Nowelizacja KPA: skarga na przewlekłość postępowania i prawo strony do kopiowania dokumentów
REKLAMA
W kodeksie postępowania administracyjnego wprowadzono m.in. następujące zmiany:
REKLAMA
- w art. 27 - postanowiono, iż sytuacji gdy samorządowe kolegium odwoławcze na skutek wyłączenia jego członków nie może załatwić sprawy – minister SWiA w drodze postanowienia wyznacza inne właściwe kolegium,
REKLAMA
- w art. 37 - przyznano stronie prawo do składania zażaleń na niezałatwienie sprawy w terminie lub na przewlekłe prowadzenie postępowania. Zażalenie składa się do organu wyższego stopnia a jeśli nie ma takiego organu – stronie przysługuje wezwanie do usunięcia naruszenia prawa.
- w art. 40 - określono sposób postępowania w sytuacji gdy strona ustanowiła kilku pełnomocników. Pisma doręcza się wówczas tylko jednemu, wskazanemu przez stronę pełnomocnikowi. Nowy przepis zobowiązuje także stronę zamieszkałą za granicą do ustanowienia w Polsce pełnomocnika do doręczeń, jeśli nie posiada ona w Polsce pełnomocnika do prowadzenia sprawy. Jeśli nie zostałby wskazany pełnomocnik do doręczeń pisma pozostawione zostaną w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia.
- w art. 73 - określono precyzyjnie, iż strona ma prawo do wglądu w akta sprawy, sporządzania z nich notatek kopii lub odpisów. Prawo to przysługuje również po zakończeniu postępowania. Skorzystanie z powyższych uprawnień możliwe jest w lokalu administracji publicznej w obecności pracownika tego lokalu. Strona może także żądać wydania uwierzytelnionych kopii lub odpisów.
- w art. 105 – uprawniono organ administracji do umorzenia postępowania w całości lub w części - w przypadku gdy stało się ono bezprzedmiotowe w całości lub w części.
- w art. 111 - uregulowano uprawnienie do autokorekty wydanych decyzji. Mianowicie organ administracji publicznej, który wyda decyzję będzie mógł ją uzupełnić lub sprostować z urzędu w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia lub doręczenia decyzji. Uzupełnienie decyzji nastąpi w formie postanowienia.
- w art. 149 – zmieniono formę odmowy wznowienia postępowania - nastąpi ona w drodze postanowienia.
- w art. 154 i 155 – prawo do uchylenia lub zmiany decyzji ostatecznych, po spełnieniu warunków przewidzianych w powyższych przepisach przyznano jedynie organowi administracji publicznej, który decyzję wydał - ale już nie organowi wyższego stopnia.
REKLAMA
- w art. 229 – organem właściwym do rozpatrywania skarg dotyczących zadań lub działalności organów wykonawczych jednostek samorządu terytorialnego, kierowników powiatowych służb, inspekcji, straży i innych jednostek organizacyjnych - w sprawach należących do zadań zleconych z zakresu administracji rządowej – ustanowiono wojewodę lub organ wyższego stopnia.
- w art. 259 – wprowadzono obowiązek dokonywania ocen przyjmowania i załatwiania skarg i wniosków, przez podległe nadzorowi organy i jednostki organizacyjne - nie rzadziej niż raz na dwa lata.
USTAWA z dnia 3 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania administracyjnego oraz ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 6 z 10 stycznia 2011, Poz. 18) wejdzie w życie 11 kwietnia 2011 r.
Czytaj także: Uchylenie i zmiana rozstrzygnięcia uprzedniego jako podstawy wznowienia postępowania>>
REKLAMA
REKLAMA