REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W środę dodatkowa sesja maturalna [1 czerwca 2022 r.]

W środę dodatkowa sesja maturalna [1 czerwca 2022 r.]
W środę dodatkowa sesja maturalna [1 czerwca 2022 r.]
Media

REKLAMA

REKLAMA

W środę o godz. 9.00 egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpocznie się dodatkowa sesja egzaminów maturalnych. Przystąpią do nich ci maturzyści, którzy nie mogli ich zdawać w sesji głównej, majowej, z powodów zdrowotnych lub losowych.
rozwiń >

Kto może zdawać maturę 2022 r. w terminach dodatkowych?

Do egzaminu maturalnego w sesji dodatkowej mogą przystąpić tylko ci abiturienci, którzy:

REKLAMA

  1. nie mogli go zdawać w sesji głównej z przyczyn zdrowotnych lub losowych,
  2. złożyli w tej sprawie wniosek do dyrektora właściwej okręgowej komisji egzaminacyjnej i
  3. otrzymali od niego zgodę.

Są to zarówno tegoroczni absolwenci liceów ogólnokształcących, techników, szkół branżowych II stopnia, jak i absolwenci z wcześniejszych roczników.

Ilu maturzystów zdawało w 2022 r. maturę w terminach dodatkowych?

REKLAMA

Z danych przekazanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną wynika, że do egzaminu pisemnego z języka polskiego na poziomie podstawowym ma przystąpić 463 abiturientów, na poziomie rozszerzonym 211 osób. Do egzaminu z polskiego na poziomie podstawowym ma też przystąpić jedna osoba, która jest obywatelem Ukrainy.

Do egzaminu pisemnego z matematyki na poziomie podstawowym ma przystąpić w sesji dodatkowej 643 osoby, a na poziomie rozszerzonym – 183 osób. Do egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym mają przystąpić dwie osoby z Ukrainy.

Do egzaminu pisemnego z języka angielskiego (najczęściej zdawanego na maturze języka obcego nowożytnego) na poziomie podstawowym mają przystąpić – 503 osoby, na poziomie rozszerzonym – 451, a na dwujęzycznym – 10 osób.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Pisemny egzamin z niemieckiego ma zdawać na poziomie podstawowym 21 abiturientów, na poziomie rozszerzonym – 22, a na dwujęzycznym – jedna. Pisemny egzamin z rosyjskiego na poziomie podstawowym ma zdawać 15 abiturientów, na rozszerzonym – 13; z hiszpańskiego na poziomie podstawowym – jedna osoba, na poziomie rozszerzonym – cztery, na poziomie dwujęzycznym - dwie; z włoskiego na poziomie podstawowym – dwie osoby, na poziomie rozszerzonym – dwie; z francuskiego na poziomie podstawowym - dwie, na poziomie rozszerzonym - jedna, na poziomie dwujęzycznym - jedna.

Maturę z biologii ma zdawać 225 abiturientów, z chemii – 202, z fizyki – 48, z filozofii – 9, z geografii – 129, informatyki – 39, historii – 77, historii sztuki – 15, z wiedzy o społeczeństwie – 111 osób. Jedna osoba będzie zdawać egzamin z matematyki w języku angielskim. Jedna osoba będzie zdawać egzamin z chemii w języku angielskim.

W tym roku w sesji dodatkowej nikt nie będzie zdawać egzaminów maturalnych: z historii muzyki, z języka łacińskiego i kultury antycznej, z języka kaszubskiego, z języka łemkowskiego, z języków mniejszości narodowych (białoruskiego, litewskiego i ukraińskiego).

W jakich datach odbywa się dodatkowa sesja maturalna 2022 r.?

Dodatkowa maturalna sesja egzaminów pisemnych potrwa do 15 czerwca. Egzaminy – tak jak w sesji głównej – przeprowadzane będą rano (rozpoczną się o godzinie 9.00) i po południu (o godzinie 14.00).

W pierwszym dniu – 1 czerwca, w środę – rano będzie egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym, po południu – z polskiego na poziomie rozszerzonym.

2 czerwca, w czwartek, rano będzie egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, a po południu z matematyki na poziomie rozszerzonym.

3 czerwca, w piątek, rano będą egzaminy z języków obcych na poziomie podstawowym: angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego, hiszpańskiego, francuskiego i włoskiego, a po południu z filozofii. W harmonogramie CKE na piątek po południu zaplanowane były też egzaminy z języka łacińskiego i z historii muzyki.

6 czerwca, w poniedziałek, rano będzie egzamin z biologii, po południu - egzaminy z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym.

7 czerwca, we wtorek, rano będzie egzamin z wiedzy o społeczeństwie, a po południu - egzaminy z języka francuskiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym.

8 czerwca, w środę, rano będzie egzamin z chemii, a po południu - egzaminy z języka niemieckiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym.

9 czerwca, w czwartek, rano będzie egzamin z historii, a po południu - z historii sztuki.

10 czerwca, w piątek, rano będzie egzamin z geografii, a po południu - z języka rosyjskiego na poziomie rozszerzonym.

13 czerwca, w poniedziałek, rano będzie egzamin z fizyki, po południu - z języka hiszpańskiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym.

14 czerwca, we wtorek, rano będzie egzamin z informatyki, po południu będą egzaminy z różnych przedmiotów zdawanych w językach obcych. W harmonogramie CKE na wtorek po południu zaplanowane były też egzaminy z języka kaszubskiego i języka łemkowskiego.

15 czerwca, w środę, po południu będzie egzamin z języka włoskiego na poziomie rozszerzonym. W harmonogramie CKE na środę rano zaplanowane były też egzaminy z języków mniejszości narodowych na poziomie podstawowym, a po południu na poziomie rozszerzonym.

Jaka wiedza jest wymagana na dodatkowej sesji maturalnej w 2022 r.?

W tym roku – podobnie jak w ubiegłym – egzamin maturalny jest przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych ogłoszonych w grudniu 2020 r., a nie, jak w ubiegłych latach, na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej. Wymagania egzaminacyjne stanowią zawężony katalog wymagań (o 20-30 proc., zależnie od przedmiotu) określonych w podstawie programowej.

Jakie egzaminy zdawali na maturze 2022 r. uczniowie?

Maturzysta – jak w latach ubiegłych – musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego nowożytnego. Abiturienci ze szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych obowiązkowy mają jeszcze egzamin pisemny z języka ojczystego na poziomie podstawowym.

Wszyscy maturzyści muszą też przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym (w przypadku języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym), czyli do egzaminu z tzw. przedmiotu dodatkowego lub do wyboru. Chętni mogą przystąpić maksymalnie do sześciu egzaminów na poziomie rozszerzonym.

Wśród przedmiotów do wyboru są: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, a także matematyka, język polski i języki obce nowożytne. Egzaminy z przedmiotu do wyboru zdawane są na poziomie rozszerzonym. Dlatego do tej grupy zaliczane są także – na tym poziomie – matematyka, język polski i języki obce, które są obowiązkowe na poziomie podstawowym.

W tym roku po raz pierwszy absolwenci technikum oraz absolwenci branżowej szkoły II stopnia, którzy ukończyli branżową szkołę I stopnia, nie mają obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, jeżeli spełnili wszystkie warunki niezbędne do uzyskania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe albo dyplomu zawodowego w zawodzie nauczanym na poziomie technika.

Podobnie, jak w zeszłym roku i dwa lata temu, abiturienci nie muszą przystępować do dwóch – obowiązkowych w latach ubiegłych – egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego. Przeprowadzane są one wyłącznie dla zdających, którzy muszą przedstawić wynik uzyskany z egzaminu w części ustnej w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną.

Jakie egzaminy ustne na dodatkowej sesji maturalnej w 2022 r.?

CKE przekazała PAP, że w tym roku w sesji dodatkowej będą przeprowadzone tylko dwa egzaminy ustne: jeden z języka angielskiego i jeden z języka hiszpańskiego.

Sesja dodatkowych egzaminów ustnych została zaplanowana na 14-15 czerwca. Terminy egzaminów ustalane są przez przewodniczących zespołów egzaminacyjnych w szkołach.

Aby uzyskać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. Wynik egzaminu z przedmiotu do wyboru nie wpływa na uzyskanie świadectwa maturalnego (nie ma progu zaliczeniowego), służy tylko przy rekrutacji na studia.

Kiedy ogłoszenie wyników matur dodatkowych w 2022 r.?

Wyniki matur ogłoszone zostaną 5 lipca.

Maturzysta, który kwestionuje uzyskany przez siebie wynik, może się odwołać od niego. Procedura odwoławcza jest kilkustopniowa.

Kiedy poprawkowa matura 2022 r.?

Maturzysta, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki 23 sierpnia. Abiturient, który nie zda więcej niż jednego egzaminu, może poprawiać je dopiero za rok.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA