reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Środowisko > Opłata produktowa 2017

Opłata produktowa 2017

W 2017 r. stawka opłaty produktowej ma zostać podwyższona. Zgodnie z szacunkami Ministerstwa Środowiska zmiany mogą przyczynić się do zmniejszenia wpływów z tytułu przedmiotowych opłat.

Obecnie stawki opłaty produktowej określa rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 3 grudnia 2009 r. w sprawie stawki opłaty produktowej. Kwota ta została ustalona na poziomie 9z1/kg.

Przepisy nowego rozporządzenia w tym zakresie (projekt z 14 stycznia 2016 r.) mają wejść w życie 1 stycznia 2017 r. Obecnie projekt jest na etapie opiniowania.

Zgodnie z planowanymi zmianami stawki opłat będą zależały od rodzaju baterii lub akumulatorów przenośnych:

L.p.

Rodzaj zużytych baterii przenośnych lub zużytych akumulatorów przenośnych

Stawka opłaty produktowej [zł/kg]

1

niklowo-kadmowe

12,00

2

ołowiowe

11,00

3

pozostałe

11,50

Wpływy z tytułu opłaty produktowej stanowią w większości przychód Narodowego Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wpływy z opłaty produktowej, dodatkowej opłaty produktowej, opłaty na publiczne kampanie edukacyjne oraz nieodebranej opłaty depozytowej w wysokości 5% stanowią dochody budżetu samorządu województwa z przeznaczeniem na koszty egzekucji należności z tytułu tych opłat i obsługę administracyjną systemu tych opłat.

Zgodnie z założeniami Ministerstwa Środowiska wzrost stawek powinien przyczynić się osiągnięcia w 2016 r. i w kolejnych latach poziomu zbierania zużytych baterii przenośnych i zużytych akumulatorów przenośnych (45%). Może to skutkować niższymi przychodami Narodowego Funduszu Ochrony  Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz samorządów wojewódzkich.

Jak stanowi ustawa z dnia 24 kwietnia 2009 r.o bateriach i akumulatorach, wprowadzający baterie przenośne lub akumulatory przenośne jest obowiązany do osiągnięcia określonych poziomów zbierania. W przeciwnym wypadku powstaje obowiązek ponoszenia opłaty produktowej. Określona ustawą kwota opłaty produktowej powinna wynosić od 0,80 zł do 12 zł za kilogram.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 24 kwietnia 2009 r. o bateriach i akumulatorach (j.t. Dz. U. z 2015 r., poz. 687);

Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 3 grudnia 2009 r. w sprawie stawki opłaty produktowej (Dz. U. z 2009 r., nr 215 poz. 1672);

Projekt rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie stawek opłaty produktowej (z 14 stycznia 2016 r.) - etap legislacyjny: opiniowanie.

Polecamy serwis: Środowisko

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Opłata produktowa/ Fot. Fotolia
Opłata produktowa/ Fot. Fotolia

Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe ERGOTAX

Księgowi & doradcy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama