reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Wkrótce ponad 4 tys. bibliotek z dostępem do szybkiego internetu

Wkrótce ponad 4 tys. bibliotek z dostępem do szybkiego internetu

Do końca roku ponad 4 tys. bibliotek w całym kraju będzie korzystać z szybkiego, szerokopasmowego dostępu do internetu dzięki programowi internetyzacji polskich bibliotek publicznych.

Jak poinformował w środę w Krzemieniewie (Wielkopolskie) Tomasz Białobłocki, dyrektor Regionu Grupy TP Zachód, obecnie z takiej możliwości korzysta ok. 3,2 tys. placówek, w tym ponad 250 w Wielkopolsce. W regionie najwięcej placówek podłączono w powiecie poznańskim, złotowskim i kaliskim.

"Grupa Telekomunikacja Polska od lat walczy z wykluczeniem cyfrowym. Chcemy zbudować społeczeństwo informacyjne, dlatego zależy nam na umożliwieniu wszystkim mieszkańcom dostępu do szybkiego internetu. Dotychczas na preferencyjnych warunkach zapewniliśmy szybki internet szkołom, teraz naszą propozycję kierujemy do wszystkich bibliotek. Biblioteki w wielu miejscowościach to jest jedyne miejsce, w którym jest internet" - powiedział Białobłocki.

Jak poinformował, z badań wynika, że blisko 40 proc. spośród 8,5 tys. polskich bibliotek nie ma dostępu do sieci. Problem ten dotyczy szczególnie placówek położonych z dala od ośrodków miejskich. Takich bibliotek na wsi i w małych miastach jest 2,5 tys. Białobłocki zaznaczył, że program internetyzacji bibliotek jest wyjątkowy w skali Europy.

Internet jest dostarczany bibliotekom w technologii kablowej lub bezprzewodowej. Przez trzy lata trwania programu biblioteki korzystają z niego za darmo. Dzięki technologii bezprzewodowej, internet może dotrzeć nawet do najbardziej odległych bibliotek i ich filii. Jak stwierdził Białobłocki, w wielu bibliotekach brakuje zainteresowania darmowym dostępem do internetu, mimo że nie wiąże się to z żadnymi dodatkowymi zobowiązaniami, a wszelkie procedury są bardzo uproszczone. "Często jest tak, że biblioteki mają już jakiś internet, finansowany przez samorząd. Bibliotekarze nie są zainteresowani zmianą, bo i tak za to nie płacą. Boją się też, że uczestnictwo w programie nie jest do końca darmowe" - wyjaśnił.

Anna Weber, dyrektor Centrum Kultury w Krzemieniewie, w którym placówki biblioteczne uczestniczą w programie, powiedziała PAP, że zainteresowanie dostępem do internetu, kursami tworzenia stron, korzystania z poczty i sieci jest spore.

"Młodzież przychodzi tu, bo ma internet za darmo i może szukać informacji poszerzonych o to, co jest w książkach. Z czterech bibliotek na terenie gminy na razie w trzech jest internet. Mamy w sumie 17 komputerów, z tego 11 jest udostępnionych czytelnikom. Umożliwiamy dostęp do internetu, organizujemy też kursy korzystania z sieci dla dzieci i dorosłych" - powiedziała.

Jak dodała, większym problemem jest kwestia sprzętu, niektóre z używanych w bibliotekach komputerów mają ponad 10 lat.

Sygnatariuszami podpisanego w sierpniu 2009 roku porozumienia w sprawie utworzenia programu internetyzacji polskich bibliotek publicznych są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Telekomunikacja Polska oraz Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Porozumienie zostało zawarte na trzy lata.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

PolishProperty.eu

PolishProperty.eu to portal zajmujący się kompleksowo rynkiem nieruchomości w Polsce i pozostałych krajach UE.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama