reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Wypłata 500+ w Warszawie

Wypłata 500+ w Warszawie

Uprawnieni do świadczenia 500 plus mieszkańcy Warszawy nie otrzymali pieniędzy. Czy mieszkańcy Warszawy otrzymają świadczenie? Przypomnijmy, że program „Rodzina 500+” jest realizowany przez samorządy jako zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej.

W ostatnich dniach do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej docierają niepokojące informacje od mieszkańców Warszawy, uprawnionych do świadczenia wychowawczego, wskazujące, że pracownicy m.st. Warszawy informują, że w bieżącym miesiącu nie zostaną wypłacone świadczenia z programu „Rodzina 500+”. Powodem tego ma być rzekome nieprzekazanie przez Wojewodę Mazowieckiego dotacji na sfinansowanie wrześniowych świadczeń.

W reakcji na te informacje Kierownictwo resortu wystosowało do Prezydenta m. st. Warszawy Pana Rafała Trzaskowskiego pismo, w którym podkreśla, że zgodnie z  informacją Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego wszystkie środki na realizację świadczeń we wrześniu zostały  przekazane do 19 września tego roku we wnioskowanej przez Pana Prezydenta wysokości. Dotyczy to zapotrzebowania zgłoszonego przez m. st. Warszawa w wysokości ok. 67 mln zł (wniosek z 26 sierpnia), jak i kolejnego zwiększenia zapotrzebowania na wypłatę świadczeń 500+ w wysokości 35 mln zł (wniosek z 10 września). 

Jednocześnie resort rodziny zwrócił uwagę w piśmie na rażące nieprawidłowości występujące po stronie podległych Prezydentowi Warszawy służb, które zajmują się przekazywaniem zapotrzebowania na wypłatę świadczeń. W ponad 3-letniej historii realizacji świadczenia wychowawczego nie doszło bowiem jeszcze do sytuacji, by gmina po kilku czy kilkunastu dniach kolejny raz zwiększała w tak istotnym zakresie zapotrzebowanie na środki.

Zobacz: Finanse

W piśmie skierowanym do władz miasta Kierownictwo ministerstwa zwróciło się z prośbą o wypłatę wszystkich należnych świadczeń z programu Rodzina 500+ jeszcze w tym miesiącu.  „Wnoszę również o podjęcie działań, tak aby w przyszłości składane przez m.st. Warszawę zapotrzebowanie na środki odpowiadało faktycznym potrzebom. Istotne jest również podjęcie działań w celu przyspieszenia procesu przekazywania środków na wypłaty świadczeń do poszczególnych dzielnic realizujących świadczenia wychowawcze.” – czytamy w piśmie podsekretarza stanu w resorcie rodziny Marcina Zielenieckiego. 

Ministerstwo zwraca również uwagę na istotnie niższy wskaźnik realizacji programu Rodzina 500+ (stosunek liczby złożonych wniosków do liczby zakończonych postępowań) w Warszawie na poziomie 80%, podczas, gdy w innych największych miastach w Polsce przekracza on 90% (np. Łódź – 95%, Kraków – 93%, Gdańsk – 92%).
Program „Rodzina 500+” jest realizowany przez samorządy jako zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej, co oznacza, że środki na jego finansowanie gwarantowane są przez Skarb Państwa i przekazywane są bez zbędnej zwłoki.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Zdjęcia

Wypłata 500+ w Warszawie./ fot. Shutterstock
Wypłata 500+ w Warszawie./ fot. Shutterstock

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama