REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

13 i 14 emerytura a dodatek osłonowy - sprzeczne interpretacje w rządzie

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
13 i 14 emerytura, dodatek osłonowy
13 i 14 emerytura, dodatek osłonowy

REKLAMA

REKLAMA

13 i 14 emerytura, dodatek osłonowy. Dwa ministerstwa sformułowały sprzeczne interpretacje, co do kwalifikacji 13 i 14 emerytury przy obliczaniu dochodu netto wnioskodawcy starającego się o dodatek osłonowy.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej uważa, że 13 i 14 emerytura nie jest uwzględniana przy obliczaniu dochodu w procedurze przyznawania dodatku osłonowego. Odmienną interpretację przyjęło Ministerstwo Klimatu i Środowiska, które ostatecznie przyznało rację Ministerstwu Rodziny. Na dziś obowiązuje więc interpretacja, że 13 i 14 emerytura nie ma wpływu na wysokość dodatku osłonowego.

REKLAMA

Ta sprzeczność interpretacji - pomimo, że ministerstwa się porozumiały - jest kolejnym problemem dla gmin, które Infor.pl omówił w poniższym artykule:

Samorządy zamiast chwiejnego stanowiska poszczególnych ministerstw, wolałyby z pewnością pewne prawo zapisane w ustawie o dodatku osłonowym.

Jaki dochód pozwala otrzymać dodatek osłonowy?

Przypomnijmy, że dodatek osłonowy przysługuje:

  1. osobie w gospodarstwie domowym jednoosobowym, w którym wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu netto nie przekracza kwoty 2100 zł, oraz
  2. osobie w gospodarstwie domowym wieloosobowym, w którym ten próg wynosi 1500 zł.  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co to jest 13 i 14 emerytura?

Są to :

  1. kwota dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego, o którym mowa w art. 1 ustawy z dnia 9 stycznia 2020 r. o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów (Dz. U. z 2021 r. poz. 1808 i 2105) - tzw. „13. emerytura” oraz
  1. kwota kolejnego w 2021 r. dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego, o którym mowa w art. 1 ustawy z dnia 21 stycznia 2021 r. o kolejnym w 2021 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów (Dz. U. poz. 432) - tzw. „14. emerytura”.

13 i 14 emerytura a dodatek osłonowy - poprzednie stanowisko ministerstwa klimatu

Początkowe stanowisko ministerstwa klimatu było następujące:

„Należy zauważyć, że 13 i 14 emerytura są uwzględniane przy wyliczaniu przeciętnego miesięcznego dochodu uprawniającego do dodatku osłonowego.”

Zostało ono sformułowane w poradniku o dodatku osłonowym dla samorządów.

Swoje stanowisko ministerstwo klimatu wiązało z zasadami ustalania kryterium dochodu 1500 zł/2100 zł. Należy w tym celu m.in. uwzględnić dochody opodatkowane PIT. A 13 i 14 emerytura były opodatkowane w latach 2020-2021.

Dlatego ministerstwo klimatu uwzględniało 13 i 14 emeryturę w limicie uprawniającym do dodatku osłonowego.

13 i 14 emerytura a dodatek osłonowy - stanowisko ministerstwa rodziny

Ministerstwo rodziny przyjmuje, że:

 „(…) kwoty 13. emerytury i 14. emerytury nie wlicza się do dochodu przy ustalaniu prawa do dodatku osłonowego i w konsekwencji kwoty te nie mają wpływu na przyznanie dodatku osłonowego. Wyłączenie tych kwot wynika z:

  1. art. 10 ustawy pieniężnym dla emerytów i rencistów (Dz. U. z 2021 r. poz. 1808 i 2105)
  2. art. 10 ustawy z dnia 21 stycznia 2021 r. o kolejnym w 2021 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów (Dz. U. poz. 432)

Przepisy te wprowadzają następującą regułę:

Ustalając prawo do świadczeń rodzinnych, o których mowa w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych lub świadczeń z funduszu alimentacyjnego, do dochodu członka rodziny, o którym mowa w tych ustawach, nie wlicza się wypłaconej członkowi rodziny kwoty dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego.

Czy dodatek osłonowy jest świadczeniem rodzinnym?

Wycofanie się Ministerstwa Klimatu z niekorzystnej dla emerytów interpretacji przepisów, nie kończy problemu. Bo argumentacja ministerstwa rodziny zawiera słaby punkt. Dodatek osłonowy jest wypłacany na podstawie ustawy o dodatku osłonowym.

Nie jest więc świadczeniem rodzinnym, o którym mowa w ustawie o świadczeniach rodzinnych. A powołane powyżej art. 10 jasno odwołują się do świadczeń rodzinnych.

