REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samorządy będą wspólnie kupować energię

REKLAMA

20 śląskich i zagłębiowskich samorządów oraz 41 samorządowych instytucji, spółek i szpitali będzie wspólnie kupować energię - w sumie 193 gigawatogodziny. W czwartek w siedzibie Górnośląskiego Związku Metropolitalnego zawarto porozumienie o grupowym zakupie prądu.

Przetarg na zakup energii ma być ogłoszony pod koniec czerwca, a dostawy od nowego sprzedawcy powinny rozpocząć się z początkiem listopada.

REKLAMA

"Jesteśmy pionierami. Jeszcze nikt przed nami nie ogłaszał tak dużego przetargu na zakup energii" - podkreślił przewodniczący związku, prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski. To z inicjatywy związku, używającego potocznej nazwy Metropolia Silesia, doszło do podpisania porozumienia.

Do grupy zakupowej przystąpiło 20 samorządów: Katowice, Tychy, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Siemianowice, Świętochłowice, Piekary Śląskie, Jaworzno, Mysłowice, Bytom, Chorzów, Zabrze, a także Knurów, Łaziska Górne, Mikołów, Ornontowice, Radzionków, Wyry oraz powiaty mikołowski i zawierciański.

Spośród miast Metropolii Silesia porozumienia nie podpisały Gliwice oraz Ruda Śląska. Ta druga gmina nie wyklucza tego w przyszłości.

REKLAMA

Kostempski liczy, że do przetargu staną kluczowi gracze na rynku. "Decydować będzie cena. Ten, kto zaoferuje najniższą stawkę za megawatogodzinę otrzyma cały kontrakt na dostawę około 193 gigawatogodzin energii do 20 gmin" - podkreślił. Samorządy liczą na oszczędności od kilku do kilkunastu procent rocznie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przetarg obejmuje ok. 4,5 tys. punktów poboru energii. To sprawia, że jest on największym spośród przeprowadzonych tego typu zamówień publicznych w Polsce. Porozumienie szczegółowo precyzuje, ile prądu kupią poszczególne samorządy. Najwięcej trafi do Katowic - 29,7 GWh, Sosnowca - 18,6 GWh i Bytomia - 16,6 GWh.

Zgodnie z prawem zamówień publicznych całą procedurę przetargową w imieniu wszystkich sygnatariuszy porozumienia przeprowadzi gmina Świętochłowice. GZM, który dotąd koordynował przygotowania, udzieli liderowi wsparcia w organizacji przetargu oraz wyłoni podmiot, którego zadaniem będzie przetworzenie danych technicznych potrzebnych w przetargu.

Zamów książkę: Gospodarowanie odpadami komunalnymi >>


W ciągu najbliższych dwóch miesięcy lider porozumienia wraz z Metropolią Silesia opracuje Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia (tzw. SIWZ). Pod koniec czerwca powinien być ogłoszony przetarg na grupowy zakup energii. Jeżeli żaden z jego uczestników nie będzie zgłaszał skarg i odwołań, to dostawcę prądu dla 20 samorządów i ponad 50 podmiotów samorządowych powinniśmy poznać na przełomie sierpnia i września tego roku.

Umowa na dostawę energii na nowych zasadach do uczestników porozumienia powinna wejść w życie 1 listopada. Zostanie zawarta na 14 miesięcy, czyli do końca 2013 r. Potem przetargi mają odbywać się co roku.

REKLAMA

Obecnie największym dostawcą energii dla gmin i powiatów woj. śląskiego jest grupa energetyczna Tauron. Jej dyrektor ds. komunikacji Paweł Gniadek wskazał, że tworzenie grup zakupowych nie jest nowym zjawiskiem. "To rozwiązanie korzystne dla organizatorów przetargu, ale również firm energetycznych, które mogą starać się o sprzedaż większych ilości energii" - skomentował.

Według Gniadka dotąd takie rozwiązanie było praktykowane głównie przez firmy np. należące do tej samej grupy kapitałowej, sieci banków, stacji benzynowych, sklepów itp. Od kilku miesięcy również samorządy myślą o wspólnych zakupach energii.

"Za nami pierwsze przetargi, w których grupa Tauron odniosła sukcesy. Miasta koncentrują zakupy instytucji samorządowych i gminnych firm. Z naszej energii - po takich przetargach - korzysta np. wiele podmiotów w Toruniu oraz Częstochowie" - wyliczał Gniadek.

Jego zdaniem śląska inicjatywa jest interesująca dla firm energetycznych i należy się spodziewać dużego zainteresowania tym projektem.

"Ze względu na skalę przetargu oraz wpływ na jakość życia oraz bezpieczeństwo mieszkańców miast istotne jest, aby w przetargu uwzględnić nie tylko cenę, ale także stabilność dostawcy, zdolność do przeprowadzenia procesu zmiany sprzedawcy kilku tysięcy punktów odbioru energii" - wskazał przedstawiciel grupy Tauron.

Energetycy podkreślają, że przy zakupie tak znacznej ilości energii ważny jest nie tylko sam wybór najtańszego dostawcy, ale także moment wyboru, ponieważ cena energii zmienia się w trakcie roku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA