reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Grzywna za bezczynność organu - ustawa podpisana

Grzywna za bezczynność organu - ustawa podpisana

Ustawa zmieniająca Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi oraz nowelizację KPA, przyspieszająca postępowania w administracji publicznej została podpisana przez prezydenta.

Po wejściu w życie ustawy sąd uzyska prawo do wymierzenia organowi grzywny z tytułu jego bezczynności - z urzędu albo na wniosek strony, przy czym grzywny tej nie będzie można rozłożyć na raty ani umorzyć.

Groźba grzywny w maksymalnej wysokości do 10-krotności przeciętnego wynagrodzenia w roku poprzednim powinna zdyscyplinować organy i usprawnić toczące się postępowania - dlatego mówi się, iż ta nowelizacja KPA przyspieszy postępowania administracyjne.

Pod rządem obowiązujących przepisów, gdy organ nie załatwi sprawy w terminie, strona może wnieść skargę do organu wyższej instancji a następnie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Sąd nie może jednak nałożyć na organ administracji grzywny, lecz jedynie zobowiązać organ do wydania w określonym terminie aktu, interpretacji, dokonania czynności lub też stwierdzenia albo uznania uprawnienia lub obowiązku wynikających z przepisów prawa. Sąd może nałożyć grzywnę dopiero gdy - mimo decyzji sądu - organ administracji nadal nie wywiązuje się z ustawowych terminów.

Wkrótce sąd będzie mógł zobowiązać organ do działania, równocześnie orzekając grzywnę.

Ustawa z dnia 25 marca 2011 r. o zmianie ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi oraz ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania administracyjnego oraz ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2011 r. nr 76; poz. 409) wejdzie w życie 12 lipca 2011 r.

11 kwietnia weszła w życie tzw. "duża" nowelizacja KPA z nowymi przepisami dotyczącymi m.in.: skargi na przewlekłość postępowania, odmowy wszczęcia postępowania, doręczania decyzji podmiotom zagranicznym, przekazania sprawy przez organ niewłaściwy, uchylenia lub zmiany decyzji, prawa strony do kopiowania dokumentów.

Czytaj także: Nowelizacja KPA: skarga na przewlekłość postępowania i prawo strony do kopiowania dokumentów>>

samorzad.infor.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Jakubowska-Gregier

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama