REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dodatek osłonowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Od 228,8 zł do 822,25 zł dodatku osłonowego. Wypłata do końca czerwca 2024 r. Czy można jeszcze składać wniosek?

Co to jest dodatek osłonowy? Od czego zależy kwota dodatku i czy można jeszcze składać wnioski? 

W 2024 r. są legalne dwa dodatki osłonowe na jeden adres. Ile wniosków o dodatek składamy? Jak to zrobić? Co wykazujemy w przypadku kontroli?

Pamiętamy lukę prawną pozwalającą otrzymać 12 000 zł dodatku węglowego zamiast 3000 zł. Rodzina mieszkająca w jednym domu udawała przed urzędem 4. osobne rodziny i każda z nich otrzymywała po 3000 zł. Czy taką lukę w przepisach mamy też w dodatku osłonowym w 2024 r.?

Luka w przepisach: W 2024 r można zataić dochody we wniosku o dodatek osłonowy z 16 stycznia 2024 r.?

Luka w ustawie o dodatku osłonowym polega na tym, że nie przewiduje ona odpowiedzialności za składanie wniosku o dodatek osłonowy z fałszywymi informacjami. Jest to błąd jeszcze z 2021 r. Dla 2024 roku błąd nie został poprawiony. 

Wzór wniosku. Dodatek osłonowy wraca w 2024 r.! 2,3 mld do wydania! Dla 7 mln rodzin. Poprzednio do 1437,50 zł! Ile dostaną w 2024 r.?

Dodatek osłonowy ma być wypłacony jednorazowo do końca czerwca 2024 r. Jest wzór wniosku. Trzeba go złożyć w MOPS albo GOPS.

REKLAMA

W 2023 r. rodzina 2+2 zapłaci za prąd 1800 zł, a nie 3700 zł. Emeryt 770 zł, a nie 1700 zł [min. A. Moskwa]

Z symulacji ministerstwa klimatu i środowiska wynika, że w przypadku uwolnienia cen energii rodzina dwa plus dwa zapłaciłaby w 2023 r. 3,7 tys. zł za prąd. Przy zamrożeniu ceny rachunek ma wynieść 1800 zł. Natomiast emeryt przy utrzymaniu cen zapłaciłby za energię elektryczną w 2023 r. ok. 1700 zł, a dzięki zamrożeniu zapłaci 770 zł. Młoda para przy szacunkowym rocznym zużyciu 1600 kWh wcześniej zapłaciłaby 2459,2 zł, dzięki wprowadzonym zmianom zapłaci 1121,6 zł.

Dodatek osłonowy: 2 mld zł dla 3,3 mln beneficjentów [Ministerstwo Klimatu i Środowiska]

W ciągu trzech kwartałów 2022 r. wypłacono ponad 2 mld zł dodatków osłonowych, które trafiły do ponad 3,3 mln gospodarstw domowych - przekazał resort klimatu i środowiska. Dodatek osłonowy był jednym z pierwszych rozwiązań tzw. tarczy antyinflacyjnej.

Dodatek węglowy: Informacja zamiast decyzji [uproszczona procedura administracyjna]

Dodatek węglowy, dodatek osłonowy a uproszczona procedura administracyjna? Dlaczego informacja zamiast decyzji?

ePUAP: Jak złożyć aktywny wzór wniosku przez internet? Pellet, gaz, drewno, olej, prąd [Instrukcja video, Word, PDF]

Czy można wniosek o dodatek wysłać emailem? Czy niezbędny jest ePAUP i Profil Zaufany? Kiedy jest prawidłowo podpisany wniosek o dodatek?

REKLAMA

Ustawa o wsparciu odbiorców ciepła [Projekt]

Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła (ustawa o wsparciu odbiorców ciepła) przewiduje obowiązkowe ograniczenie cen ciepła sieciowego przez wytwórców, oraz dodatki dla gospodarstw domowych, używających do ogrzewania drewna, pelletu, LPG i oleju opałowego. W piątek w Sejmie rozpoczęło się pierwsze czytanie projektu.

DGP: Koniec z kilkoma dodatkami węglowymi na jeden dom. Tylko 3000 zł na jeden adres [Nowelizacja ustawy o dodatku węglowym]

"DGP" poznał szczegóły planowanych zmian w ustawie o dodatku węglowym. Rząd proponuje wprowadzenie zasady: „jeden dom, to jeden dodatek węglowy”. Z przepisów zniknie zasada „dodatek węglowy dla każdego gospodarstwa domowego”.

