REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

13 i 14 emerytura a dodatek osłonowy - sprzeczne interpretacje w rządzie

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
13 i 14 emerytura, dodatek osłonowy
13 i 14 emerytura, dodatek osłonowy

REKLAMA

REKLAMA

13 i 14 emerytura, dodatek osłonowy. Dwa ministerstwa sformułowały sprzeczne interpretacje, co do kwalifikacji 13 i 14 emerytury przy obliczaniu dochodu netto wnioskodawcy starającego się o dodatek osłonowy.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej uważa, że 13 i 14 emerytura nie jest uwzględniana przy obliczaniu dochodu w procedurze przyznawania dodatku osłonowego. Odmienną interpretację przyjęło Ministerstwo Klimatu i Środowiska, które ostatecznie przyznało rację Ministerstwu Rodziny. Na dziś obowiązuje więc interpretacja, że 13 i 14 emerytura nie ma wpływu na wysokość dodatku osłonowego.

REKLAMA

Ta sprzeczność interpretacji - pomimo, że ministerstwa się porozumiały - jest kolejnym problemem dla gmin, które Infor.pl omówił w poniższym artykule:

Samorządy zamiast chwiejnego stanowiska poszczególnych ministerstw, wolałyby z pewnością pewne prawo zapisane w ustawie o dodatku osłonowym.

Jaki dochód pozwala otrzymać dodatek osłonowy?

Przypomnijmy, że dodatek osłonowy przysługuje:

 1. osobie w gospodarstwie domowym jednoosobowym, w którym wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu netto nie przekracza kwoty 2100 zł, oraz
 2. osobie w gospodarstwie domowym wieloosobowym, w którym ten próg wynosi 1500 zł.  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co to jest 13 i 14 emerytura?

Są to :

 1. kwota dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego, o którym mowa w art. 1 ustawy z dnia 9 stycznia 2020 r. o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów (Dz. U. z 2021 r. poz. 1808 i 2105) - tzw. „13. emerytura” oraz
 1. kwota kolejnego w 2021 r. dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego, o którym mowa w art. 1 ustawy z dnia 21 stycznia 2021 r. o kolejnym w 2021 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów (Dz. U. poz. 432) - tzw. „14. emerytura”.

13 i 14 emerytura a dodatek osłonowy - poprzednie stanowisko ministerstwa klimatu

Początkowe stanowisko ministerstwa klimatu było następujące:

„Należy zauważyć, że 13 i 14 emerytura są uwzględniane przy wyliczaniu przeciętnego miesięcznego dochodu uprawniającego do dodatku osłonowego.”

Zostało ono sformułowane w poradniku o dodatku osłonowym dla samorządów.

Swoje stanowisko ministerstwo klimatu wiązało z zasadami ustalania kryterium dochodu 1500 zł/2100 zł. Należy w tym celu m.in. uwzględnić dochody opodatkowane PIT. A 13 i 14 emerytura były opodatkowane w latach 2020-2021.

Dlatego ministerstwo klimatu uwzględniało 13 i 14 emeryturę w limicie uprawniającym do dodatku osłonowego.

13 i 14 emerytura a dodatek osłonowy - stanowisko ministerstwa rodziny

Ministerstwo rodziny przyjmuje, że:

 „(…) kwoty 13. emerytury i 14. emerytury nie wlicza się do dochodu przy ustalaniu prawa do dodatku osłonowego i w konsekwencji kwoty te nie mają wpływu na przyznanie dodatku osłonowego. Wyłączenie tych kwot wynika z:

 1. art. 10 ustawy pieniężnym dla emerytów i rencistów (Dz. U. z 2021 r. poz. 1808 i 2105)
 2. art. 10 ustawy z dnia 21 stycznia 2021 r. o kolejnym w 2021 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów (Dz. U. poz. 432)

Przepisy te wprowadzają następującą regułę:

Ustalając prawo do świadczeń rodzinnych, o których mowa w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych lub świadczeń z funduszu alimentacyjnego, do dochodu członka rodziny, o którym mowa w tych ustawach, nie wlicza się wypłaconej członkowi rodziny kwoty dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego.

Czy dodatek osłonowy jest świadczeniem rodzinnym?

Wycofanie się Ministerstwa Klimatu z niekorzystnej dla emerytów interpretacji przepisów, nie kończy problemu. Bo argumentacja ministerstwa rodziny zawiera słaby punkt. Dodatek osłonowy jest wypłacany na podstawie ustawy o dodatku osłonowym.

Nie jest więc świadczeniem rodzinnym, o którym mowa w ustawie o świadczeniach rodzinnych. A powołane powyżej art. 10 jasno odwołują się do świadczeń rodzinnych.

Tomasz Król, prawnik - prawo sektora publicznego, podatki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(3)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • ZIBI
  2022-02-06 15:58:11
  Czy 13 dodatkowa emerytura jest włączona na stałe do podstawy naliczania emerytury? Jeśli nie to dlaczego 14 dodatkową emeryturę oblicza się tak jakby ta 13 emerytura powiększała podstawę emerytury do obliczenia 14 emerytury a w ślad za tym także obliczania dodatku osłonowego. A jaki wpływ na obliczenie dodatku osłonowego ma mieć ta 14 emerytura?
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • halinka
  2022-02-22 14:22:14
  Jakoś w rozsądny sposób z pewnością to wyjaśnią, najważniejsze że znajdą się pieniądze dla emerytów którzy nie mają lekko z wysokością swoich świadczeń. A dla takich osób jak ja to na szczęście są ppk, które zapewnią nam dobrą kasę i nie będzie strachu że dostaniemy niską emeryturę
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rząd kończy prace nad nowym rozporządzeniem o szkoleniach w Policji. Co się zmienia? [projekt rozporządzenia]

Nowe rozporządzenie odpowiada regulacjom określonym w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 grudnia 2022 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania szkoleń zawodowych oraz doskonalenia zawodowego w Policji (Dz. U. poz. 2826). 

Krajowy Program Żeglugowy do roku 2030 ustanowiony. Co jest w planach?

Czy rola śródlądowego transportu wodnego wreszcie się zwiększy? Rada Ministrów przyjęła uchwałę ws. ustanowienia Krajowego Programu Żeglugowego do roku 2030. Co ma zapewnić program? 

MON: Zasady mianowania na stopnie wojskowe [Rozporządzenie od 13 października 2023 r.]

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 28 sierpnia 2023 r. w sprawie mianowania na stopnie wojskowe (Dziennik Ustaw - rok 2023 poz. 2113)

Świadczenia dla żołnierza zawodowego: dodatek za rozłąkę, zwrot kosztów dojazdu, dopłaty do wypoczynku i rehabilitacji dzieci [ROZPORZĄDZENIE od 24 X 2023 r.]

Zostało opublikowane ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 18 września 2023 r. w sprawie świadczeń socjalnobytowych dla żołnierzy zawodowych. Wejdzie w życie 24 X 2023 r.

REKLAMA

Codzienne picie herbaty może mieć znaczenie w profilaktyce cukrzycy

Codzienne picie herbaty, zwłaszcza ciemnej tj. herbaty podwójnie fermentowanej, korzystnie wpływa na metabolizm glukozy i w ten sposób może obniżać ryzyko stanu przedcukrzycowego oraz cukrzycy typu 2 – wynika z badania naukowców z Australii i Chin.

Bon 2500 zł: ROZPORZĄDZENIE MINISTRA CYFRYZACJI z dnia 28 września 2023 r. [poz. 2071]

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA CYFRYZACJI z dnia 28 września 2023 r. w sprawie określenia grup nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych uprawnionych do otrzymania wsparcia sfinansowanego ze środków publicznych.

Ministerstwo Cyfryzacji: przykładowy wzór wniosku o bon 2500 zł. Do wniosku koniecznie dołącz plik Excel

Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało wzór wniosku o bon 2500 zł dla nauczycieli klas IV-VIII i uprawnionych pracowników pedagogicznych.

Instrukcja Ministra Cyfryzacji: Jak złożyć wniosek o wydanie bonu 2500 zł na zakup laptopa? [Dla nauczycieli i dyrektorów szkół]

Od 10 października 2023 r. nauczyciele klas IV-VIII klas mogą składać wnioski o przyznanie bonu 2500 zł przeznaczonego na zakup laptopa. Prawo to mają także pracownicy pedagogiczni przyporządkowani do tych klas.  

REKLAMA

Jakie kwalifikacje musi mieć nauczyciel? Nowe rozporządzenie MEiN od 3 października 2023 r.

W dniu 3 października 2023 r. weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z  14 września 2023 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. Rozporządzenie to określa szczegółowe kwalifikacje wymagane od nauczycieli, w szczególności poziom wykształcenia i jego zakres w odniesieniu do poszczególnych typów szkół i rodzajów placówek. W rozporządzeniu znajdują się też warunki uzyskiwania kwalifikacji do nauczania języków obcych, wykaz egzaminów, poprzez które uzyskuje się kwalifikacje do nauczania języków obcych, a także szkoły i przypadki, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli.

Stypendium socjalne, rektora, zapomoga. Na jakie świadczenia mogą liczyć studenci w roku akademickim 2023/24?

Rozpoczął się nowy rok akademicki. Ministerstwo Edukacji i Nauki przypomniało, o jakiego rodzaju świadczenia mogą ubiegać się studenci. Komu przysługuje prawo do świadczeń? 

REKLAMA