REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Specustawa wyłączyła obowiązek posiadania certyfikatów językowych przez uchodźców z Ukrainy

Specustawa wyłączyła obowiązek posiadania certyfikatów językowych przez uchodźców z Ukrainy
Specustawa wyłączyła obowiązek posiadania certyfikatów językowych przez uchodźców z Ukrainy
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

Nie potrzebują certyfikatów językowych uchodźcy z Ukrainy pomagający przy nauczaniu ukraińskich dzieci.

W roku szkolnym 2021/2022 mają pomagać polskim nauczycielom uczącym ukraińskie dzieci, osoby znające język ukraiński i polski zatrudnione na stanowisku "pomoc nauczyciela".

REKLAMA

Osoby te nie muszą mieć certyfikatów językowych potwierdzających znajomość języka polskiego. Muszą mieć jednak praktyczną znajomość naszego języka w mowie i piśmie.

Stosowanie certyfikatów językowych przed wybuchem wojny na Ukrainie

Art. 11 ust. 3 ustawy o pracownikach samorządowych wprowadza wymóg nie tylko posiadania przez obcokrajowców znajomości języka polskiego, ale i potwierdzenia tego dokumentem określonym w przepisach o służbie cywilnej.

Przepis ten specustawa wyłączyła w stosunku do wielu zawodów potrzebnych w tej chwili w związku z wychowaniem i edukacją ukraińskich dzieci.

Autorzy specustawy o stosowaniu certyfikatów językowych

Autorzy specustawy uznali, że obowiązek posiadania certyfikatu potwierdzającego znajomość języka polskiego utrudni po wybuchu wojny rozwiązanie problemu wychowania i nauki ukraińskich dzieci.  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W uzasadnieniu projektu specustawy jej autorzy pokazali jakie komplikacje wiążą się z certyfikatami językowymi. Czytamy w tym dokumencie, że osoba nieposiadająca obywatelstwa polskiego ubiegająca się o zatrudnienie na np. stanowisku pomocy nauczyciela musi legitymować się jednym z poniższych dokumentów:

1) certyfikatem znajomości języka polskiego poświadczającym zdany egzamin z języka polskiego na poziomie średnim ogólnym lub zaawansowanym, wydanym przez Państwową Komisję Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego;

2) dokumentem potwierdzającym ukończenie studiów wyższych prowadzonych w języku polskim;

3) świadectwem dojrzałości uzyskanym w polskim systemie oświaty;

4) świadectwem nabycia uprawnień do wykonywania zawodu tłumacza przysięgłego wydanym przez Ministra Sprawiedliwości.

Dlatego specustawa wyłączyła stosowanie art. 11 ust. 3 ustawy o pracownikach samorządowych. W efekcie ww. dokumentów obywatele Ukrainy nie muszą przedstawiać w kilku zawodach "edukacyjnych".

Pomoc nauczyciela bez certyfikatów znajomości języka polskiego

Podstawą jest art. 57 specustawy. Przepis stanowi:

W roku szkolnym 2021/2022 na stanowisku pomocy nauczyciela, o którym mowa w art. 165 ust. 8 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, może być zatrudniona osoba nieposiadająca obywatelstwa polskiego, jeżeli posiada znajomość języka polskiego w mowie i piśmie w stopniu umożliwiającym pomoc uczniowi, który nie zna języka polskiego albo zna go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki. Wymogu znajomości języka polskiego potwierdzonej dokumentem, o którym mowa w art. 11 ust. 3 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych, nie stosuje się.

Wychowawcy, pedagodzy, psychologowie, opiekunowie dziecięcy bez certyfikatów znajomości języka polskiego

Nie stosuje się wymagań z art. 11 ust. 3 ustawy o pracownikach samorządowych obywatele Ukrainy wobec:

  • wychowawców, pedagogów, psychologów oraz opiekunów dziecięcych w instytucjonalnych formach pieczy zastępczej;
  • psychologów i pedagogów oaz osób pracujących z dziećmi w placówkach wsparcia dziennego;
  • psychologów i pedagogów u organizatorów rodzinnej pieczy zastępczej.

Podstawą prawną dla ułatwienia w zatrudnianiu obywateli Ukrainy do pracy w tych zawodach z ukraińskimi dziećmi jest art. 27 ust. 9 -16 specustawy.

Nauka języka polskiego przez cudzoziemców w Prawie oświatowym

REKLAMA

Na podstawie art. 165 Prawa oświatowego osoby niebędące obywatelami polskimi, podlegające obowiązkowi szkolnemu lub obowiązkowi nauki, które nie znają języka polskiego albo znają go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki, mają prawo do dodatkowej, bezpłatnej nauki języka polskiego. Dodatkową naukę języka polskiego dla tych osób organizuje organ prowadzący szkołę.

