reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Nowe zasady naliczania opłat za odpady komunalne

Nowe zasady naliczania opłat za odpady komunalne

Ustawa z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach po raz kolejny została znowelizowana. Wprowadzone m.in. w zakresie naliczania opłat za odpady zmiany, tym razem zostały uznane za korzystne dla samorządów.

Ustawa z 25 stycznia 2013 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: nowelizacja) wprowadziła rozwiązania umożliwiające gminom racjonalną i elastyczną politykę w zakresie ustalania opłat za odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i gospodarowania tymi odpadami. Nowelizacja dopuściła bowiem możliwość stosowania więcej niż jednej metody ustalania opłat za odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości. Oznacza to, że na obszarze jednej gminy samorząd będzie mógł stosować różne metody ustalania wysokości opłaty. Przykładowo, dla części wyposażonej w wodociągi – wg zużycia wody, natomiast co do pozostałego obszaru - według innej metody.

Gminy dostaną ponadto prawo do różnicowania stawek, stosowania zwolnień, a także ustanowienia dopłat dla właścicieli niektórych nieruchomości.

Inkaso i e-deklaracja

W celu ułatwienia poboru opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz uiszczania opłaty przez właścicieli nieruchomości, nowelizacja wprowadziła możliwość poboru opłaty w drodze inkasa, wyznaczenia inkasentów i określenia wysokości wynagrodzenia za inkaso.

Wprowadzono również możliwość składania deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Do obowiązku rady gminy będzie natomiast należało określenie w drodze uchwały:

1. wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właścicieli nieruchomości, obejmującego objaśnienia dotyczące sposobu jej wypełnienia oraz pouczenie, że deklaracja stanowi podstawę do wystawienia tytułu wykonawczego,

2. terminów i miejsca składania deklaracji,

3. warunków i trybu składania deklaracji za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności:
a. formatu elektronicznego oraz układu informacji i powiązań między nimi zgodnie z przepisami o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne,
b. sposobu ich przesyłania za pomocą środków komunikacji elektronicznej oraz
c. rodzajów podpisu elektronicznego, którym powinny być opatrzone.

Łatwiejsza egzekucja należności

Nowelizacja zadbała również o przepis ułatwiający gminom egzekucję należności pieniężnych z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, o której mowa w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Uprawnienia organu egzekucyjnego do stosowania wszystkich środków egzekucyjnych, z wyjątkiem egzekucji z nieruchomości, w egzekucji administracyjnej należności pieniężnych z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi zostały bowiem nadane wójtowi, burmistrzowi, prezydentowi miasta.

Gminne wyposażenie

Kolejnym uprawnieniem nadanym radzie gminy jest możliwość finansowania z opłat pobranych od właścicieli nieruchomości za gospodarowanie odpadami komunalnymi:
• wyposażania nieruchomości w pojemniki oraz worki służące do zbierania odpadów komunalnych oraz
• utrzymywania tych pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym.

Ustawa wchodzi w życie 6 marca 2013 r.

Podstawa prawna:
• Ustawa z dnia 25 stycznia 2013 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2013 r. poz. 228).

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR
INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rödl & Partner

Doradztwo podatkowe, prawne, biznesowe, audyt, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama