REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawie 10 mln Europejczyków znalazło pracę dzięki EFS

Prawie 10 mln Europejczyków znalazło pracę dzięki EFS./ fot. Fotolia
Prawie 10 mln Europejczyków znalazło pracę dzięki EFS./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak wynika z raportu ewaluacyjnego Komisji Europejskiej przynajmniej 9,4 miliona Europejczyków znalazło pracę dzięki Europejskiemu Funduszowi Społecznemu. Środki z EFS pomogły Europejczykom podnieść albo zdobyć kwalifikacje zawodowe.

Wyniki ewaluacji pokazują, że środki z Europejskiego Funduszu Społecznego w sposób znaczący przyczyniły się do realizacji ogólnoeuropejskich i narodowych celów, w tym tych zawartych w  Strategii Europa 2020 dotyczących zrównoważonego i włączającego rozwoju.

REKLAMA

REKLAMA

"Przeprowadzona ewaluacja dowodzi, że Europejski Fundusz Społeczny w sposób znaczący i rzeczywisty zmienia życie Europejczyków. Jest naszym głównym narzędziem służącym inwestowaniu w kapitał ludzki. Dzięki europejskiemu wsparciu miliony ludzi znalazło pracę, podniosło swoje  kwalifikacje lub znalazło własną drogę wyjścia z biedy i wykluczenia społecznego – powiedziała Marianne Thyssen, Komisarz ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych, Umiejętności i Mobilności."

Uczestników projektów, którzy otrzymali pomoc z EFS można podzielić na trzy główne grupy: nieaktywnych (36%), zatrudnionych (33%) i bezrobotnych (30%). W tym 40% były to osoby o niskich umiejętnościach, 30% stanowiły osoby młode, a 21% osoby z niepełnosprawnościami. Wśród uczestników projektów znalazło się 51,2 miliona kobiet. 

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

REKLAMA

Dzięki wsparciu EFS państwa członkowskie otrzymały możliwość finansowego wsparcia działań takich jak walka z bezrobociem, podejmowanie nowych wyzwań społecznych i zmiana polityk publicznych, które bez tej pomocy nie zostałyby w tak szeroki skuteczny sposób zrealizowane.  EFS odgrywał kluczową rolę we wspieraniu i modernizacji publicznych służb zatrudnienia i innych instytucji odpowiedzialnych za aktywne działania na rzecz rynku pracy. Ponadto wspierał reformy edukacji, prawa i administracji, a także dawał pozytywny impuls wspierający rozwój przedsiębiorczości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W raporcie wskazana została również rola jaką odegrał EFS w niwelowaniu negatywnych skutków kryzysu gospodarczego, który objął większość państw członkowskich. Dzięki możliwości skorzystania z jego elastycznych rozwiązań istniała możliwość szybkiego reagowania na nowe, pojawiające się wyzwania społecznego i podejmowania najskuteczniejszych działań służących walce z kryzysem.

W przypadku Polski przeprowadzone dotychczas ewaluacje potwierdzają skuteczność działań finansowanych z EFS we wszystkich obszarach:rynek pracy i zatrudnienie, integracja społeczna, edukacja i kształcenie, adaptacyjność przedsiębiorstw, rozwój potencjału instytucjonalnego. Największy wpływ interwencji  odnotowano w województwach Polski Wschodniej oraz województwie zachodniopomorskim – czyli województwach, do których skierowano najwyższe kwoty wsparcia i jednocześnie tych, w których początkowa sytuacja w badanych obszarach była najbardziej niekorzystna. W projektach ukierunkowanych na aktywizację zawodową udział zakończyło ponad 1,3 mln osób, a ponad 247,5 tys. osób otrzymało środki na podjęcie działalności gospodarczej. Dzięki podjęciu decyzji o koncentracji wsparcia na osobach znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji, udział w projektach zakończyło 510,3 tys. osób młodych w wieku 15-24 lata, 425,4 tys. osób długotrwale bezrobotnych i 197,2 tys. osób powyżej 50. roku życia.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Rozwoju
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

  Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

  Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

  Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

  Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

  Od 1 marca 2024 r. zmiana wysokości opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny

  Jaka jest aktualna wysokość opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny? Kiedy pobierana jest taka opłata?

  REKLAMA

  Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

  29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

  29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

  Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

  Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

  Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

  "Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotkał się z protestującymi rolnikami

  Dziś w Warszawie miał miejsce "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników. Tematem rozmów jest m.in. kwestia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

  REKLAMA

  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

  Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

  REKLAMA