| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Ustrój i jednostki

Jaki jest zakres ochrony informacji poufnych

Aktualizacja: 13.01.2010

Jaki jest zakres ochrony informacji poufnych w przypadku przejęcia spółki publicznej? »

Trzeba zmienić prawo wyborcze i przepisy dotyczące zamówień

Aktualizacja: 13.01.2010

Likwidacja przepisu dotyczącego informacji o wkładzie własnym samorządó w projekty dofinansowane ze środków unijnych, doprecyzowanie przepisów dotyczących dotacji rozwojowych- to tylko niektóre propozycje zmian, jakimi zamierza się zająć Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego. »

Na jakich zasadach są publikowane oświadczenia majątkowe

Aktualizacja: 13.01.2010

Jak szybko w Biuletynie Jnformacji Publicznej powinny być zamieszczone informacje zawarte w oświadczeniach majątkowych? Jak długo powinny być udostępniane informacje z oświadczeń majątkowych? »

Zasady odpowiedzialności gminy za szkodę

Aktualizacja: 13.01.2010

Gmina jako jednostka samorządu terytorialnego w pierwszej kolejności ponosi odpowiedzialność za działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej. W przypadku gdy jej działalność ma charakter niewładczy, gmina za wyrządzoną szkodę ponosi odpowiedzialność według przepisów o odpowiedzialności kontraktowej lub deliktowej przewidzianej w kodeksie cywilnym. »

Jakie uprawnienia ma osoba powołana przez premiera po wygaśnięciu mandatu wójta

Aktualizacja: 13.01.2010

Jakie obowiązki ma osoba wyznaczona przez prezesa Rady Ministrów do pełnienia obowiązków wójta w gminie w przypadku wygaśnięcia jego mandatu przed upływem kadencji? Do kiedy osoba taka pełni swoje funkcje? »

Miasto nie może mieć dwóch burmistrzów

Aktualizacja: 13.01.2010

Dwóch burmistrzów nie może legalnie sprawować władzy w jednym mieście. Tak 31 stycznia 2008 r. orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. »

Konstytucja to nie regulamin

Aktualizacja: 13.01.2010

Ustawa zasadnicza obecnie w sposób wystarczający określa uprawnienia i obowiązki zarówno prezydenta, jak i premiera. Zmiana konstytucji jest poważnym przedsięwzięciem i nie można jej dokonywać, kierując się wydarzeniami politycznymi. Ustawodawca powinien być konsekwentny w swoim działaniu i wybrać system prezydencki albo parlamentarny. »

Tylko jeden burmistrz może legalnie rządzić miastem

Aktualizacja: 13.01.2010

Gmina nie może mieć dwóch legalnych burmistrzów. Przeprowadzenie wyborów uzupełniających i objęcie mandatu przez nowego burmistrza wywołuje nieodwracalne skutki prawne. »

Wójt jest kierownikiem urzędu stanu cywilnego

Aktualizacja: 13.01.2010

Wójt jest z mocy prawa kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Zachowuje on swe uprawnienia także wtedy, gdy rada gminy powoła innego kierownika urzędu stanu cywilnego. »

Uchwały intencyjne przy dofinansowaniu ze źródeł zagranicznych

Aktualizacja: 13.01.2010

Podpisanie przez upoważnionego przedstawiciela jednostki samorządu terytorialnego umowy o dofinansowanie projektu środkami zagranicznymi jest oświadczeniem woli. Przepisy regulujące działalność jednostek samorządu terytorialnego nie posługują się pojęciem uchwały intencyjnej. »

Trzeba wzmocnić pozycję sekretarza gminy

Aktualizacja: 13.01.2010

Sekretarz gminy powinien mieć jasno określone kompetencje i zadania - to postulat uczestników krakowskiej konferencji z okazji 15-lecia Forum Sekretarzy Samorządów Polski Południowej. »

Przedsięwzięcia znacząco oddziałujące na środowisko

Aktualizacja: 13.01.2010

Decyzje w sprawie uwarunkowań środowiskowych w zależności od przedsięwzięcia wydaje wojewoda, starosta lub wójt. W przypadku gdy inwestorem ubiegającym się o wydanie decyzji jest gmina, wydaje ją wójt gminy (burmistrz albo prezydent miasta), na obszarze której ma być realizowane przedsięwzięcie. »

Prokuratorem generalnym nie może być minister sprawiedliwości

Aktualizacja: 13.01.2010

Prawnicy chcą oddzielenia funkcji prokuratora generalnego od ministra sprawiedliwości. Postulują podporządkowanie prokuratury sądom i przywrócenie instytucji sędziego śledczego. Przeciwnicy zmian uważają, że rząd musi mieć możliwość kształtowania polityki kryminalnej. »

Asesor nie jest niezawisły

Aktualizacja: 13.01.2010

Wyroki wydane dotychczas przez asesorów nie mogą być automatycznie kwestionowane. W opinii ekspertów należy szybko zmienić przepisy, w przeciwnym razie dojdzie do paraliżu wymiaru sprawiedliwości. »

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Bryła

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od samorzad.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK