REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pozwolenie na broń

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Agnieszka Fryc
Pozwolenie na broń
Pozwolenie na broń
Media

REKLAMA

REKLAMA

Pozwolenie na broń zostało uregulowane w ustawie z dnia 21 maja 1999 roku o broni i amunicji. Pozwolenie na broń jest wyjątkiem od zasady, iż nabywanie, posiadanie oraz zbywanie broni i amunicji na terenie Polski jest zabronione.

Pozwolenie na broń wydawane jest przez komendanta wojewódzkiego policji, właściwego ze względu na miejsce stałego pobytu osoby lub siedzibę zainteresowanego podmiotu. Pozwolenie na broń wydawane jest na czas nieokreślony. Broń pozbawioną cech użytkowania, czyli broń niezdolną do wystrzelenia pocisku oraz wywołania efektu wizualnego lub akustycznego, można posiadać na podstawie karty rejestracyjnej broni pozbawionej cech użytkowych.

REKLAMA

Zobacz także: Warunki przyjęcia do służby w Policji

Pozwolenie na broń może być wydane tylko osobie, która nie stanowi zagrożenia dla samego siebie, porządku lub bezpieczeństwa publicznego. Wnioskodawca musi również przedstawić ważną przyczynę posiadania broni. Za ważną przyczynę posiadania broni zaś, ustawa uznaje stałe realne i ponadprzeciętne zagrożenie życia, zdrowia lub mienia, posiadanie uprawnień do wykonywania polowania, udokumentowane członkostwo w stowarzyszeniu o charakterze strzeleckim, posiadanie kwalifikacji sportowych oraz licencji właściwego polskiego związku sportowego, udokumentowane członkostwo w stowarzyszeniu, którego statutowym celem jest organizowanie rekonstrukcji historycznych oraz zaświadczenie potwierdzające czynny udział w działalności statutowej, udokumentowane członkostwo w stowarzyszeniu o charakterze kolekcjonerskim, udokumentowane nabycie broni w drodze spadku, darowizny lub wyróżnienia oraz posiadanie uprawnień do prowadzenia szkoleń o charakterze strzeleckim oraz udokumentowane zarejestrowanie działalności gospodarczej w zakresie szkoleń strzeleckich. Wobec powyższego, pozwolenie na broń wydaje się w celach ochrony osobistej, ochrony osób i mienia, w celach łowieckich, sportowych, rekonstrukcji historycznych, kolekcjonerskich, pamiątkowych oraz szkoleniowych.

Polecamy: Przepisy porządkowe w gminie i powiecie

REKLAMA

Pozwolenia na broń nie może uzyskać osoba, która nie ma ukończonych 21 lat, chyba że Polski Związek Łowiecki, organizacja sportowa lub stowarzyszenie obronne złoży wniosek o wydanie pozwolenia na broń osobie poniżej 21 roku życia, służącą do celów łowieckich lub sportowych. Na wniosek wskazanych organizacji, pozwolenie może uzyskać osoba mająca ukończone lat 18. Organ policji nie wyda pozwolenia również osobie z zaburzeniami psychicznymi lub o znacznie ograniczonej zdolności psychofizycznej, osobie wskazującej istotne zaburzenia funkcjonowania psychologicznego oraz osobie uzależnionej od alkoholu lub substancji psychoaktywnych. Pozwolenie na broń nie może być wydane również osobie, która została skazana prawomocnym orzeczeniem sądu za umyślne przestępstwo lub przestępstwo skarbowe bądź za nieumyślne przestępstwo przeciwko życiu i zdrowiu lub bezpieczeństwu w komunikacji popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo gdy sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia. W związku z powyższymi przesłankami, osoba ubiegająca się o wydanie pozwolenia na broń, ma obowiązek przedstawić właściwemu organowi Policji orzeczenie lekarskie i psychologiczne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pozwolenie na broń wydawane jest w drodze decyzji administracyjnej i podlega opłacie skarbowej, w wysokości 242 zł, jeśli udzielane jest osobie fizycznej i 1193 złotych, gdy udzielane jest osobie prawnej lub jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej. Na wniosek osoby posiadającej pozwolenie, organ uprawniony wydaje również zaświadczenie uprawniające do nabycia broni wskazanej w pozwoleniu. W pozwoleniu na broń komendant główny policji może ograniczyć lub wykluczyć możliwość jej noszenia.

Zapytaj na: Forum

Warunkiem uzyskania pozwolenia na broń jest dodatkowo zdanie egzaminu ze znajomości przepisów dotyczących posiadania i używania danej broni oraz z umiejętności posługiwania się tą bronią, przed komisją powołaną przez właściwy organ policji, a także posiadanie miejsca stałego pobytu na terytorium Polski.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rządowy program "Moc Małych Społeczności". Do podziału 70 mln zł. Nabór wniosków do 9 czerwca 2025 r.

W piątek, 16 maja 2025 r. rozpoczął się nabór wniosków w ramach „Rządowego Programu wsparcia organizacji pozarządowych Moc Małych Społeczności”. Adresowany jest do NGOsów działających w mniejszych miastach oraz na terenach wiejskich.

Konkurs "Aktywny Senior 2025". Wnioski o dofinansowania można składać do 11 czerwca 2025 r.

12 maja 2025 r. Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło nabór wniosków do zadania Aktywny Senior w ramach programu Aktywność dla Każdego. Wnioski o dofinansowania w ramach konkursu "Aktywny Senior 2025" można składać do 11 czerwca 2025 r.

Duży ruch na Okęciu. Lotnisko od początku roku odprawiło ponad 6,6 mln podróżnych

Lotnisko Chopina jest na granicy przepustowości. Od stycznia do końca kwietnia br. odprawiło już ponad 6,6 mln podróżnych, podczas gdy w tym samym okresie w ubiegłym roku było to prawie 5,9 mln osób. Dokąd latamy najczęściej?

Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

REKLAMA

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

REKLAMA

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

REKLAMA