| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Olsztyn: Dostawcą tramwajów będzie firma Solaris

Olsztyn: Dostawcą tramwajów będzie firma Solaris

Firma Solaris dostarczy 15 składów tramwajowych dla Olsztyna. Komisja przetargowa uznała jej ofertę za najkorzystniejszą - poinformowała Magdalena Górecka z olsztyńskiego magistratu.

Jak wyjaśniła, ocenę ofert przeprowadzono po wykluczeniu wcześniej z postępowania przetargowego konsorcjum firm Newag i Modertrans, z powodu braku wpłaty wadium. Komisja wybierała zatem spośród ofert Solarisa i Pesy.

"Wybrano firmę Solaris; umowę na dostawę pojazdów będzie można podpisać najwcześniej po upływie 10 dni" - podkreśliła Górecka.

Jest to czas na ewentualne odwołania kierowane do Krajowej Izby Odwoławczej. Podpisanie umowy może nastąpić także dopiero po kontroli z Urzędu Zamówień Publicznych. Wagony mają być dostarczone w kilku dostawach na przełomie 2013 i 2014 roku.

Tramwaje woziły pasażerów w Olsztynie do 1965 roku, teraz miasto za pieniądze unijne chce przywrócić ten środek transportu. Budowa pierwszego odcinka sieci tramwajowej w Olsztynie ma się rozpocząć pod koniec sierpnia. Wykonawca olsztyńskiej sieci - hiszpański koncern budowlany FCC Construccion - otrzymał już pozwolenie na budowę pierwszego odcinka torowiska.

Zgodę na budowę 690 metrów torów wzdłuż ulicy Płoskiego wydał wojewoda warmińsko-mazurski, bo ta ulica jest fragmentem drogi wojewódzkiej 598.

Olsztyn przygotowywał się do budowy linii tramwajowej od stycznia. Od tego czasu trwały pomiary geodezyjne w dzielnicy Jaroty, gdzie powstanie pierwszy odcinek torowiska. Nowa trasa tramwajowa połączy m.in. dzielnicę Jaroty z centrum miasta, dworcem i miasteczkiem akademickim Kortowo.

Z budową linii tramwajowej wiąże się także budowa nowej, długiej na 1,1 km ulicy Obiegowej, która ma odciążyć ulice prowadzące z Jarot do centrum. Cała Obiegowa ma być gotowa w 2014 roku; szacowany koszt jej budowy to 16 mln 200 tys. zł.

Przetarg na zaprojektowanie i zbudowanie linii tramwajowej oraz budowę ulicy Obiegowej wygrała hiszpańska firma FCC Construccion. Ma na to w sumie 36 miesięcy.

Budowa linii tramwajowych to część większego projektu modernizacji olsztyńskiego systemu transportu publicznego. Projekt o łącznej wartości 426 mln zł obejmuje ponadto: zakup taboru tramwajowego (za ok. 120 mln zł), zbudowanie bus-pasów (za 26 mln zł) oraz wdrożenie ITS - inteligentnego systemu transportu. Będzie on obejmował m.in. wprowadzenie biletu elektronicznego i modernizację działania systemu świateł na skrzyżowaniach.

Projekt modernizacji olsztyńskiego transportu publicznego realizowany jest w ramach współfinansowanego ze środków unijnych programu Rozwój Polski Wschodniej. (PAP)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »