REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kryteria dochodowe oraz kwoty świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej 2019 r.

Kryteria dochodowe oraz kwoty świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej 2019 r./ fot. Fotolia
Kryteria dochodowe oraz kwoty świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej 2019 r./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Instytut Pracy i Spraw Socjalnych analizuje próg interwencji socjalnej. Po uwzględnieniu badania progu interwencji socjalnej co 3 lata zmianie ulegają kryteria dochodowe. Kryteria dochodowe na 2019 rok uregulowane zostały w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 11 lipca 2018 r. w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, które wchodzi w życie już 1 października 2018 r.

Ostatnia weryfikacja dokonywana była w roku 2018. Do dnia 15 lutego 2018 r. wyniki przeprowadzonego przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych badania progu interwencji socjalnej przekazane zostały ministrowi właściwemu do spraw zabezpieczenia społecznego. Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego, w drodze rozporządzenia, ma obowiązek ustalić:

REKLAMA

 • próg interwencji socjalnej,
 • zakres potrzeb niezbędnych do egzystencji,
 • minimalny zakres wydatków,
 • okres oraz źródło danych, z jakiego przyjmuje się wysokość cen towarów i usług, uwzględniając poziom wydatków gospodarstw domowych z I kwintyla rozkładu dochodów, których wydatki należy uwzględnić w badaniu progu interwencji socjalnej.

Następnie do dnia 15 maja 2018 r. Rada Ministrów przedstawiła Radzie Dialogu Społecznego propozycję kwot omawianych w niniejszym artykule kryteriów, jak również informację o realizacji świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej za okres od poprzedniej weryfikacji. Informacja, o której mowa w zdaniu poprzednim zawsze obejmuje:

 • liczbę świadczeniobiorców,
 • liczbę świadczeń,
 • ogólną kwotę wydatków na świadczenia.

Zobacz: Pomoc społeczna

Kryteria dochodowe 2019 r.

Kryteria zostały ustalone do dnia 15 czerwca 2018 r. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 11 lipca 2018 r. w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej ustalono następujące kryteria dochodowe:

 • dla osoby samotnie gospodarującej – w wysokości 701 zł,
 • dla osoby w rodzinie – w wysokości 528 zł.

W omawianym rozporządzeniu ustalono także kwotę dochodu z 1 ha przeliczeniowego, która wynosi 308 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kwoty świadczeń pieniężnych 2019 r.

W roku 2019 1763 zł wyniesie kwota stanowiąca podstawę ustalenia wysokości pomocy pieniężnej na:

 • usamodzielnienie,
 • na kontynuowanie nauki
 • pomocy na zagospodarowanie w formie rzeczowej.

REKLAMA

W tym miejscu należy przypomnieć, że o pomoc na usamodzielnienie mogą ubiegać się Ci, którzy przebywali w domu pomocy społecznej, schronisku dla nieletnich, zakładzie poprawczym, specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, specjalnym ośrodku wychowawczym, młodzieżowym ośrodku socjoterapii zapewniającym całodobową opiekę albo młodzieżowym ośrodku wychowawczym co najmniej rok. Podobnie jest oczywiście w przypadku kontynuowania nauki.

Do świadczeń niepieniężnych z pomocy społecznej należy również pomoc na zagospodarowanie w formie rzeczowej. Należy pamiętać, że pomoc na zagospodarowanie przyznawana jest w powiecie osiedlenia się osoby usamodzielnianej.

Zgodnie z § 1. pkt 2) lit. b) rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 lipca 2018 r. w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej minimalna kwota świadczenia pieniężnego na utrzymanie i pokrycie wydatków związanych z nauką języka polskiego dla cudzoziemców, którzy uzyskali w RP status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą albo zezwolenie na pobyt czasowy udzielone w związku z nadaniem mu statusu uchodźcy lub w związku z udzieleniem mu ochrony uzupełniającej wynosi 647 zł. Maksymalna kwota świadczenia, o którym mowa w zdaniu poprzednim wynosi 1376 zł.

W omawianym rozporządzeniu ustalono również maksymalną kwotę zasiłku stałego. W roku 2019 wynosi ona 645 zł.

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11 lipca 2018 r. w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej wejdzie w życie w dniu 1 października 2018 r. Kwoty w nim ustalone są kwotami obowiązującymi nie tylko w roku 2019, ale również 2020.

Opracowano na podstawie: 

1. Ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej,

2. Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 lipca 2018 r. w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

REKLAMA

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

REKLAMA