REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Pozwolenie na broń
Pozwolenie na broń
Media

REKLAMA

REKLAMA

Pozwolenie na broń zostało uregulowane w ustawie z dnia 21 maja 1999 roku o broni i amunicji. Pozwolenie na broń jest wyjątkiem od zasady, iż nabywanie, posiadanie oraz zbywanie broni i amunicji na terenie Polski jest zabronione.

Pozwolenie na broń wydawane jest przez komendanta wojewódzkiego policji, właściwego ze względu na miejsce stałego pobytu osoby lub siedzibę zainteresowanego podmiotu. Pozwolenie na broń wydawane jest na czas nieokreślony. Broń pozbawioną cech użytkowania, czyli broń niezdolną do wystrzelenia pocisku oraz wywołania efektu wizualnego lub akustycznego, można posiadać na podstawie karty rejestracyjnej broni pozbawionej cech użytkowych.

REKLAMA

Zobacz także: Warunki przyjęcia do służby w Policji

Pozwolenie na broń może być wydane tylko osobie, która nie stanowi zagrożenia dla samego siebie, porządku lub bezpieczeństwa publicznego. Wnioskodawca musi również przedstawić ważną przyczynę posiadania broni. Za ważną przyczynę posiadania broni zaś, ustawa uznaje stałe realne i ponadprzeciętne zagrożenie życia, zdrowia lub mienia, posiadanie uprawnień do wykonywania polowania, udokumentowane członkostwo w stowarzyszeniu o charakterze strzeleckim, posiadanie kwalifikacji sportowych oraz licencji właściwego polskiego związku sportowego, udokumentowane członkostwo w stowarzyszeniu, którego statutowym celem jest organizowanie rekonstrukcji historycznych oraz zaświadczenie potwierdzające czynny udział w działalności statutowej, udokumentowane członkostwo w stowarzyszeniu o charakterze kolekcjonerskim, udokumentowane nabycie broni w drodze spadku, darowizny lub wyróżnienia oraz posiadanie uprawnień do prowadzenia szkoleń o charakterze strzeleckim oraz udokumentowane zarejestrowanie działalności gospodarczej w zakresie szkoleń strzeleckich. Wobec powyższego, pozwolenie na broń wydaje się w celach ochrony osobistej, ochrony osób i mienia, w celach łowieckich, sportowych, rekonstrukcji historycznych, kolekcjonerskich, pamiątkowych oraz szkoleniowych.

Polecamy: Przepisy porządkowe w gminie i powiecie

REKLAMA

Pozwolenia na broń nie może uzyskać osoba, która nie ma ukończonych 21 lat, chyba że Polski Związek Łowiecki, organizacja sportowa lub stowarzyszenie obronne złoży wniosek o wydanie pozwolenia na broń osobie poniżej 21 roku życia, służącą do celów łowieckich lub sportowych. Na wniosek wskazanych organizacji, pozwolenie może uzyskać osoba mająca ukończone lat 18. Organ policji nie wyda pozwolenia również osobie z zaburzeniami psychicznymi lub o znacznie ograniczonej zdolności psychofizycznej, osobie wskazującej istotne zaburzenia funkcjonowania psychologicznego oraz osobie uzależnionej od alkoholu lub substancji psychoaktywnych. Pozwolenie na broń nie może być wydane również osobie, która została skazana prawomocnym orzeczeniem sądu za umyślne przestępstwo lub przestępstwo skarbowe bądź za nieumyślne przestępstwo przeciwko życiu i zdrowiu lub bezpieczeństwu w komunikacji popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo gdy sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia. W związku z powyższymi przesłankami, osoba ubiegająca się o wydanie pozwolenia na broń, ma obowiązek przedstawić właściwemu organowi Policji orzeczenie lekarskie i psychologiczne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pozwolenie na broń wydawane jest w drodze decyzji administracyjnej i podlega opłacie skarbowej, w wysokości 242 zł, jeśli udzielane jest osobie fizycznej i 1193 złotych, gdy udzielane jest osobie prawnej lub jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej. Na wniosek osoby posiadającej pozwolenie, organ uprawniony wydaje również zaświadczenie uprawniające do nabycia broni wskazanej w pozwoleniu. W pozwoleniu na broń komendant główny policji może ograniczyć lub wykluczyć możliwość jej noszenia.

Zapytaj na: Forum

Warunkiem uzyskania pozwolenia na broń jest dodatkowo zdanie egzaminu ze znajomości przepisów dotyczących posiadania i używania danej broni oraz z umiejętności posługiwania się tą bronią, przed komisją powołaną przez właściwy organ policji, a także posiadanie miejsca stałego pobytu na terytorium Polski.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ponad 27 mln zł dofinansowania na zajęcia sportowe dla osób z niepełnosprawnościami. Nabór wniosków rozstrzygnięty

Minister Sportu i Turystyki rozstrzygnął nabór wniosków na realizację Programu Upowszechniania Sportu Osób Niepełnosprawnych w 2024 r. Dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej wynosi 27 026 000 zł.

Nowa Strategia Cyberbezpieczeństwa Polski na lata 2024-2029. "Wkrótce zostaną zaprezentowane szczegóły"

Wiceminister cyfryzacji, Paweł Olszewski, zapowiedział w piątek, że szczegóły nowej Strategii Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2024-2029 zostaną wkrótce zaprezentowane.

Zakaz reklamy fast foodów na bilboardach. Powód: plaga otyłości. Kiedy w Polsce takie przepisy? Czego nie można reklamować już teraz?

Otyłość to problem coraz większej liczby nastolatków. Głównie z tego powodu lokalni politycy w Anglii zakazują reklamowania produktów wysokoprzetworzonych na billboardach. Ogólnokrajowych czy ogólnoeuropejskich zasad regulujących tę kwestię nie należy się spodziewać, ale eksperci podkreślają, że ten sam nośnik można wykorzystać do kampanii pro-zdrowotnej. 

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

REKLAMA

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

REKLAMA

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

REKLAMA