reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Śląskie: Samorząd ma zatwierdzić projekt umowy z Kolejami Śląskimi

Śląskie: Samorząd ma zatwierdzić projekt umowy z Kolejami Śląskimi

W tym tygodniu zarząd woj. śląskiego planuje zatwierdzić projekt trzyletniej umowy z Kolejami Śląskimi na wykonywanie wszystkich połączeń kolejowych w regionie - poinformowało biuro prasowe urzędu marszałkowskiego.

Chodzi o trzyletnią umowę, która ma być następstwem czerwcowej decyzji zarządu woj. śląskiego o powierzeniu należącym do niego Kolejom Śląskim wszystkich tzw. przewozów w ramach obowiązku służby publicznej na terenie województwa. Samorząd informował wówczas, że stosowną umowę z Kolejami podpisze w ciągu kilkunastu dni.

Według przedstawicieli urzędu marszałkowskiego przedłużające się prace nad opracowaniem umowy były związane z wprowadzeniem do jej pierwotnego kształtu zapisów związanych z obsługą połączeń międzyregionalnych poza granicami regionu. Równolegle do prac nad umową z Kolejami trwają bowiem negocjacje w tej sprawie z ościennymi województwami.

W połowie lipca marszałek woj. śląskiego zaproponował, by część przewozów międzywojewódzkich na każdej linii była realizowana przez Koleje Śląskie, a część przez przewoźnika z sąsiadującego województwa. Pod względem finansowym oznaczać to ma, że dane województwo będzie dotowało usługi przewozowe swojego przewoźnika na obszarze sąsiedniego województwa.

Dla pasażerów to korzystny wariant - zapewniający płynny przejazd do celu w innym województwie. Projekt zakładającego takie rozwiązanie rozkładu jazdy powinien zostać przez regionalne samorządy zatwierdzony w sierpniu, tak, aby na początku września zarządca kolejowej infrastruktury (spółka PLK) dysponował kompletnym materiałem do zatwierdzenia rozkładu.

Trzyletnia umowa z Kolejami Śląskimi ma przewidywać w 2013 r. dotację do przewozów w wysokości ok. 156 mln zł. W kolejnych latach przewidywany jest kilkuprocentowy wzrost tej kwoty - oparty na prognozach wzrostu kosztu dostępu do torów. W kwotach dotacji mają mieścić się m.in. wszystkie koszty związane z pozyskaniem niezbędnego taboru.

W ramach tych działań Koleje prowadzą przetargi na pociągi, które mają uzupełnić zasoby przewoźnika do wielkości niezbędnej dla obsługi całego ruchu w regionie. Koleje Śląskie dysponują obecnie ok. 20 pociągami - tzw. elektrycznymi zespołami trakcyjnymi. Do pokrycia zaproponowanego rozkładu spółka potrzebuje ok. 70 pociągów.

Z początkiem lipca ruszyły m.in. przetargi na leasing 6 fabrycznie nowych sześcioczłonowych 90-metrowych elektrycznych zespołów trakcyjnych, a także 16 jedno- i 20 dwuczłonowych spalinowych zespołów trakcyjnych.

Pozyskane w tych postępowaniach składy Koleje Śląskie chcą dzierżawić przez trzy lub pięć lat, spłacając w tym czasie ich wartość, a potem przejmując je na własność. Szacunkowy łączny koszt realizacji obu tych przetargów to 300-335 mln zł. Aktualny termin składania ofert na pociągi elektryczne to 20 sierpnia, a na spalinowe - 27 sierpnia.

Nadal trwa ogłoszony w połowie maja przez samorząd woj. śląskiego przetarg na dostawę 15 używanych elektrycznych zespołów trakcyjnych, które muszą mieć świadectwo sprawności technicznej ważne do końca 2013 r. Termin składania ofert w tym postępowaniu upływa 9 sierpnia.

27 lipca spółka rozstrzygnęła już przetarg na dostawę jednego używanego elektrycznego zespołu trakcyjnego typu EN-57 po naprawie głównej i modernizacji. Wygrał go jedyny oferent - spółka Newag oferując cenę 9,2 mln zł.

Także Newag - wraz z ING Lease Polska - zwyciężył w rozstrzygniętym 3 sierpnia przetargu na dwa używane czteroczłonowe elektryczne zespoły trakcyjne serii EN71 lub równoważne, po wykonanej naprawie głównej i modernizacji. Oferenci ci złożyli jedyną ofertę - z ceną ponad 34,4 mln zł (niespełna 28 mln zł netto).

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Kaźmierczak, Tomasz Wojdal

KRS Kancelaria świadczy kompleksowe usługi prawne i podatkowe dla biznesu - zajmuje się obsługą prawną i podatkową podmiotów gospodarczych, opracowuje dla nich plany restrukturyzacji (m.in. przekształcenia, wydzielenia, fuzje), wprowadza optymalizacyjne rozwiązania podatkowe oraz dba o to, aby zawierane kontrakty handlowe dawały maksymalne poczucie bezpieczeństwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama