REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Powstanie Dowództwa Generalnego stanie się faktem

Powstaje Dowództwo Generalne
Powstaje Dowództwo Generalne
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Pracę w ramach tzw. Grupy Organizacyjnej Dowództwa Generalnego SZ. rozpoczynają dziś żołnierze i pracownicy cywilni wojska. Około 90 osób przygotuje harmonogram reformy systemu dowodzenia, a od stycznia 2014 roku powstanie Dowództwa Generalnego stanie się faktem.

Reforma armii wchodzi w decydującą fazę. Pracę rozpoczyna właśnie grupa oficerów, którzy mają stworzyć nową, wojskową strukturę - Dowództwo Generalne. Zgodnie z zapisami ustawy ma ono skupiać dotychczasowe dowództwa rodzajów sił zbrojnych - od lotników, przez wojska lądowe po marynarzy. 

REKLAMA

Według generała Mirosława Różańskiego, który w MON odpowiada za strategię i planowanie, Dowództwo Generalne będzie jedną z najważniejszych struktur administracyjnych armii.

Zobacz także: Urlop wypoczynkowy żołnierza zawodowego, wymiar i zasady przyznawania

REKLAMA

To tu będą powstawały plany działania wojska na czas pokoju i wojny. Dowództwo Generalne będzie też "spinało" działania poszczególnych rodzajów wojsk - tłumaczy generał Różański. Dziś dowódcy szkolą podległe sobie jednostki osobno. Natomiast w działaniach w czasie misji zagranicznych wszyscy i tak działają razem: na przykład wojska lądowe wykorzystują siły powietrzne, a marynarka współpracuje z oddziałami specjalnymi - podkreśla generał Różański. 

Dowództwo Generalne będzie już na etapie szkolenia żołnierzy tak prowadziło zajęcia, żeby ta "połączoność" była integralną częścią wojska i poszczególnych jego oddziałów. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zespół, który ma przygotować grunt pod przyszłe Dowództwo Generalne, liczy 90-ciu oficerów. Część z nich pracowała od początku przy reformie dowodzenia. Do końca roku mają przygotować odpowiednie rozkazy i procedury, na podstawie których będzie działała nowa instytucja. Trzeba przygotować również wytyczne do współdziałania z sojusznikami z zagranicy oraz z cywilnymi instytucjami w kraju.

Zreformowany system dowodzenia armią ma być gotowy w styczniu 2014 roku. Zamiast czterech dowództw rodzajów sił zbrojnych, powstaną dwa dowództwa połączone: generalne i operacyjne. Sztab Generalny skupi się na doradzaniu ministrowi obrony i pracy planistycznej.
Reforma przewiduje również, że prezydent - na wniosek premiera - będzie mógł wskazywać osobę do roli naczelnego dowódcy w czasie wojny.

Zadaj pytanie: Forum

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: IAR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jeśli posiadasz dużą rodzinę, należą Ci się zniżki. Jakie?

Jesteś rodzicem przynajmniej 3 dzieci? Możesz nie wiedzieć, że przysługują Ci zniżki. Dowiedz się, jak z nich skorzystać oraz jak i gdzie złożyć odpowiedni wniosek.

Trzaskowski wydał zarządzenie dotyczące symboli religijnych w urzędach. Hołownia komentuje

Prezydent Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie dla Warszawy dotyczące wprowadzenia 16 standardów "równego traktowania”. Jest to szerokie zarządzenie, które dotyczy kwestii związanych z równouprawnieniem i zakazem dyskryminacji. Ocenił je marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Bon energetyczny - kto się załapie na 300-1200 zł? Kryteria dochodowe są dość niskie

Wysokość bonu energetycznego będzie zależała m.in. od liczby osób w gospodarstwie domowym, jak również od kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już w 2024 roku. Jednak załapać się na to nowe świadczenie nie będzie łatwo.

Kaczyński mówił o "bardzo poważnych podwyżkach" w Polsce. PiS szykuje nowy projekt

Europoseł Ryszard Czarnecki mówił o "olbrzymim odzewie" w sprawie akcji zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy "Stop Podwyżkom". Projekt ten ma na celu utrzymanie cen gazu i energii na obecnym poziomie. 

REKLAMA

Lekcje religii w klasach łączonych od września 2024 r. Kościół ma wątpliwości. Konferencja Episkopatu Polski postuluje m.in. zmniejszenie liczby uczniów w klasach

Minister Edukacji chce zmienić rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Nowością ma być możliwość organizacji lekcji religii w grupie międzyoddziałowej lub międzyklasowej. Konferencja Episkopatu Polski zgłasza wątpliwości do tego projektu i postuluje m.in. zmniejszenie liczby uczniów w klasach łączonych. 

Noc Muzeów 2024 r.: utrudnienia w ruchu

Noc Muzeów 2024 odbędzie się z soboty na niedzielę 18/19 maja. W związku z przewidzianymi atrakcjami mogą pojawić się zmiany w komunikacji miejskiej i ewentualne utrudnienia w ruchu. Sprawdzamy, jak to wygląda w największych miastach. 

Noc Muzeów 2024 r.: darmowa komunikacja

Noc Muzeów 2024 jest już w ten weekend. Czy komunikacją miejską będziemy mogli poruszać się za darmo? Sprawdzamy!

W wieku 119 lat zmarła najstarsza mieszkanka. Co było sekretem jej długowieczności?

Najstarsza dotychczas Greczynka Irini Baroulakis odeszła w wieku 119 lat. Nie brała leków i prawie nie chorowała. Co było sekretem jej długowieczności? 

REKLAMA

Znamy kryteria podziału subwencji oświatowej w 2024 r.

Kryteria podziału subwencji oświatowej. Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) opublikowało kryteria podziału rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na 2024 rok. Pierwszy termin na składanie wniosków mija w dniu 7 czerwca.

Kardiolog: nadciśnienie to najczęstsza przyczyna bólów głowy. Ludzie latami biorą leki przeciwbólowe, a nie wpadną na to by zmierzyć ciśnienie krwi

Zażywamy tabletki od bólu głowy, a najczęstszą przyczyną bólu jest wysokie ciśnienie krwi (czyli nadciśnienie tętnicze) - powiedział dr Tadeusz Zębik, ordynator oddziału kardiologicznego Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. "Nie tylko seniorzy, a wszyscy powinniśmy pilnować nadciśnienia i co jakiś czas zmierzyć sobie ciśnienie, zwłaszcza przy niepokojących objawach" - zaapelował dr Zębik.

REKLAMA