Jak powstała luka „9000 zł dodatku węglowego”? [Polacy obchodzą przepisy o dodatku osłonowym i węglowym]

Luka w przepisach o dodatku węglowym powstała, gdy politycy zrezygnowali z wprowadzenia do nich zabezpieczeń w postaci: 1) progu dochodu oraz 2) zasady "Im większa rodzina, tym wyższy dodatek". Zasada blokowała opłacalność fikcyjnego mnożenia gospodarstw domowych.

Sprzeczne informacje we wnioskach o dodatek węglowy i osłonowy. Co grozi?

Pytanie: W styczniu 2022 r. we wniosku o dodatek osłonowy zaznaczyłam, że tworzę gospodarstwo domowe z mężem (50 lat) i synem (28 lat). W sierpniu wniosek o dodatek węglowy złożyłam bez wskazywania w nim syna – syn złożył osobny wniosek o dodatek węglowy. Napisał w nim, że tworzy jednoosobową rodzinę mieszkając pod tym samym adresem, co rodzice. Syn bowiem wciąż mieszka z nami. Czy grożą nam jakieś sankcje za sprzeczność wniosku o dodatek osłonowy i wniosków o dodatek węglowy?

Dlaczego są opóźnione wypłaty dodatku osłonowego?

Pod koniec sierpnia gminy zajęte są przede wszystkim wnioskami o przyznanie dodatku węglowego. Ale wciąż zajmują się dodatkiem osłonowym.

Jak złożyć wniosek o dodatek węglowy 3000 zł? Do kiedy? Gdzie jest wzór? Czy trzeba wykazywać dochody? [Kompendium]

Wniosek o wypłatę dodatku węglowego 3000 zł składa się do dnia 30 listopada 2022 r. Można go złożyć przez ePUAP, a wzór opracuje minister do spraw energii.

Podwyższony dodatek osłonowy: Czy gminy mają prawo do sprawdzania w bazie CEEB zgłoszenia pieca węglowego [komunikat UODO i Ministerstwa Środowiska]

UODO stwierdził, że nie ma obecnie przepisów, które pozwalałyby wójtowi, burmistrzowi albo prezydentowi do weryfikowania faktu zgłoszenia źródła ogrzewania do CEEB w związku z wnioskiem o dodatek osłonowy. Do stanowiska UODO odniosło się ministerstwo środowiska.

Kiedy dodatek osłonowy nie przysługuje

Kiedy dodatek osłonowy nie przysługuje

Czy urząd sprawdza meldunek przed wypłatą dodatku osłonowego?

Od kilku lat zamieszkuję pod innym adresem niż moja mama, a ponieważ nie ma obowiązku meldunkowego, nie jestem w miejscu przebywania zameldowania. Zameldowania jestem natomiast w mieszkaniu mojej mamy. Nie wnoszę żadnych opłat, żadnego innego finansowego czy materialnego wkładu. Mama prowadzi swoje gospodarstwo domowe sama. Czy w tej sytuacji mama wypełniając wniosek o wypłatę dodatku osłonowego musi zgłaszać mnie jako osobę wchodzącą w skład swojego gospodarstwa domowego?

Nie będzie nowelizacji przepisów o dodatku osłonowym i CEEB

Nie będzie rozszerzenia osób uprawnionych do zgłoszenia urządzeń grzewczych zasilanych węglem do CEEB na najemców i użytkowników nieruchomości.

Czy do 31 marca gminy wypłaciły pierwszą ratę dodatku osłonowego?

Jeżeli złożyłeś wniosek o dodatek osłonowy w terminie do 31 stycznia, to powinieneś otrzymać pierwszą ratę dodatku osłonowego do 31 marca 2022 r.

Prof. W. Modzelewski: webinarium o dodatku osłonowym

W ramach wsparcia jednostek obsługujących przyjmowanie wniosków o dodatek osłonowy w styczniu 2022 r. resort klimatu i środowiska zorganizował webinaria dla gmin, podczas których wyjaśniano kwestie zawiązane z przyznawaniem dodatku.

Podwyższony dodatek osłonowy: interwencja RPO w sprawie najemców mieszkań

Podwyższony dodatek osłonowy przysługuje wtedy, gdy została złożona deklaracja do CEEB będąca wnioskiem o wpis pieca lub kotła węglowego do tej ewidencji. Wniosku nie mogą złożyć najemcy i lokatorzy.

Jak wykazać we wniosku o dodatek osłonowy niższy dochód? Czy można sobie wybrać rok z niższym dochodem?

Moja rodzina miała w 2020 r. dochód pozwalający na otrzymanie dodatku osłonowego. Za 2021 r. dochód jest znacznie wyższy i nie otrzymamy dodatku. Czy we wniosku o dodatek osłonowy mogę sobie wybrać 2020 rok tak, aby MOPS uwzględnił korzystne dla mnie dane?

Czy mogę odebrać dodatek osłonowy na cudze konto bankowe?

Nie mam konta bankowego. Czy mogę odebrać dodatek osłonowy na cudze konto bankowe?

Dodatek osłonowy. Zarządca nie złożył deklaracji do CEEB. Co mają zrobić lokatorzy?

Lokatorzy i najemcy w budynku ogrzewanym węglem nie mogą otrzymać podwyższonego dodatku osłonowego. Zarządca przeciąga bowiem moment złożenia wniosku do CEEB. Co zrobić?

Jak wypełnić wniosek o dodatek osłonowy? Instrukcja na Youtubie

Dodatek osłonowy, instrukcja wypełnienia - Ministerstwo klimatu i środowiska opublikowało 14 lutego 2022 r. na Youtubie instrukcję wypełnienia wniosku o dodatek osłonowy.

28 przykładów jak wypełnić deklarację A i B do CEEB w 2022 r.

Do 30 czerwca 2022 r. właściciele i zarządcy nieruchomości, w których były działające źródła energii przed 1 lipca 2021 r. mieli czas złożyć deklaracje do CEEB rodz. A i rodz. B. Obecnie obowiązek dotyczy "spóźnialskich" i osób zgłaszających źródło ciepła po raz pierwszy. Albo dokonujących korekty zgłoszenia. W artykule zbieramy przykłady ilustrujące jak należy postąpić składając deklarację do CEEB.

Komunikat MKiŚ: nie będzie zmian w terminach wypłat dodatku osłonowego

Dodatek osłonowy, terminy wypłat - nie będzie nowelizacji ustawy o dodatku osłonowym. Do 31 marca 2022 r. samorządy muszą wypłacić pierwszą ratę pieniędzy z dodatku osłonowego wnioskodawcom, którzy złożyli wnioski w terminie do 31 stycznia 2022 r.

13 i 14 emerytura a dodatek osłonowy - sprzeczne interpretacje w rządzie

13 i 14 emerytura, dodatek osłonowy. Dwa ministerstwa sformułowały sprzeczne interpretacje, co do kwalifikacji 13 i 14 emerytury przy obliczaniu dochodu netto wnioskodawcy starającego się o dodatek osłonowy.

2 II 2022 r. Samorządy domagają się od rządu nowelizacji ustawy o dodatku osłonowym

Od drugiej połowy stycznia 2022 r. trwają rozmowy między rządem a samorządowcami w sprawie nowelizacji ustawy o dodatku osłonowym.

Jak złożyć w ePUAP wniosek o dodatek osłonowy bez internetowego formularza

PYTANIE: Jak mam złożyć wniosek o dodatek osłonowy przez ePUAP? Nie umiem w ePUAP znaleźć elektronicznej wersji formularza.

1 lub 2 lutego 2022 r. Nowy wzór wniosku o dodatek osłonowy

Nowy wzór wniosku o dodatek osłonowy: Publikacja nowego wzoru przyznanie i wypłatę dodatku osłonowego jest spodziewana 1 lub 2 lutego 2022 r.

Piec na węgiel. Gminy błędnie interpretują przepisy o podwyższonym dodatku osłonowym i CEEB

Piec na węgiel. Dwie rodziny mieszkają w jednym domu ogrzewanym węglem. Czy podwyższony dodatek osłonowy mogą otrzymać obie rodziny, czy tylko jedna?

Wystarczy wniosek o wpis do CEEB dla otrzymania podwyższonego dodatku osłonowego

Sejm zakończył prace nad nowelizacją ustawy o dodatku osłonowym dokonaną przy okazji procedowania tzw. ustawy gazowej.

Dodatek osłonowy a 500+, zasiłek rodzinny, świadczenie pielęgnacyjne, zasiłek stały. Wzór wniosku [2024 r.]

Pobieram 500+. Czy dochody z tego tytułu mam wliczać do limitu dochodów we wniosku o dodatek osłonowy? Moja siostra ma zasiłek rodzinny. Czy ma to wpływ na jej prawo do dodatku?

Dodatek osłonowy – poradnik Ministerstwa Klimatu i Środowiska

Infor.pl publikuje objaśnienia ministerstwa o dodatku osłonowym. Wcześniej upubliczniliśmy 37 odpowiedzi ministerstwa na pytania beneficjentów programu „Dodatek osłonowy 2022 r.”

Dodatek osłonowy: 13 i 14 emerytura jest uwzględniana we wniosku

Otrzymałam w 2021 r. 13 i 14 emeryturę. Czy mam ją wliczać do dochodu za 2021 r. sprawdzając, czy otrzymam dodatek osłonowy?

