REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Do min. edukacji B. Nowackiej: W jednej szkole uczeń dostanie 3 punkty za 20 godzin wolontariatu, a w innej za 60 godzin. Czas to ujednolicić?

Nowacka
źródło KPRM
KPRM

REKLAMA

REKLAMA

W jednej szkole uczeń dostanie 3 punkty za 20 godzin wolontariatu, a w innej wymaga to 60 godzin. Rzecznik Praw Obywatelskich pyta o to min. edukacji B. Nowacką.

Rzecznik zgłasza min. edukacji B. Nowackiej następujące problemy:

REKLAMA

 • Nie ma jednolitych kryteriów przyznawania uczniowi punktów za udział w wolontariacie na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej
 • Liczba punktów na świadectwie może mieć wpływ na dalszą edukację ucznia.

Niejasne przepisy o punktach dla uczniów szkół podstawowych 

§ 7 rozporządzenia MEiN z 18 listopada 2022 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów stanowi:  "W przypadku przeliczania na punkty kryterium za osiągnięcia w zakresie aktywności społecznej, w tym na rzecz środowiska szkolnego, w szczególności w formie wolontariatu, przyznaje się 3 punkty." 

Problem: Przepis nie precyzuje, ile czasu uczeń powinien poświęcić na działalność w wolontariacie, aby spełnić ten warunek.

REKLAMA

Zgodnie z art. 98 ust. 1 pkt 21 Prawa oświatowego statut szkoły powinien zawierać informacje o sposobie organizacji i realizacji działań w zakresie wolontariatu. Treść dokumentu (np. regulamin) zależy od decyzji dyrektora szkoły, samorządu uczniowskiego, nauczycieli oraz innych osób bezpośrednio zaangażowanych w wolontariat w danej szkole. Mogą zatem zachodzić duże różnice w podejściu szkół do tej formy aktywności dzieci i młodzieży, co w pewnym stopniu jest uzasadnione samodzielnością szkoły w organizacji pracy.

W publikacji Piotr Komosa pt. „Wolontariat w szkole zgodnie z prawem wskazuje, że na duże różnice w liczbie godzin koniecznych dla zdobycia przez ucznia 3 punktów (20, 23, 30 czy nawet 60 godzin). Niektóre szkoły sumowały czas poświęcony na wolontariat już od IV klasy, zaś inne oczekiwały zaangażowania w klasach VII-VIII. Takie zróżnicowanie może być odbierane przez uczniów jako niesprawiedliwe i krzywdzące, dlatego też - w ocenie autora - należy rozważyć uregulowanie tej kwestii w przepisach prawa powszechnie obowiązującego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W 2023 r. w Warszawie, po konsultacjach z dyrektorami szkół, opracowano założenia i dokumenty związane z wolontariatem szkolnym, w tym wspólne kryteria. Ustalono, że:

1) Warunkiem przyznawania wpisu na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej jest systematyczna praca w ramach wolontariatu lub praca na rzecz środowiska szkolnego czy lokalnego w wymiarze co najmniej 50 godzin podczas nauki w szkole podstawowej. 

2) Godziny sumują się z poszczególnych lat działalności, przy czym przyjmuje się minimum 10 godzin w trakcie jednego roku szkolnego. 

3) Czas zaangażowania w wolontariat powinien trwać nie mniej niż dwa lata szkolne. 

5) Godziny wolontariatu realizowanego poza szkołą, udokumentowane odpowiednim zaświadczeniem, sumują się z wolontariatem w szkole.

Postępowanie rekrutacyjne do szkół reguluje Prawo  oświatowe. Przewiduje ono delegację ustawową dla ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania do określenia rozporządzeniem m.in. sposobu przeliczania na punkty kryteriów z ustawy, przy uwzględnieniu konieczności zapewnienia przyjmowania kandydatów do wybranych szkół na równych i przejrzystych zasadach oceny ich wiedzy, umiejętności i osiągnięć. Tymczasem są wątpliwości, czy obecny sposób przyznawania punktów w odniesieniu do wolontariatu ustalono w sposób wyczerpujący, a więc czy rozporządzenie z 18 listopada 2022 r. jest zgodne z zasadą kompleksowości rozporządzenia.

Rzecznik zapyta Panią Minister, czy problem był tematem skarg, prosi ją też o stanowisko w sprawie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(15)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Zofia
  2024-04-02 17:11:16
  Osobiście uważam, że za wolontariat nie powinno być punktów, punkty to rodzaj gratyfikacji, zapłaty, w momencie brania pod uwagę ilości punktów za wolontariat przy naborze do szkoły niszczy się ideę dobrowolności działania. Wolontariat zaczyna wtedy być kalkulowany opłaca się czy nie opłaca, uczymy wtedy cwaniactwa.
  2
  pokażodpowiedzi (1)
 • Tyfussek rudy.
  2024-04-02 18:34:54
  Ludzie czy wy jesteście ślepi. Przecież takich ministrów nie było nawet za komuny. Tej kobiecie z oczu bije szaleństwo albo opętanie. Coście zrobili swoim dzieciom?
  3
 • Zbuntowany tata
  2024-04-02 18:40:54
  To co wyprawia Nowacka To dno.dzieci od 14 lat mogą brać tabletkę dzień po, brac narkotyki tylko nie alkoholu. Powodzenia rodzice zróbcie coś z tym.
  3
 • Mateusz
  2024-04-02 18:56:15
  To przecież w Warszawie mają Trzaskowskiego i to on podniósł ilość godzin wolontariatu do 50. Nie wiem, albo PO kojarzy mi się z dobrą zmianą na gorsze.
  1
 • Nauczyciel
  2024-04-02 18:48:50
  Dziecko nie nauczy się w szkole czyta ia bo jest ich 20 osób w klasie.jest czymś normalnym nauczyć się czytać w domu.
  2
 • Nutka
  2024-04-02 22:07:45
  Wolontariat z definicji jest dobrowolną formą pomocy, ot tak, z potrzeby serca. A tutaj mamy do czynienia z jakąś przekłamaną wersją, dla własnej korzyści. Przypomina mi to czasy PRL - czyny społeczne lub punkty za pochodzenie. Oj, Barbaro byłaś taka urocza, kiedy prowadziłaś przed laty program 5 10 15... Co się z Tobą stało???
  0
 • Matka Polka
  2024-04-02 20:26:54
  Polska, podobnie jak polityka, to kraj skrajności. Żadna władza nie potrafi znaleźć " złotego środka" w jakiejkolwiek dziedzinie życia. Tylko jedni drugim na złość. A my, Polacy jak zwykle gdzieś na marginesie tych nieżyciowych rozgrywek ....
  0
 • Zecha
  2024-04-02 20:05:05
  Ale febile rzadza tusk za to ze zabil jej matke dal jej koryto ale z oczow bije nienawisc
  3
 • Asia
  2024-04-02 22:43:10
  Nie tylko to jest kwestią sporną. Powinny być również ujednolicone we wszystkich szkołach średnie konńcoworoczne na poszczególne oceny. We niektórych szkołach uczeń że średnią 4,61 otrzymuje 5 a w innych dopiero za 4,75. Jest to krzywdzące dla dziecka. Za ocenę bardzo dobrą uczeń starając się o przyjęcie do szkoły średniej otrzymuje 17 punktów a za ocenę dobrą tylko 14.
  0
 • Ignacy
  2024-04-02 22:24:45
  A ja zapytam, dlaczego nauczyciele będą mieli wolną płatną 8 dniową majówkę ??? Za nasze pieniądze im za darmo płacić ? Czy oni są lepsi od nas wszystkich !!!? Dość tego. Karta nauczyciela do kasacji. Jest kodeks pracy, dla wszystkich !!!
  8
  pokażodpowiedzi (3)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wygląda jak karta kredytowa z atomem i mapą Polski. A to nowa legitymacja nauczyciela. Co ze starymi?

Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

Ministerstwo Rodziny: Nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych

Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

Nowa era komunikacji. RDK może ułatwić Ci życie

Rejestr Danych Kontaktowych, znany jako RDK, to baza danych zawierająca aktualne dane kontaktowe obywateli, do której mają dostęp urzędnicy administracji państwowej. Usługa ta, uruchomiona 22 grudnia 2019 roku, ma na celu usprawnienie komunikacji między urzędem a obywatelem.

Wybory 2024 - druga tura. Czy cisza wyborcza będzie obowiązywać w całym kraju?

Druga tura wyborów samorządowych 2024 odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. Cisza wyborcza rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę i potrwa do godz. 21 w niedzielę. Czy będzie obowiązywać w całym kraju? 

REKLAMA

Dobrowolne ubezpieczenie w NFZ [WNIOSEK]

Kto może się dobrowolnie ubezpieczyć w NFZ? Jak to zrobić? Kiedy trzeba uiścić opłatę dodatkową? 

Oszuści podszywają się pod NFZ. Na te strony uważaj

Oszuści próbują nowych sposobów, tym razem "na NFZ". W internecie pojawiły się fałszywe strony, które łudząco przypominają oficjalny serwis internetowy Narodowego Funduszu Zdrowia. Na czym polega oszustwo?

Stop Smog. MKiŚ zapowiada zmiany w programie

Resort klimatu chce uatrakcyjnić program "Stop Smog". Jakie zmiany proponuje? Które gminy mogą otrzymać środki na inwestycje?

Minister edukacji: Będą kolejne zmiany w szkołach - edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie

1 września 2025 r. w szkołach pojawi się nowy przedmiot. Edukacja zdrowotna zastąpi wychowane do życia w rodzinie – poinformowała Barbara Nowacka, minister edukacji. Uczniowie będą się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

REKLAMA

600 tys. zł na innowacyjny biznes. Jak się zgłosić do programu?

Osoby z innowacyjnymi pomysłami na biznes mogą teraz zgłaszać się do Platform Startowych, które działają w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Pod okiem ekspertów będą mogli rozwijać swoje pomysły, a najlepsi mają szansę na dotację wynoszącą blisko 600 tys. zł.

Min. Leszczyna: szczepienia HPV dzieci w szkołach w obecności rodzica; w soboty lub po obiedzie

Minister Zdrowia Izabela Leszczyna przypomniała 12 kwietnia 2024 r., że szczepienie przeciw HPV w szkole byłoby świadczeniem medycznym. W związku z tym w jego trakcie będzie konieczna obecność rodzica. Chciałybyśmy organizować to w soboty albo po obiedzie, żeby rodzice, którzy pracują, mogli towarzyszyć dzieciom - wyjaśniła.

REKLAMA