak środków pieniężnych na wypłatę odszkodowania - wyrok NSA z 22 czerwca 1998 r., IV SAB 42/98,

n akta sprawy zostały przekazane do sądu administracyjnego - wyrok NSA z 8 października 1999 r., IV SAB 46/99,

n liczba pracowników organu nie jest wystarczająca do załatwiania spraw w terminie - wyrok NSA z 21 grudnia 1999 r., V SAB 147/99.

Paragraf 1 art. 107 określa składniki decyzji typowej (standardowej). Szczegółowe przepisy mogą określać także inne składniki, które powinna ona zawierać.

Decyzja, która nie zawiera wszystkich elementów, jest decyzją wadliwą.

Niemniej procedura administracyjna przewiduje w tym zakresie wyjątki. Dopuszcza mianowicie możliwość odstąpienia od uzasadnienia decyzji w sytuacjach:

n gdy uwzględnia ona w całości żądanie strony (nie dotyczy to jednak decyzji rozstrzygających sporne interesy stron oraz decyzji wydanych na skutek odwołania),

n gdy z dotychczasowych przepisów ustawowych wynika możliwość zaniechania lub ograniczenia uzasadnienia ze względu na interes bezpieczeństwa państwa lub porządek publiczny.

Pewną liberalizację co do braku oznaczenia daty decyzji wprowadziło orzecznictwo sądów administracyjnych. Zgodnie z poglądami sądów brak oznaczenia daty wydania decyzji nie dyskwalifikuje jej jako aktu administracyjnego, ani nie daje podstaw do stwierdzenia nieważności decyzji. Wskazanie daty nie mieści się bowiem w katalogu czterech konstytutywnych elementów decyzji (do których należą: oznaczenie organu rozstrzygającego sprawę, oznaczenie adresata aktu, rozstrzygnięcie w sprawie oraz podpis upoważnionego pracownika organu). Określenie daty w tekście decyzji pociąga jednak za sobą określone skutki. Przede wszystkim pozwala ustalić moment czasowy, w którym organ administracji skonkretyzował generalną i abstrakcyjną normę prawną. Ustalenie tego momentu jest szczególnie istotne w postępowaniach mających na celu skontrolowanie decyzji ostatecznej z punktu widzenia jej zgodności z prawem. W postępowaniach administracyjnych zmierzających do nadzorczej weryfikacji decyzji, zwłaszcza w trybie stwierdzenia jej nieważności oraz w postępowaniu przed sądem administracyjnym, bada się bowiem zgodność decyzji z prawem obowiązującym w chwili wydania decyzji.

Tym niemniej data wydania nie ma znaczenia dla zewnętrznych skutków prawnych decyzji (także dla biegu terminów do wniesienia środków prawnych), gdyż liczą się one od dnia doręczenia decyzji.

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych Zdanowicz i Wspólnicy Sp.K.

Profesjonalista w zakresie szeroko rozumianego prawa gospodarczego i cywilnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama