reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Środowisko > Opłata produktowa 2017

Opłata produktowa 2017

W 2017 r. stawka opłaty produktowej ma zostać podwyższona. Zgodnie z szacunkami Ministerstwa Środowiska zmiany mogą przyczynić się do zmniejszenia wpływów z tytułu przedmiotowych opłat.

Obecnie stawki opłaty produktowej określa rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 3 grudnia 2009 r. w sprawie stawki opłaty produktowej. Kwota ta została ustalona na poziomie 9z1/kg.

Przepisy nowego rozporządzenia w tym zakresie (projekt z 14 stycznia 2016 r.) mają wejść w życie 1 stycznia 2017 r. Obecnie projekt jest na etapie opiniowania.

Zgodnie z planowanymi zmianami stawki opłat będą zależały od rodzaju baterii lub akumulatorów przenośnych:

L.p.

Rodzaj zużytych baterii przenośnych lub zużytych akumulatorów przenośnych

Stawka opłaty produktowej [zł/kg]

1

niklowo-kadmowe

12,00

2

ołowiowe

11,00

3

pozostałe

11,50

Wpływy z tytułu opłaty produktowej stanowią w większości przychód Narodowego Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wpływy z opłaty produktowej, dodatkowej opłaty produktowej, opłaty na publiczne kampanie edukacyjne oraz nieodebranej opłaty depozytowej w wysokości 5% stanowią dochody budżetu samorządu województwa z przeznaczeniem na koszty egzekucji należności z tytułu tych opłat i obsługę administracyjną systemu tych opłat.

Zgodnie z założeniami Ministerstwa Środowiska wzrost stawek powinien przyczynić się osiągnięcia w 2016 r. i w kolejnych latach poziomu zbierania zużytych baterii przenośnych i zużytych akumulatorów przenośnych (45%). Może to skutkować niższymi przychodami Narodowego Funduszu Ochrony  Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz samorządów wojewódzkich.

Jak stanowi ustawa z dnia 24 kwietnia 2009 r.o bateriach i akumulatorach, wprowadzający baterie przenośne lub akumulatory przenośne jest obowiązany do osiągnięcia określonych poziomów zbierania. W przeciwnym wypadku powstaje obowiązek ponoszenia opłaty produktowej. Określona ustawą kwota opłaty produktowej powinna wynosić od 0,80 zł do 12 zł za kilogram.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 24 kwietnia 2009 r. o bateriach i akumulatorach (j.t. Dz. U. z 2015 r., poz. 687);

Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 3 grudnia 2009 r. w sprawie stawki opłaty produktowej (Dz. U. z 2009 r., nr 215 poz. 1672);

Projekt rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie stawek opłaty produktowej (z 14 stycznia 2016 r.) - etap legislacyjny: opiniowanie.

Polecamy serwis: Środowisko

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Opłata produktowa/ Fot. Fotolia
Opłata produktowa/ Fot. Fotolia

INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama