reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Budżet na pomoc społeczną 2019 r.

Budżet na pomoc społeczną 2019 r.

W 2019 roku wzrosną wydatki na realizację zadań z pomocy społecznej. W porównaniu do roku ubiegłego różnica wyniesie 223 mln.

Polityka rodzinna w budżecie 2019 r. nadal zajmuje kluczowe miejsce. W 100% zabezpieczono środki na wszystkie realizowane programy, m.in. Rodzina 500+, Dobry Start czy program Za życiem. Co więcej na niektóre zadania środki uległy znaczącemu zwiększeniu.

Cieszę się, że w projekcie budżetu na przyszły rok zostały zaplanowane odpowiednie środki na nasze zadania i  programy rodzinne. Bezpieczna i szczęśliwa rodzina jest i pozostanie naszym priorytetem” - mówi minister Elżbieta Rafalska.

Rada Ministrów przyjęła we wtorek wstępny projekt budżetu na 2019 rok. Zabezpieczone zostały w nim środki także na priorytetowe działania będące w kompetencji Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Zobacz: Pomoc społeczna

Dla rodzin

W projekcie ustawy budżetowej zabezpieczono 1,44 mld zł na wprowadzony w tym roku program „Dobry start”. To obok „Rodzina 500+”najważniejszy rodzinny program rządu. Na realizację programu Rodzina 500+ zagwarantowano w przyszłorocznym budżecie blisko 22 mld zł.

Na rozwój miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech w ramach programu „Maluch+” zagwarantowano 450 mln zł, czyli tak jak w bieżącym roku to trzykrotnie więcej niż w poprzednich latach.

Wydatki w ramach najważniejszych programów rodzinnych zamyka Karta Dużej Rodziny, gdzie planowany jest wzrost o 12,2 mln zł (ustawa budżetowa na rok 2018 – 28,6 mln zł, ustawa na rok 2019 -  40,8 mln zł). Wzrost wynika z rozszerzenia od 1 stycznia 2019 r. karty dużej rodziny o rodziców, którzy kiedykolwiek wychowali troje dzieci.

Dla osób niepełnosprawnych

Większe wsparcie otrzymają także osoby niepełnosprawne oraz ich opiekunowie. To ponad 500 mln zł zabezpieczonych środków na ten cel.

Więcej na pomoc społeczną

Aż o 223 mln wzrosną wydatki na realizację zadań z pomocy społecznej co przełoży się na objęcie większym wsparciem szerszej grupy osób.

Na rozwój miejsc dla seniorów w ramach programu Senior+ rząd przeznaczy w 2019 r. 80 mln zł. To środki, dzięki którym powstaną Dzienne Domy Opieki oraz Kluby Senior+ dla osób starszych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama