reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

GSIA

Poradnik samorządowca - Samorządowa polityka społeczna

Aktualizacja: 05.05.2010

Zadania z zakresu pomocy społecznej są realizowane w znacznym stopniu przez organy samorządu terytorialnego. Najwięcej obowiązków spoczywa na gminie jako podstawowej jednostce podziału terytorialnego kraju. To właśnie na tym poziomie dochodzi do realnego rozpoznania potrzeb mieszkańców i analizy możliwości w zakresie niesienia pomocy. Potrzeb jest wiele, stąd powstaje konieczność systematyzacji zadań samorządu terytorialnego w zakresie polityki społecznej. »

Czy warto rozszerzać powierzchnię specjalnych stref ekonomicznych

Aktualizacja: 30.04.2010

Kryzys odbił się negatywnie również na przedsiębiorstwach działających w specjalnych strefach ekonomicznych. Aby zapobiec spadkowi inwestycji w strefach, których działalność jest korzystna dla gmin, potrzebna jest zmiana przepisów. »

Rola audytora w procesie zarządzania ryzykiem

Aktualizacja: 30.04.2010

Podstawowym zadaniem audytorów wewnętrznych w zakresie badania ryzyka w działalności samorządu jest monitorowanie skuteczności systemu zarządzania tym ryzykiem. »

Finansowanie oświetlenia wewnętrznego

Aktualizacja: 18.04.2010

Gmina jest odpowiedzialna za finansowanie oświetlenia dróg publicznych oraz terenów będących jej własnością. Dlatego samorząd nie powinien płacić za oświetlenie dróg wewnętrznych, które nie są jego własnością. W przypadku gdy taka sytuacja ma miejsce, koszty oświetlenia powinny być przeniesione na właściciela lub zarządcę drogi. Można to zrobić na kilka sposobów. »

Pomysły na odnowę miast

Aktualizacja: 18.04.2010

Czerwona cegła, stylowe okucia, wielkie okna – niegdyś elementy charakterystyczne dla kompleksów fabrycznych, dziś – atrybuty modnych loftów. Jak jednocześnie pozbyć się zdewastowanych terenów i zamienić je w miejsca tętniące życiem? Trzeba je poddać rewitalizacji. »

Samorządy polubiły partnerstwo publiczno-prywatne

Aktualizacja: 08.04.2010

Minął pierwszy rok obowiązywania nowych przepisów o partnerstwie publiczno-prywatnym i koncesjach. Na ich podstawie powstają już pierwsze projekty. Najwięcej takich inwestycji jest w Wielkopolsce, ale w innych regionach samorządy także realizują przedsięwzięcia w tej formule. »

Zmieniają się przepisy dotyczące podnoszenia kwalifikacji

Aktualizacja: 30.03.2010

Od 11 kwietnia 2010 r. tracą moc przepisy regulujące kwestie podnoszenia kwalifikacji pracowników. W parlamencie trwają prace nad poprawieniem błędnych zapisów, jednak do czasu ich wprowadzenia należy bacznie planować dokształcanie pracowników. »

Poradnik Samorządowca - Zamówienia publiczne w samorządzie

Aktualizacja: 28.04.2010

Dla sprawnego funkcjonowania nowoczesnego, demokratycznego i praworządnego państwa nieodzowny jest dobrze działający system zamówień publicznych, który gwarantuje efektywne i racjonalne wykorzystanie środków pozostających w dyspozycji państwa oraz samorządu terytorialnego. Szczególnie ze względu na stale wzrastającą wartość zamówień publicznych zagadnienie to nabiera doniosłego charakteru. »

Trzynastki dla pracowników samorządowych

Aktualizacja: 12.03.2010

Do końca marca br. większość pracowników samorządowych powinna otrzymać tzw. trzynastkę za 2009 r. Sprawdź, czy masz prawo do dodatkowej pensji. »

Biblioteki publiczne to także centra kulturalne

Aktualizacja: 12.03.2010

Zakurzone regały, rozpadające się książki – w taki sposób wiele osób wyobraża sobie bibliotekę. Może być jednak inaczej – coraz częściej biblioteki to atrakcyjne, tętniące życiem centra kulturalne. »

W najbliższym numerze Gazety Samorządu i Administracji

Aktualizacja: 08.03.2010

15 marca ukaże się szósty numer Gazety Samorządu i Administracji, a w nim: »

Powiat to klucz do samorządu regionalnego

Aktualizacja: 10.03.2010

Minęło prawie 11 lat od wprowadzenia nowego podziału administracyjnego Polski. To dobry moment na podsumowania tego okresu i rady na przyszłość. Swoimi spostrzeżeniami podzielił się z nami prof. Michał Kulesza, współtwórca reformy samorządowej. »

Poprawia się stan informatyzacji w Polsce

Aktualizacja: 08.03.2010

Korzystanie z Internetu i nowoczesnych technologii jest jeszcze w wielu miejscach w kraju nowością. Jednak prace nad zmianą tej sytuacji systematycznie poszerzają krąg odbiorców mediów teleinformatycznych. Kolejną szansą na rozwój informatyzacji są nowe regulacje prawne przyjęte w styczniu br. przez Sejm. »

Samorząd terytorialny w Polsce sprostał zadaniom

Aktualizacja: 08.03.2010

Dzięki zaangażowaniu wielu ludzi, dla których słowo „samorząd” oznaczało podstawę funkcjonowania państwa demokratycznego, udało się w 1990 r. uchwalić ustawę określającą samorząd jako wspólnotę mieszkańców. Dziś nikt już nie wyobraża sobie codziennego działania bez udziału administracji samorządowej. Przez te 20 lat udało się uregulować i rozwiązać mnóstwo spraw, pozostaje jednak jeszcze wiele do zrobienia. »

Poradnik Samorządowca - Wynagrodzenia w samorządzie

Aktualizacja: 10.03.2010

Pracownicy instytucji podległych jednostkom samorządom terytorialnego mają zróżnicowane uprawnienia w zakresie wynagrodzeń. Ich status prawny nie jest jednolity. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama