REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W środę dodatkowa sesja maturalna [1 czerwca 2022 r.]

W środę dodatkowa sesja maturalna [1 czerwca 2022 r.]
W środę dodatkowa sesja maturalna [1 czerwca 2022 r.]
Media

REKLAMA

REKLAMA

W środę o godz. 9.00 egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpocznie się dodatkowa sesja egzaminów maturalnych. Przystąpią do nich ci maturzyści, którzy nie mogli ich zdawać w sesji głównej, majowej, z powodów zdrowotnych lub losowych.
rozwiń >

Kto może zdawać maturę 2022 r. w terminach dodatkowych?

Do egzaminu maturalnego w sesji dodatkowej mogą przystąpić tylko ci abiturienci, którzy:

REKLAMA

 1. nie mogli go zdawać w sesji głównej z przyczyn zdrowotnych lub losowych,
 2. złożyli w tej sprawie wniosek do dyrektora właściwej okręgowej komisji egzaminacyjnej i
 3. otrzymali od niego zgodę.

Są to zarówno tegoroczni absolwenci liceów ogólnokształcących, techników, szkół branżowych II stopnia, jak i absolwenci z wcześniejszych roczników.

Ilu maturzystów zdawało w 2022 r. maturę w terminach dodatkowych?

REKLAMA

Z danych przekazanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną wynika, że do egzaminu pisemnego z języka polskiego na poziomie podstawowym ma przystąpić 463 abiturientów, na poziomie rozszerzonym 211 osób. Do egzaminu z polskiego na poziomie podstawowym ma też przystąpić jedna osoba, która jest obywatelem Ukrainy.

Do egzaminu pisemnego z matematyki na poziomie podstawowym ma przystąpić w sesji dodatkowej 643 osoby, a na poziomie rozszerzonym – 183 osób. Do egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym mają przystąpić dwie osoby z Ukrainy.

Do egzaminu pisemnego z języka angielskiego (najczęściej zdawanego na maturze języka obcego nowożytnego) na poziomie podstawowym mają przystąpić – 503 osoby, na poziomie rozszerzonym – 451, a na dwujęzycznym – 10 osób.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Pisemny egzamin z niemieckiego ma zdawać na poziomie podstawowym 21 abiturientów, na poziomie rozszerzonym – 22, a na dwujęzycznym – jedna. Pisemny egzamin z rosyjskiego na poziomie podstawowym ma zdawać 15 abiturientów, na rozszerzonym – 13; z hiszpańskiego na poziomie podstawowym – jedna osoba, na poziomie rozszerzonym – cztery, na poziomie dwujęzycznym - dwie; z włoskiego na poziomie podstawowym – dwie osoby, na poziomie rozszerzonym – dwie; z francuskiego na poziomie podstawowym - dwie, na poziomie rozszerzonym - jedna, na poziomie dwujęzycznym - jedna.

Maturę z biologii ma zdawać 225 abiturientów, z chemii – 202, z fizyki – 48, z filozofii – 9, z geografii – 129, informatyki – 39, historii – 77, historii sztuki – 15, z wiedzy o społeczeństwie – 111 osób. Jedna osoba będzie zdawać egzamin z matematyki w języku angielskim. Jedna osoba będzie zdawać egzamin z chemii w języku angielskim.

W tym roku w sesji dodatkowej nikt nie będzie zdawać egzaminów maturalnych: z historii muzyki, z języka łacińskiego i kultury antycznej, z języka kaszubskiego, z języka łemkowskiego, z języków mniejszości narodowych (białoruskiego, litewskiego i ukraińskiego).

W jakich datach odbywa się dodatkowa sesja maturalna 2022 r.?

Dodatkowa maturalna sesja egzaminów pisemnych potrwa do 15 czerwca. Egzaminy – tak jak w sesji głównej – przeprowadzane będą rano (rozpoczną się o godzinie 9.00) i po południu (o godzinie 14.00).

W pierwszym dniu – 1 czerwca, w środę – rano będzie egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym, po południu – z polskiego na poziomie rozszerzonym.

2 czerwca, w czwartek, rano będzie egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, a po południu z matematyki na poziomie rozszerzonym.

3 czerwca, w piątek, rano będą egzaminy z języków obcych na poziomie podstawowym: angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego, hiszpańskiego, francuskiego i włoskiego, a po południu z filozofii. W harmonogramie CKE na piątek po południu zaplanowane były też egzaminy z języka łacińskiego i z historii muzyki.

6 czerwca, w poniedziałek, rano będzie egzamin z biologii, po południu - egzaminy z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym.

7 czerwca, we wtorek, rano będzie egzamin z wiedzy o społeczeństwie, a po południu - egzaminy z języka francuskiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym.

8 czerwca, w środę, rano będzie egzamin z chemii, a po południu - egzaminy z języka niemieckiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym.

9 czerwca, w czwartek, rano będzie egzamin z historii, a po południu - z historii sztuki.

10 czerwca, w piątek, rano będzie egzamin z geografii, a po południu - z języka rosyjskiego na poziomie rozszerzonym.

13 czerwca, w poniedziałek, rano będzie egzamin z fizyki, po południu - z języka hiszpańskiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym.

14 czerwca, we wtorek, rano będzie egzamin z informatyki, po południu będą egzaminy z różnych przedmiotów zdawanych w językach obcych. W harmonogramie CKE na wtorek po południu zaplanowane były też egzaminy z języka kaszubskiego i języka łemkowskiego.

15 czerwca, w środę, po południu będzie egzamin z języka włoskiego na poziomie rozszerzonym. W harmonogramie CKE na środę rano zaplanowane były też egzaminy z języków mniejszości narodowych na poziomie podstawowym, a po południu na poziomie rozszerzonym.

Jaka wiedza jest wymagana na dodatkowej sesji maturalnej w 2022 r.?

W tym roku – podobnie jak w ubiegłym – egzamin maturalny jest przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych ogłoszonych w grudniu 2020 r., a nie, jak w ubiegłych latach, na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej. Wymagania egzaminacyjne stanowią zawężony katalog wymagań (o 20-30 proc., zależnie od przedmiotu) określonych w podstawie programowej.

Jakie egzaminy zdawali na maturze 2022 r. uczniowie?

Maturzysta – jak w latach ubiegłych – musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego nowożytnego. Abiturienci ze szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych obowiązkowy mają jeszcze egzamin pisemny z języka ojczystego na poziomie podstawowym.

Wszyscy maturzyści muszą też przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym (w przypadku języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym), czyli do egzaminu z tzw. przedmiotu dodatkowego lub do wyboru. Chętni mogą przystąpić maksymalnie do sześciu egzaminów na poziomie rozszerzonym.

Wśród przedmiotów do wyboru są: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, a także matematyka, język polski i języki obce nowożytne. Egzaminy z przedmiotu do wyboru zdawane są na poziomie rozszerzonym. Dlatego do tej grupy zaliczane są także – na tym poziomie – matematyka, język polski i języki obce, które są obowiązkowe na poziomie podstawowym.

W tym roku po raz pierwszy absolwenci technikum oraz absolwenci branżowej szkoły II stopnia, którzy ukończyli branżową szkołę I stopnia, nie mają obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, jeżeli spełnili wszystkie warunki niezbędne do uzyskania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe albo dyplomu zawodowego w zawodzie nauczanym na poziomie technika.

Podobnie, jak w zeszłym roku i dwa lata temu, abiturienci nie muszą przystępować do dwóch – obowiązkowych w latach ubiegłych – egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego. Przeprowadzane są one wyłącznie dla zdających, którzy muszą przedstawić wynik uzyskany z egzaminu w części ustnej w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną.

Jakie egzaminy ustne na dodatkowej sesji maturalnej w 2022 r.?

CKE przekazała PAP, że w tym roku w sesji dodatkowej będą przeprowadzone tylko dwa egzaminy ustne: jeden z języka angielskiego i jeden z języka hiszpańskiego.

Sesja dodatkowych egzaminów ustnych została zaplanowana na 14-15 czerwca. Terminy egzaminów ustalane są przez przewodniczących zespołów egzaminacyjnych w szkołach.

Aby uzyskać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. Wynik egzaminu z przedmiotu do wyboru nie wpływa na uzyskanie świadectwa maturalnego (nie ma progu zaliczeniowego), służy tylko przy rekrutacji na studia.

Kiedy ogłoszenie wyników matur dodatkowych w 2022 r.?

Wyniki matur ogłoszone zostaną 5 lipca.

Maturzysta, który kwestionuje uzyskany przez siebie wynik, może się odwołać od niego. Procedura odwoławcza jest kilkustopniowa.

Kiedy poprawkowa matura 2022 r.?

Maturzysta, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki 23 sierpnia. Abiturient, który nie zda więcej niż jednego egzaminu, może poprawiać je dopiero za rok.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Stawki uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Podwyżka z wyrównaniem od 1 stycznia. Rozporządzenie już obowiązuje. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  REKLAMA

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I. Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  REKLAMA

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  REKLAMA