reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Zamiar podjęcia dodatkowego zatrudnienia pod lupą RPO

Zamiar podjęcia dodatkowego zatrudnienia pod lupą RPO

Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz zwróciła się do Ministra Finansów w sprawie nieprawidłowości związanych z zarządzeniem Dyrektora Generalnego Ministerstwa Finansów. Wątpliwości Rzecznika wzbudziła treść zarządzenia Dyrektora Generalnego Ministerstwa Finansów, które nakładając na pracowników niezajmujących wyższych stanowisk w służbie cywilnej obowiązek składania informacji o zamiarze podjęcia zajęcia zarobkowego narusza art. 80 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej.

Z uwagi na charakter zupełny regulacji prawnej zawartej w art. 80, niedopuszczalne jest zamienianie lub uzupełnianie materii ustawowej, związanej z podejmowaniem dodatkowego zatrudnienia i zajęć zarobkowych w jakimkolwiek akcie prawnym. Tymczasem przepisy ww. zarządzenia  rozszerzają bezpodstawnie regulację ustawową. Rzecznik zwróciła ponadto uwagę, że unieważnianie zgód na dodatkowe zatrudnienie lub zajęcia zarobkowe, udzielonych przed dniem wejścia w życie kwestionowanego zarządzenia, skutkować może problemami dla radców prawnych zatrudnionych w Ministerstwie Finansów, którzy na podstawie tychże zgód powzięli określone zobowiązania. Szef Służby Cywilnej oraz Wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych w dużym stopniu podzielili zgłoszone przez Rzecznika uwagi.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się z prośbą o poinformowanie o zajętym stanowisku i rozważenie podjęcia stosownych działań zmierzających do wyeliminowania nieprawidłowości związanych z przywołanym zarządzeniem.

Źródło: Rzecznik Praw Obywatelskich

Polecamy serwis: Kadry i płace

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Rzewuski

Ekspert IT – systemy informatyczne ERP. Ukończone studia - Politechnika Warszawska.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama