REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kalkulator: Od 1 grudnia 2022 r. obowiązek oszczędzania prądu w JST [zasady]

Od 1 grudnia 2022 r. obowiązek oszczędzania prądu w JST [zasady]
Od 1 grudnia 2022 r. obowiązek oszczędzania prądu w JST [zasady]

REKLAMA

REKLAMA

Jak urzędy oszczędzają prąd? Wykręcone żarówki, zabrane czajniki, odkurzanie raz w tygodniu, windy tylko dla petentów.

Od czwartku, 1 grudnia 2022 r. wchodzą w życie przepisy ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej dotyczące obowiązku zmniejszenia całkowitego zużycia prądu o 10 proc. przez jednostki sektora publicznego.

REKLAMA

Oszczędzanie prądu w urzędach - 10%

Obowiązek ten dotyczy budynków lub ich części oraz wykorzystywanych urządzeń technicznych, instalacji i pojazdów. Obejmuje okres od 1 grudnia br. do 31 grudnia 2023 roku.

Wśród jednostek sektora publicznego objętych obowiązkiem uzyskania 10-procentowej oszczędności zużycia energii są JST oraz ich związki, związki metropolitalne, instytucje gospodarki budżetowej, uczelnie publiczne, samorządowe instytucje kultury.

Jak ustalić limit oszczędzania prądu w urzędach?

W ustawie określono dwie podstawy obliczeń celu ilościowego zużycia energii.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. Przez miesiąc, do 31 grudnia 2022 r. będzie to średnioroczne zużycie energii elektrycznej w latach 2018-2019. Jak wyjaśniono, ma to związek z sytuacją pandemiczną w latach 2020-2021, która spowodowała istotne zmniejszenie zużycia energii.
  2. Oszczędności osiągane od 1 stycznia do końca przyszłego roku obliczane będą na podstawie całkowitego zużycia energii elektrycznej 2022 roku.

Wyłączone z obliczeń będą niektóre z wykorzystywanych przez sektor publiczny budynków i instalacji. Chodzi o urządzenia techniczne zapewniające ciągłość działania infrastruktury informatycznej JST, w szczególności serwerowni.

Kalkulator zużycia energii

Na gov.pl dostępny jest kalkulator zużycia prądu: narzędzie do obliczania celu

energia

Media

Raporty z oszczędzania

Ustawa obliguje wójtów, starostów i marszałków do przekazania do końca marca do Urzędu Regulacji Energetyki raportu z realizacji celu oszczędności energii.

Kary za „nieoszczędzanie”

Zgodnie z ustawą za niedopełnienie obowiązku zmniejszenia zużycia prądu kierownikom JST grozi kara pieniężna, wymierzana w trybie administracyjnym przez Prezesa URE. Jej maksymalna wysokość to 20 tys.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA