REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy
nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

REKLAMA

REKLAMA

Senat jednogłośnie przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, która ma m.in. usprawnić rejestrację ukraińskich uchodźców w systemie PESEL.

Za przyjęciem nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw bez poprawek głosowało we wtorek wieczorem 99 senatorów.

REKLAMA

Kiedy została uchwalona nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy?

Sejm nowelizację uchwalił 8 kwietnia. Regulacja doprecyzowuje i uzupełnia dotychczasowe przepisy dotyczące ukraińskich uchodźców.

Będzie kolejna nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy?

Choć do noweli nie przyjęto żadnych poprawek, senatorowie podczas prac zgłaszali uwagi i potrzebne zmiany. Mają one zostać uwzględnione przy okazji kolejnej nowelizacji, planowanej jeszcze w tym miesiącu.

Czego dotyczy nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy?

REKLAMA

Przyjęte we wtorek zmiany w specustawie mają m.in. usprawnić rejestrację obywateli Ukrainy w systemie PESEL. Umożliwią np. upoważnienie do czynności związanych z rejestracją osób niezatrudnionych w urzędach. Doprecyzowują też, kiedy osoba małoletnia ma być obecna przy wnioskowaniu o PESEL. Ponadto przewidują, że w imieniu m.in. osoby z niepełnosprawnością wniosek o nadanie numeru PESEL składa jedno z rodziców, opiekun lub kurator, a w przypadku ich braku - nadawany jest z urzędu.

W ustawie znalazły się też zapisy o gromadzeniu, przechowywaniu i dostarczaniu leków stronie ukraińskiej przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych. Są również przepisy o tymczasowym dopuszczeniu lekarzy spoza UE do wykonywania zawodu w Polsce w celu pomocy ukraińskim uchodźcom, a także o upoważnieniu wojewody do organizacji doraźnej pomocy medycznej w miejscach, w których gromadzą się obywatele Ukrainy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustawa umożliwi ponadto obywatelom Ukrainy udzielanie pomocy psychologicznej na rzecz ich rodaków, którzy nie znają języka polskiego. Ukrainki i Ukraińcy, którzy uciekli do Polski przed wojną, będą mogli też uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez Centrum Integracji Społecznej.

REKLAMA

Nowela zakłada także utworzenie w Banku Gospodarstwa Krajowego nowego Funduszu Gwarancji Kryzysowych. Z FGK udzielane będą gwarancje i poręczenia spłaty kredytów lub innych zobowiązań zaciągniętych przez przedsiębiorców w związku ze skutkami wojny na Ukrainie. Ponadto z powstałego już w ramach BGK Funduszu Pomocy będą mogły być finansowane działania polskich służb zapewniające bezpieczeństwo ukraińskim uchodźcom.

Oprócz marcowej ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy nowelizacja zmienia też pojedyncze przepisy kilkunastu ustaw, m.in. o cudzoziemcach. Przyjęto w niej rozwiązania wypracowane przez MSWiA i MSZ w odpowiedzi na apel o wsparcie obywateli Białorusi, którzy z Ukrainy uciekli do Polski. Dotyczą one m.in. kwestii wydawania wiz humanitarnych w Polsce.

Nowelizacja trafi teraz do prezydenta. Co do zasady nowe przepisy wejdą w życie dzień po ogłoszeniu, z mocą od 24 lutego, czyli dnia ataku Rosji na Ukrainę.

Kiedy będzie kolejna nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy?

Następna nowela uchwalonej 12 marca specustawy pomocowej ma dotyczyć głównie edukacji

.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Ponad 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki wynagrodzeń dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Większe ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

REKLAMA

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

REKLAMA