WAŻNE! Osoby niebędące obywatelami polskimi, podlegające obowiązkowi szkolnemu lub obowiązkowi nauki mają prawo do pomocy udzielanej przez osobę władającą językiem kraju pochodzenia, zatrudnioną w charakterze pomocy nauczyciela przez dyrektora szkoły.

Pomocy tej udziela się nie dłużej niż przez okres 12 miesięcy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w podstawie programowej. Nowa lista lektur bez Rymkiewicza i Dukaja

Minister Edukacji, Barbara Nowacka, ogłosiła, że do końca czerwca zostanie opublikowana podstawa programowa z listą lektur.

W szkołach będzie jedna godzina lekcji religii. Będzie nowe rozporządzenie MEN

Barbara Nowacka, minister edukacji, poinformowała, że od 1 września 2025 r. w szkołach będzie jedna godzina lekcji religii. Lekcje będą mogły być prowadzone w grupach międzyklasowych.

Wojsko wypłaci 6000 zł mężczyznom i kobietom 18-35 lat. Ochotnicy zasilą rezerwę [Wakacje z wojskiem]

W pierwszym turnusie programu „Wakacje z wojskiem”, który rozpoczął się w ubiegłym tygodniu, udział bierze 3,5 tys. młodych Polaków w ponad 30 jednostkach wojskowych na terenie całego kraju. W sumie w okresie wakacyjnym odbędą się trzy tury szkolenia, a wniosek o udział złożyło już ponad 11 tys. osób.

Rada Języka Polskiego opublikowała PDF-a z nowymi zasadami ortografii. Zmiany w dużych literach. Prościej z imiesłowami

Rada Języka Polskiego opublikowała 11 nowych zasad polskiej ortografii. Nowe reguły pisowni w PDF-ie w artykule. Zmiany w dużych literach. Prościej z imiesłowami. 

REKLAMA

Od 1 lipca 2024 r. 35-godzinny tydzień pracy dla urzędników. Startuje pilotażowy program

Już od 1 lipca 2024 roku urzędnicy miejscy w Lesznie będą pracować 35 godzin zamiast 40 godzin tygodniowo przy zachowaniu dotychczasowej wysokości wynagrodzenia i wymiaru urlopu wypoczynkowego. Wierzę, że moi pracownicy to docenią i sprostają wyzwaniu podniesienia efektywności pracy – mówi prezydent Leszna Grzegorz Rusiecki.

Kto może dorabiać do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego? Wyjaśnienia ZUS

ZUS wyjaśnia, że przejście na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne nie musi oznaczać końca aktywności zawodowej. Kadra pedagogiczna może w dalszym ciągu pracować, ale aby ZUS nie zawiesił czy nie zmniejszył wypłacanego świadczenia, trzeba spełnić określone warunki. Jakie?

Zmiany w nauczaniu religii. Rzecznik Praw Obywatelskich wyraził obawy

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek wyraził obawy co do proponowanych zmian w organizacji nauki religii w szkołach. Projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji ma uelastyczniać możliwość organizacji lekcji religii i etyki, umożliwiając tworzenie grup dzieci z różnych roczników i oddziałów klasowych. Jednak RPO wskazuje na trudności związane z ochroną konstytucyjnego prawa do nauki oraz ochroną pracy. Nowa organizacja lekcji religii może prowadzić do redukcji zatrudnienia katechetów, dlatego RPO zwraca uwagę na potrzebę określenia mechanizmów pomocy dla tej grupy nauczycieli.

Reforma możliwa już od 2025 r. Kilkadziesiąt miliardów złotych więcej dla JST

Reforma finansowania samorządów możliwa już od 2025 roku. Z wyliczeń Ministerstwa Finansów wynika, że dzięki nim w przyszłym roku do JST trafiłoby o kilkadziesiąt miliardów złotych więcej niż w obecnym. Projekt nowych przepisów dotyczących finansowania jednostek samorządu terytorialnego jest już na ukończeniu i ma zostać skierowany do konsultacji publicznych.

REKLAMA

Min. edukacji B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura dalej bez progu zdawalności

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty (nie ma progu zdawalności 30%). Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Dostałeś wiadomość o ogromnych podwyżkach cen energii? Ministerstwo Klimatu wydało oświadczenie

W ostatnim czasie pojawiły się grafiki i posty w mediach społecznościowych, które wykorzystują wizerunki znanych osób i zawierają linki wyłudzające dane. Te fałszywe informacje sugerują, że można uniknąć ogromnych podwyżek cen energii. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przypomina, że od 1 lipca 2024 r. obowiązuje ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. 

REKLAMA