Jakie są konsekwencje nie złożenia wniosku o dodatek osłonowy do 31 stycznia 2022 r.?

Jedyną konsekwencją niedotrzymania terminu 31 stycznia 2022 r. jest wypłata dodatku osłonowego w jednej racie, ale prawdopodobnie z opóźnieniem kilku miesięcy w stosunku do osób, które zdążą z wnioskiem do 31 stycznia 2022 r. Dodatek musi zostać wypłacony najpóźniej do 2 grudnia 2022 r.

CEEB: Jeden kocioł na węgiel, dwa podwyższone dodatki osłonowe 1062,50 zł

Pytanie: W domu mieszkają dwie 4-osobowe rodziny. Jest kocioł na węgiel wpisany do CEEB. Czy prawo do podwyższonego dodatku ma jedna rodzina, czy dwie?

Dodatek osłonowy dla osób przebywających czasowo za granicą

Mój mąż wyjechał na 12 miesiący do pracy za granicę. Czy uwzględniać go w liczbie osób uprawnionych do otrzymania dodatku osłonowego?

Wzór wniosku o wypłatę dodatku osłonowego w formacie Word i PDF

Infor.pl udostępnia obowiązujący od 15 lutego 2022 r. wzór wniosku o wypłatę dodatku osłonowego w trzech formatach - Word .doc i .docx oraz PDF:

Związki nieformalne i najem - czy mamy prawo do dodatku osłonowego?

Czy mamy prawo do dodatku osłonowego? 24 lata, mieszkam od roku z dziewczyną w wynajętym mieszkaniu. Żyjemy razem bez ślubu. Do naszej wyłącznej dyspozycji są dwa pokoje. Dwa kolejne pokoje zajmuje małżeństwo studentów. Części wspólne to łazienka, ubikacja i kuchnia. Utrzymujemy się samodzielnie – nie korzystamy z pomocy rodziców. Spełniamy kryterium dochodowe - 1500 zł na osobę.

Czy dwie rodziny mieszkające w jednym domu mają prawo do dodatku osłonowego?

Zajmuję z żoną piętro domu (etat), na dole mieszkają moi rodzice (emeryci). Czy obie rodziny mogą złożyć wniosek o dodatek osłonowy? Nie palimy węglem.

W lutym 2022 r. zmiany w dodatku osłonowym - łatwiej o wyższe o 25% świadczenie

W lutym 2022 r. rząd zmieni zasady przyznawania podwyższonego dodatku osłonowego. Samo złożenie deklaracji CEEB da prawo do tego dodatku.

37 odpowiedzi ministerstwa klimatu na pytania o dodatek osłonowy

Ministerstwo Klimatu i Środowiska udzieliło 37 odpowiedzi na najczęściej powtarzające się pytania Polaków o dodatek osłonowy.

Czy będzie nowelizacja ustawy o dodatku osłonowym?

Samorządy domagają się nowelizacji ustawy o dodatku osłonowy z powodu konieczności zmiany zasad składania i rozpatrywania wniosków oraz zapewnienia samorządom odpowiednich środków finansowych.

Jak używać kalkulatora dodatku osłonowego

Po wpisaniu do kalkulatora wartości przeciętnego miesięcznego dochodu netto na osobę i informacji o liczbie osób w gospodarstwie domowym, kalkulator poda wartość dodatku osłonowego do wypłaty.

Rząd informuje: Gmina ustala opodatkowany dochód osób zainteresowanych dodatkiem osłonowym

11 stycznia 2022 r. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wyjaśniło, że to gmina ma ustalić opodatkowany dochód osoby ubiegającej się o dodatek osłonowy korzystając z usług platformy informatycznej CSIZS Emp@tia.

ZUS informuje w sprawie dodatku osłonowego

11 stycznia 2022 r. ZUS poinformował, że to gminy same ustalają dochód osób zainteresowanych dodatkiem osłonowym. Osoby zainteresowane nie muszą występować do ZUS o zaświadczenie dotyczące otrzymywanych świadczeń.

Dodatek osłonowy – dochód brutto czy netto?

Czy próg dochodu 1500 zł od którego zależy wypłata dodatku osłonowego to kwota brutto, czy netto? Czy dochód ten trzeba dokumentować zaświadczeniem?

Jak wypełnić wzór wniosku o dodatek osłonowy - rozporządzenie

Jeżeli złożymy wniosek o dodatek osłonowy w okresie od 1 stycznia 2022 r. do 31 lipca 2022 r., to ujawniamy dochody swojej rodziny z 2020 r. Składając wniosek od 1 sierpnia 2022 r. do 31 października 2022 r. ujawniamy dochody z 2021 r.

REKLAMA