REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mazowsze ograniczyło swój budżet na 2012 r.

REKLAMA

Sejmik Wojewódzki ograniczył budżet Mazowsza - poinformował marszałek województwa Adam Struzik. Ograniczenia wynikają m.in. ze zwiększenia "janosikowego" płaconego przez Mazowsze i zmian wskaźników budżetowych.

Podczas konferencji Struzik jako powody zredukowania budżetu podał: wyższe niż przed rokiem "janosikowe", które Mazowsze musi płacić na rzecz innych województw, wstrzymanie procesu prywatyzacji Kolei Mazowieckich i zmianę wskaźników budżetowych - zmniejszenie prognozowanego wzrostu dochodów z CIT z 19 proc. do 4,5 proc.

REKLAMA

"2012 nie będzie rokiem dobrobytu na Mazowszu, trzeba stawić czoła trudnej sytuacji finansowej i wprowadzić surowy program oszczędnościowy" - przekonywał Struzik podczas spotkania z dziennikarzami.

REKLAMA

Sejmik Mazowsza przyjął zmiany w budżecie. Budżet Mazowsza będzie o jedną piątą mniejszy - planowane pod koniec 2011 r. w uchwale budżetowej na 2012 r. wydatki, 3,6 mld zł, zostały ograniczone do 2,9 mld zł - podał szef samorządu województwa. Struzik zaznaczył, że już w styczniu br. samorząd wstrzymał część wydatków, wiedząc, że budżet będzie musiał być znowelizowany.

"W tym roku w ramach +janosikowego+ Mazowsze odda na rzecz innych regionów 659 mln zł, czyli aż 40 proc. swoich dochodów podatkowych" - mówił marszałek. Powoli +janosikowe+ zaczyna być wyższe niż dochody województwa ze środków z Unii Europejskiej - dodał.

REKLAMA

Jego zdaniem "na dłuższą metę taka sytuacja jest nie do utrzymania". "To już nie jest poziom rozważań, czy jesteśmy za czy przeciw, by bogaci dzielili się z biednymi" - powiedział Struzik. "To pytanie, czy region, który dostarcza najwięcej podatków, który wytwarza 22 proc. polskiego PKB, który jest zróżnicowany wewnętrznie i ma swoje bariery rozwojowe, zostanie zaduszony malejącą dotacją z Unii i stale wysokim +janosikowym+" - mówił. "Może zamiast tego znajdziemy taki sposób, żeby dalej ten region mógł się rozwijać i oczywiście dzielić swoimi dochodami, ale nie w takim stopniu, jak to do tej pory ma miejsce" - dodał.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W 2012 r. na Mazowszu - w urzędzie marszałkowskim i wszystkich podległych mu instytucjach - ograniczone lub odłożone zostaną planowane inwestycje i zmniejszone o 15 proc. wydatki bieżące. W ten sposób samorząd zaoszczędzi ok. 330 mln zł - podał Struzik. Przełożona została spłata zobowiązań zrestrukturyzowanych szpitali - 164 mln zł przesunięto na kolejne lata z całej kwoty 225 mln zł.

40 proc. cięcia budżetowe dotkną tegoroczne inwestycje - zapowiada samorząd. Z pierwotnych mniej więcej 550 mln zł zarezerwowanych na ten cel pozostanie ok. 340 milionów złotych. Realizację inwestycji albo rozłożono w czasie, albo przesunięto na listę rezerwową. "Oznacza to, że będą realizowane, kiedy tylko pojawią się na ten cel pieniądze" - podkreślił Struzik.

W budżecie ograniczono o 17,6 mln zł kwotę na budowę drogi wojewódzkiej nr 727 Klwów-Szydłowiec, a o 10 mln zł inwestycję - wspólną z woj. lubelskim - budowy mostu na Wiśle w miejscowości Kamień wraz z budową dróg dojazdowych oraz o 2,3 mln zł rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 617 relacji Przasnysz-Ciechanów.

Wśród listy cięć są też: modernizacja i rozbudowa bloku operacyjnego wraz z wyposażeniem w mazowieckim Centrum Rehabilitacji STOCER w Konstancinie - 14,7 mln zł, a także budowa centrum kulturalno-rekreacyjnego w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu - 22,5 mln zł czy środki na rewitalizację i modernizację oddziału Cytadeli Warszawskiej - 2 mln zł.

Pozostawiono w budżecie po 5 mln zł na dofinansowanie budowy "orlików", remonty zabytków oraz zakup sprzętu dla Ochotniczych Straży Pożarnych. 2 mln zł przeznaczono na dofinansowanie wydarzeń kulturalnych i turystycznych.

Struzik za polityczną, a nie merytoryczną uznał wypowiedź radnych PiS, którzy na sesji budżetowej domagali się jego dymisji. "Jestem jedenasty rok marszałkiem województwa, staram się jak najlepiej wykonywać swoje obowiązki. Traktuję ten wniosek opozycji jako normalny element gry politycznej" - powiedział. Dodał, że nie zamierza podawać się do dymisji.

"Janosikowe" to system, zgodnie z którym bogatsze samorządy oddają - za pośrednictwem budżetu państwa - część swoich dochodów biedniejszym samorządom.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto się załapie na bon energetyczny 300-1200 zł? Kryteria dochodowe są dość niskie

Wysokość świadczenia w postaci bonu energetycznego będzie zależna m.in. od osób w gospodarstwie domowym, jak również od kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już od lipca 2024 roku. Jednak załapać się na to nowe świadczenie nie będzie łatwo dla lepiej zarabiających.

Ostrzeżenie dla Polaków podróżujących do Iranu. MSZ wydało ważny komunikat

Ze względu na rosnące napięcia między Iranem a Izraelem oraz ryzyko działań zbrojnych, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie odradza podróże do Iranu. Polscy obywatele, którzy aktualnie przebywają w Iranie, powinni jak najszybciej opuścić ten kraj.

Ponad 27 mln zł dofinansowania na zajęcia sportowe dla osób z niepełnosprawnościami. Nabór wniosków rozstrzygnięty

Minister Sportu i Turystyki rozstrzygnął nabór wniosków na realizację Programu Upowszechniania Sportu Osób Niepełnosprawnych w 2024 r. Dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej wynosi 27 026 000 zł.

Nowa Strategia Cyberbezpieczeństwa Polski na lata 2024-2029. "Wkrótce zostaną zaprezentowane szczegóły"

Wiceminister cyfryzacji, Paweł Olszewski, zapowiedział w piątek, że szczegóły nowej Strategii Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2024-2029 zostaną wkrótce zaprezentowane.

REKLAMA

Zakaz reklamy fast foodów na bilboardach. Powód: plaga otyłości. Kiedy w Polsce takie przepisy? Czego nie można reklamować już teraz?

Otyłość to problem coraz większej liczby nastolatków. Głównie z tego powodu lokalni politycy w Anglii zakazują reklamowania produktów wysokoprzetworzonych na billboardach. Ogólnokrajowych czy ogólnoeuropejskich zasad regulujących tę kwestię nie należy się spodziewać, ale eksperci podkreślają, że ten sam nośnik można wykorzystać do kampanii pro-zdrowotnej. 

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

REKLAMA

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

REKLAMA