Tomasz Król, prawnik - prawo sektora publicznego, podatki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Min. B. Nowacka znalazła sposób, aby uczniowie (i rodzice) nie pogubili się w tym [Cięcie 20% w programach. Zmiany w lekturach]

Sposobem tym są przygotowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną informatory. Mają być gotowe w szybkim tempie do 1 września 2024 r. Uczniowie wrócą z wakacji i od razu mogą się zacząć przygotowywać do egzaminu ósmoklasisty 2025 r. To plus propozycji min. edukacji.

Do 100 tys. zł na walkę z ASF. Już wkrótce rusza nabór wniosków

Już wkrótce rusza nabór wniosków na inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się ASF. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 100 tys. zł. Pomoc udzielana będzie w formie refundacji kosztów kwalifikowanych, a w przypadku inwestycji związanych z budową ogrodzenia w formie zryczałtowanych stawek.

Aktywny Rodzic (babciowe) od 1 października 2024 r. ZUS wypłaci środki wstecz

Wnioski o wypłatę z programu "Aktywny rodzic" (babciowego) będzie można składać już od 1 października 2024 r. Wypłatą świadczeń zajmie się ZUS. Rodzice w okresie pierwszych trzech miesięcy trwania programu będą mogli wnioskować o świadczenie z wypłatą środków wstecz.

12 czerwca to święto SOP. Obchody przełożone z powodu pogrzebu żołnierza, który zginął chroniąc granicę

12 czerwca obchodzone jest święto Służby Ochrony Państwa. W tym roku obchody zostały przełożone na 19 czerwca z powodu pogrzebu żołnierza, który zginął, broniąc granicy polsko-białoruskiej. Decyzja o przesunięciu daty jest wyrazem solidarności z rodziną zmarłego oraz Wojskiem Polskim. SOP to jednolita, umundurowana i uzbrojona formacja, odpowiedzialna za ochronę osób i obiektów oraz zapobieganie przestępstwom. Ustawa o Służbie Ochrony Państwa z 2017 roku zastąpiła Biuro Ochrony Rządu.

REKLAMA

Podwyżki dla tej grupy pracowników. Wzrost dolnych i górnych progów wynagrodzeń

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt rozporządzenia rządu, który zakłada zmianę progów wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Opublikowane założenia projektu wskazują, że pracownicy BRMiŚP będą mogli otrzymać podwyżki. Jednak istnieje pewne ograniczenie związane z maksymalnym progiem wynagrodzenia. Jeśli aktualne wynagrodzenie jest zbliżone do tego progu, podwyżka nie mogłaby zostać w pełni zrealizowana. Projekt ma także na celu dostosowanie minimalnych progów wynagrodzeń BRMiŚP do poziomu minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego od 1 stycznia 2024 roku.

Babciowe podpisane. Wnioski od 1 października 2024 r. Kto i ile dostanie?

W dniu 7 czerwca 2024 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z 15 maja 2024 r. o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka – „Aktywny rodzic”. Ustawa ta wprowadzi od 1 października 2024 r. nowe świadczenia dla rodziców małych dzieci. W tym świadczenie zwane potocznie jako „babciowe”.

Szkolne obiekty sportowe dostępne po lekcjach i weekendy, wyższe stawki dla trenerów. 300 mln zł na program Ministerstwa Sportu

Ministerstwo Sportu przeznaczyło ponad 300 mln zł na program "Aktywna Szkoła", który ma na celu otwieranie szkolnych obiektów sportowych dla dzieci i dorosłych po lekcjach, w weekendy oraz w okresie wakacyjnym. Szef resortu, Sławomir Nitras, podkreślił, że celem programu jest zapewnienie lokalnej społeczności dostępu do boisk, hal, basenów, siłowni i bieżni lekkoatletycznych.

Bezpłatne badania prenatalne dla każdej ciężarnej, bez względu na wiek

Teraz każda kobieta w ciąży, bez względu na wiek, może wykonać bezpłatne badania prenatalne na NFZ. Jakie to badania? Kto na nie kieruje? Co to są badania inwazyjne i nieinwazyjne? 

REKLAMA

Bon energetyczny będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego

Bon energetyczny będzie dostępny nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, będzie obowiązywała zasada "złotówka za złotówkę". Ustawodawca przewidział kilka progów wsparcia, zależnie od liczby osób w gospodarstwie domowym. Prezydent Andrzej Duda podpisał już ustawę o bonie energetycznym. Nowe przepisy wprowadzają również w okresie II półrocza 2024 roku cenę maksymalną za energię elektryczną.

Energetyka jądrowa czy sztuka pisania. Nowe kierunki studiów na Uniwersytecie Warszawskim

W roku akademickim 2024/2025 Uniwersytet Warszawski wprowadza nowe kierunki studiów, w tym energetykę jądrową oraz sztukę pisania.

REKLAMA