reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Samorządy będą wspólnie kupować energię

Samorządy będą wspólnie kupować energię

20 śląskich i zagłębiowskich samorządów oraz 41 samorządowych instytucji, spółek i szpitali będzie wspólnie kupować energię - w sumie 193 gigawatogodziny. W czwartek w siedzibie Górnośląskiego Związku Metropolitalnego zawarto porozumienie o grupowym zakupie prądu.

Przetarg na zakup energii ma być ogłoszony pod koniec czerwca, a dostawy od nowego sprzedawcy powinny rozpocząć się z początkiem listopada.

"Jesteśmy pionierami. Jeszcze nikt przed nami nie ogłaszał tak dużego przetargu na zakup energii" - podkreślił przewodniczący związku, prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski. To z inicjatywy związku, używającego potocznej nazwy Metropolia Silesia, doszło do podpisania porozumienia.

Do grupy zakupowej przystąpiło 20 samorządów: Katowice, Tychy, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Siemianowice, Świętochłowice, Piekary Śląskie, Jaworzno, Mysłowice, Bytom, Chorzów, Zabrze, a także Knurów, Łaziska Górne, Mikołów, Ornontowice, Radzionków, Wyry oraz powiaty mikołowski i zawierciański.

Spośród miast Metropolii Silesia porozumienia nie podpisały Gliwice oraz Ruda Śląska. Ta druga gmina nie wyklucza tego w przyszłości.

Kostempski liczy, że do przetargu staną kluczowi gracze na rynku. "Decydować będzie cena. Ten, kto zaoferuje najniższą stawkę za megawatogodzinę otrzyma cały kontrakt na dostawę około 193 gigawatogodzin energii do 20 gmin" - podkreślił. Samorządy liczą na oszczędności od kilku do kilkunastu procent rocznie.

Przetarg obejmuje ok. 4,5 tys. punktów poboru energii. To sprawia, że jest on największym spośród przeprowadzonych tego typu zamówień publicznych w Polsce. Porozumienie szczegółowo precyzuje, ile prądu kupią poszczególne samorządy. Najwięcej trafi do Katowic - 29,7 GWh, Sosnowca - 18,6 GWh i Bytomia - 16,6 GWh.

Zgodnie z prawem zamówień publicznych całą procedurę przetargową w imieniu wszystkich sygnatariuszy porozumienia przeprowadzi gmina Świętochłowice. GZM, który dotąd koordynował przygotowania, udzieli liderowi wsparcia w organizacji przetargu oraz wyłoni podmiot, którego zadaniem będzie przetworzenie danych technicznych potrzebnych w przetargu.

Zamów książkę: Gospodarowanie odpadami komunalnymi >>

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Onwelo

Onwelo to nowoczesna polska spółka technologiczna, która specjalizuje się w budowaniu innowacyjnych rozwiązań IT dla firm z branży finansowej, ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej, farmaceutycznej oraz FMCG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama