Poradnik Samorządowca - Zarządzanie dokumentacją i informacją
01 sie 2011
Obecnie w dobie społeczeństwa informacyjnego szybka i skuteczna wymiana
informacji jest podstawowym czynnikiem postępu. Wszystkie działające
podmioty gromadzą i przetwarzają informację. Działania te są niezbędne
do prawidłowego rozwoju i osiągania zamierzonych celów.
Instrukcja kancelaryjna znów do poprawki
01 sie 2011
Do połowy września MSWiA chce przygotować nowy projekt rozporządzenia w sprawie instrukcji kancelaryjnej. Swoje uwagi i propozycje samorządy mogą przesyłać za pomocą strony internetowej.
Sołectwa to ważne ogniwo samorządu gminnego
15 cze 2011
W ostatnich tygodniach wyjątkowo głośno było o sprawach sołeckich. Przyczyniły się do tego m.in. przeprowadzane wybory sołtysów oraz podejmowane przez rady gmin uchwały o zamiarze likwidacji szkół, a także uchwały o utworzeniu (lub nie) funduszu sołeckiego. Wydarzenia te miały wpływ na zaktywizowanie, w dużym stopniu uśpionego potencjału, który drzemie w jednostkach pomocniczych gmin.
Odprawy dla pracowników likwidowanych zakładów budżetowych
01 cze 2011
Pracownikom wszystkich zakładów budżetowych, tracącym pracę w związku z ich likwidacją spowodowaną ograniczeniami w funkcjonowaniu, przysługują odprawy. Natomiast przy likwidacji zakładów budżetowych z innych przyczyn odprawy mają zagwarantowane tylko pracownicy zakładów zatrudniających co najmniej 20 osób.
Samorząd bliżej ludzi
01 cze 2011
Trwają konsultacje prezydenckiego projektu ustawy o wzmocnieniu udziału mieszkańców w samorządzie terytorialnym, o współdziałaniu gmin, powiatów i województw oraz o zmianie niektórych ustaw. Kluczowe propozycje dotyczą kwestii konsultacji społecznych, wysłuchania obywatelskiego, interpelacji obywatelskiej oraz obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej.
Poradnik Samorządowca - Podatki i opłaty lokalne
31 maja 2011
Aby prawidłowo wypełniać zadania postawione przed gminami, powiatami i
województwami, jednostki samorządu terytorialnego (JST) muszą
mieć zapewnione odpowiednie źródła dochodów. Jednym z najważniejszych
źródeł dochodu samorządów są wpływy z podatków oraz opłat.
Muzea sztuki współczesnej zmieniają swoją funkcję
15 maja 2011
Polskie muzea sztuki współczesnej przestają pełnić tylko funkcję promocyjną miast. Coraz częściej stają się miejscem dialogu i debaty społecznej, która wskazuje samorządom kierunki, w jakich powinno zmierzać zarządzanie działalnością kulturalną.
Ewaluacja to przyszłość innowacyjnych regionów
15 maja 2011
W nowej perspektywie finansowej 2014–2020, aby sprostać konkurencji do unijnych dotacji, nie wystarczy stworzenie strategii rozwoju regionu. Potrzebne jest poznanie mechanizmów rozwoju, a w tym procesie istotną rolę odgrywa ewaluacja.
Dodatek kontrolerski dla pracowników organów skarbowych
01 maja 2011
Od 27 stycznia 2011 r. obowiązują nowe przepisy wykonawcze dotyczące dodatku kontrolerskiego dla pracowników wykonujących kontrolę podatkową w urzędach i izbach skarbowych. Zwiększają one krąg osób mających prawo do takich dodatków.
Gminy świadczą bezpłatną pomoc prawną konsumentom
01 maja 2011
Istotne znaczenie dla rozwoju systemu ochrony praw konsumenta miało wejście w życie ustawy z 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów. Ustawa ta określiła zasady funkcjonowania całego systemu ochrony konkurencji i konsumentów, za które na poziomie gminy odpowiedzialnymi uczyniła rzeczników konsumenta.
Poradnik Samorządowca - Ochrona i odpowiedzialność urzędników
11 kwi 2011
Ustanowienie 20 stycznia 2011 r. ustawy o odpowiedzialności majątkowej
funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenia prawa, która wchodzi
w życie 17 maja br., wywołało ożywienie publiczne. Poruszenie to
wynika m.in. z informacji, że urzędnik, który wydał błędną decyzję,
będzie za to płacił z własnej kieszeni. Stąd celem niniejszego
opracowania jest uzupełnienie wiedzy – głównie pracowników
samorządowych w zakresie przysługującej im ochrony prawnej i to takiej
ochrony, którą powinni zapewnić im ich pracodawcy.
Załatwianie spraw urzędowych przez cudzoziemców
01 kwi 2011
Podejmowanie przez obcokrajowców pracy w Polsce, osiedlanie się, zakładanie rodzin powoduje konieczność załatwiania różnych spraw urzędowych. Wielu z nich nie zna języka polskiego, a niestety urzędnicy nadal nie posługują się biegle np. językiem angielskim. Jakie zatem cudzoziemcy mają prawa i czego mogą żądać w kontakcie z urzędem?
Przedsiębiorcy planują zwiększenie zatrudnienia
01 kwi 2011
Już w II kwartale 2011 r. poprawi się sytuacja na rynku pracy. O wiele więcej pracodawców chce zatrudniać, niż zwalniać pracowników. Nie będzie też już dużych zwolnień grupowych.
Kto płaci za oświetlenie dróg krajowych
15 mar 2011
Między gminami a Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad istnieje spór, kto powinien ponosić koszty oświetlenia dróg krajowych znajdujących się na terenie gminy. Samorządy chcą się zwrócić w tej sprawie do sądów, jednak wyroki mogą nie być dla nich korzystne.
Jest nowy wzór kontraktu socjalnego
01 mar 2011
Od 2005 roku jednym z narzędzi pracownika socjalnego jest kontrakt socjalny. Spisuje się w nim zobowiązania osoby w trudnej sytuacji życiowej, które mają doprowadzić do pozytywnej zmiany. Od 24 grudnia 2010 r. obowiązuje nowe rozporządzenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wzoru kontraktu socjalnego.
Nowe zadania samorządów dotyczące przystanków
01 mar 2011
Z początkiem marca br. gminy przejmują odpowiedzialność za wykonywanie i remonty wiat przystankowych oraz sprzątanie przystanków. Z przystanków będą mogły korzystać firmy przewozowe, ale tylko za opłatą.
Zbycie nieruchomości a rozliczenie opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste
15 lut 2011
Wydane pod koniec ubiegłego roku orzeczenie Sądu Najwyższego dotyczące sposobu rozliczenia opłaty rocznej za wieczyste użytkowanie gruntów Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego może zmienić utrwaloną praktykę w egzekwowaniu tej opłaty od osób, które zbyły taką nieruchomość w ciągu roku.
Wypadki w drodze do pracy
15 lut 2011
Uznanie zdarzenia za wypadek w drodze do lub z pracy ma istotne znaczenie dla pracownika. Jeżeli jest on niezdolny do pracy z powodu takiego wypadku, może otrzymać od pracodawcy i z ubezpieczeń społecznych świadczenia na korzystniejszych zasadach niż przy niezdolności do pracy z większości innych przyczyn.
Wznowienie postępowania a stwierdzenie nieważności decyzji administracyjnej
01 lut 2011
Wzruszanie decyzji ostatecznych stanowi ważną instytucję związaną z zachowaniem praw strony w toku postępowania administracyjnego. Dlatego też umiejętność jej stosowania jest bardzo ważna dla organów administracji publicznej, zwłaszcza że odróżnienie poszczególnych przesłanek umożliwiających wzruszenie decyzji przysparza w praktyce wiele problemów.
Poradnik Samorządowca - Vademecum wójta, burmistrza, prezydenta, radnego
24 sty 2011
Funkcjonowanie samorządu w Polsce reguluje wiele aktów prawnych. Są jednak te, które stanowią podwaliny jego istnienia.
Objęcie funkcji w samorządzie a wykonywanie innych działalności
17 sty 2011
Samorządowcy nie mogą wykonywać wielu dodatkowych funkcji i działalności. Objęcie stanowisk we władzach samorządowych wiąże się z koniecznością zaprzestania takich zajęć.
Zadania związane z przygotowaniem uchwały budżetowej na 2011 rok
17 sty 2011
Uchwała budżetowa na 2011 rok oraz uchwała w sprawie wieloletniej prognozy finansowej będą podstawowymi aktami podejmowanymi w tym roku przez nową radę gminy, powiatu czy sejmik samorządowy. Będą one wyznaczać kierunki gospodarki finansowej nie tylko na nowy rok budżetowy, lecz także – poprzez wieloletnią prognozę finansową – na kilka najbliższych lat.
W 2011 roku Przewozom Regionalnym grozi upadek
04 sty 2011
Do Urzędu Transportu Kolejowego wpłynął w grudniu ub.r. wniosek jednego z wierzycieli o zawieszenie licencji Przewozom Regionalnym. I choć jest mało prawdopodobne, by w ten sposób można było zawiesić działalność tej spółki, to inne czynniki, wynikające m.in. ze zmian prawnych czy wymogów unijnych, mogą spowodować, że samorządowy przewoźnik nie przetrwa najbliższych 12 miesięcy.
Oświadczenia majątkowe samorządowców po wyborach
04 sty 2011
Samorządowcy wkrótce po objęciu funkcji mają obowiązek złożyć oświadczenia majątkowe. Jakie są konsekwencje niewykonania tego obowiązku?
Stawki podatków i opłat lokalnych w 2011 roku
15 gru 2010
Wysokość stawek podatków i opłat lokalnych określa w uchwale rada gminy. Jednak, podejmując decyzje, radni muszą pamiętać, że stawki te nie mogą być wyższe niż górne granice dla tych podatków i opłat określane corocznie przez Ministra Finansów. W przypadku podatku od środków transportowych obowiązują także stawki minimalne, których wysokość zmieni się od 1 stycznia 2011 r.
Obowiązki samorządu związane z okresem zimowym
15 gru 2010
Zima i związane z tą porą roku ujemne temperatury oraz opady śniegu to czas wytężonego wysiłku organizacyjnego i finansowego dla niektórych podmiotów wchodzących w skład sektora samorządowego. Dotyczy to zwłaszcza zarządców dróg i budynków komunalnych.
Jakie prace uprawniają do emerytur pomostowych
01 gru 2010
Kwalifikowanie do prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, których wykonywanie uprawnia do emerytury pomostowej, często przysparza kłopotów. Dotyczy to także przedsiębiorstw należących do samorządów.
Jak przedsiębiorstwo powinno rozliczyć upominki dla pracowników
01 gru 2010
W wielu instytucjach i zakładach pracy pracownicy i ich bliscy otrzymują prezenty. Jak wyliczyć kwotę podatku, aby pomniejszyć przychód pracownika w PIT-11?
Poradnik Samorządowca - Trzynastki w pytaniach i odpowiedziach
17 lis 2010
Dodatkowe wynagrodzenie roczne, tzw. trzynastka, wypłacane jest we
wszystkich jednostkach sfery budżetowej, a także w zakładach, w których
obowiązek jego wypłaty wprowadzają przepisy wewnątrzzakładowe. To
dodatkowe wynagrodzenie jest oczywiście ważne dla pracowników, ale
szczególnie dotyczy pracodawców, głównie z powodu rozbieżności w
zasadach wypłaty i rozliczania trzynastek.
Praktyczne ujęcie funkcjonowania służby przygotowawczej
15 lis 2010
Służba przygotowawcza nabiera szczególnego znaczenia w dobie kryzysu dotykającego także sektor jednostek finansów publicznych. Przy ograniczonych lub braku możliwości zabezpieczenia dodatkowych środków na rozwój administracji wartością jest fachowe podejście do inwestowania w kapitał ludzki, nie tylko w wymiarze finansowym.
Etapy przygotowania projektu w formule partnerstwa publiczno-prywatnego
15 lis 2010
Doświadczenia samorządów w realizacji projektów w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, choć nadal niewielkie, wskazują, że powodzenie przedsięwzięcia zależy przede wszystkim od jakości przedrealizacyjnego etapu przygotowania inwestycji. A więc głównie od jakości analiz prawnych, finansowych i ekonomicznych.
Poradnik Samorządowca - Gospodarowanie nieruchomościami samorządowymi
02 lis 2010
Nieruchomości stanowią najważniejszy składnik majątku jednostek
samorządu terytorialnego. Z jednej strony jest to spowodowane znaczną
wartością nieruchomości w stosunku do innych składników majątków
samorządowych. Z drugiej strony, w wielu przypadkach sprzedaż
nieruchomości nadal jest jednym z najważniejszych źródeł pozyskiwania
dochodów do budżetów samorządowych.
Obowiązki audytora wewnętrznego wobec oszustw
02 lis 2010
Audytorzy wewnętrzni powinni umieć oszacować ryzyko oszustwa i ocenić sposób zarządzania tym ryzykiem w organizacji. Nie muszą natomiast umieć wykrywać tego typu nieprawidłowości.
Potencjał i aktywność małopolskich gmin
02 lis 2010
Przez 20 lat funkcjonowania samorządu w Polsce wiele gmin wykorzystało swoją szansę i stworzyło dogodne warunki do mieszkania, inwestowania i odpoczynku. A dzięki wsparciu z Unii Europejskiej ich plany rozwojowe są jeszcze większe.
Będą nowe obowiązki w zakresie efektywności energetycznej
15 paź 2010
Przy obecnym nasileniu działań proekologicznych, szczególnie w zakresie oszczędności energii oraz odnawialnych źródeł energii, nie ma chyba podmiotu, który stałby obojętnie wobec tych wyzwań. Tematykę ekologiczną z powodzeniem od lat realizują m.in. samorządy. Obecnie państwo i Unia Europejska stawiają przed nimi nowe wyzwanie – zwiększenie efektywności energetycznej.
Umowa cywilnoprawna z dyrektorem instytucji kultury
15 paź 2010
Są sytuacje, kiedy w jednej instytucji dochodzi do zawarcia umowy o pracę i kilku innych umów, np. o dzieło z tą samą osobą. Czy jest to możliwe w przypadku dyrektora gminnej biblioteki?
Poradnik Samorządowca - Przekształcenia w służbie zdrowia
08 paź 2010
W ostatnich latach gminy, powiaty i województwa poszukują sposobów
pozwalających na rozwiązanie problemów, jakich przysparzają im
samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, którymi
„obdarzyło” je państwo.
NIK sprawdziła stan przygotowań do EURO 2012
01 paź 2010
Budowa stadionów na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej EURO 2010 nie jest zagrożona. Jednak w przypadku przedsięwzięć komunikacyjnych występują opóźnienia, których nie uda się już nadrobić. Za część z nich odpowiadają samorządy.
Kolejne możliwości gmin w walce z dłużnikami
01 paź 2010
Od 14 czerwca 2010 r. z możliwości zgłoszenia do Biura Informacji Gospodarczej może skorzystać każda osoba prywatna. Do tej pory korzystały z niej jedynie firmy i instytucje. Teraz również osoby prywatne mogą wpisywać do rejestru dłużników zalegających z płatnością alimentów.
Co daje komunikacja i partycypacja społeczna
21 wrz 2010
Konsultacje społeczne nie są prostym sposobem na podejmowanie decyzji. Umożliwiają jednak przygotowanie np. inwestycji dostosowanych do potrzeb mieszkańców, zwiększają poziom legitymizacji i zaangażowania społecznego, co pozwala w wielu przypadkach zaoszczędzić środki finansowe i czas.
Dochody leżą na ulicy
21 wrz 2010
Obowiązujące od ubiegłego roku przepisy pozwalają strażnikom miejskim na karanie przestępstw pospolitych mandatami. Wpływy z tych mandatów mogą być dodatkowym źródłem dochodów budżetu samorządowego.
Jaką działalność może prowadzić zakład budżetowy
01 wrz 2010
Czy zakład budżetowy, którego podstawowym celem działalności jest realizacja zadań gminy w zakresie sportu i rekreacji, może prowadzić dodatkową działalność?
Sprawozdania z prac audytu
01 wrz 2010
Audytorzy wewnętrzni muszą informować kierownictwo o wynikach przeprowadzanych zadań. Standardy audytu nie określają dokładnie, jaką formę powinna mieć taka informacja, precyzują jedynie, co powinna zawierać. W praktyce ostateczne sprawozdanie z audytu ma najczęściej formę pisemną.
Poradnik Samorządowca - Sprawy samorządowe w pytaniach i odpowiedziach
19 sie 2010
Spraw dotyczących samorządu jest tak dużo, że nie sposób zebrać ich w
jednym opracowaniu. Jednak spośród pytań zadawanych ekspertom Gazety
Samorządu i Administracji kształtuje się pewna grupa spraw szczególnie
interesująca samorządowców i te właśnie omawiamy.
Wysoka jakość promocji polskich regionów
16 sie 2010
Działania promocyjne „małych ojczyzn” przeżywają zdecydowany rozkwit.
Pomysły promocyjne, jakimi samorządy pragną podbić serca i portfele
Polaków oraz turystów zagranicznych, są na coraz wyższym poziomie.
Planowanie przestrzenne to przywilej, a nie przykry obowiązek
16 sie 2010
Mimo powszechnej opinii, że plany miejscowe są pożądane, wiele gmin uważa ich sporządzanie za niepotrzebny wydatek, często zastępując je decyzjami o warunkach zabudowy. Dlaczego władze nie dostrzegają długofalowych korzyści, jakie niesie perspektywiczne planowanie?
Jak chronić niszczejące zabytki
02 sie 2010
Dbanie o zabytki jest jednym z obowiązków gmin. Lata zaniedbań spowodowały, że potrzeby finansowe są ogromne, a samorządy nie mają środków na renowację pałaców i dworów. Sprawę ułatwiłyby zmiany ustawodawcze dotyczące reprywatyzacji, ale działania te ciągle są odkładane.
Wspólne warsztaty z ekonomii społecznej dla urzędników i organizacji pozarządowych
02 sie 2010
Jak pomóc potrzebującym w gminie czy dzielnicy, jak wykorzystać potencjał danej miejscowości – tego można się dowiedzieć, uczestnicząc w zajęciach z ekonomii społecznej. To istotne zagadnienia, zwłaszcza że samorząd należy do najważniejszych podmiotów realizujących działania z tego zakresu.
Jak samorządy mogą efektywnie pozyskać dofinansowanie z Brukseli
05 lip 2010
Warto składać wnioski o
dofinansowanie projektów z programów dobrze już
znanych, ale także z tych oferowanych bezpośrednio z
Brukseli, jak jest to w przypadku programu LIFE+. Choć
konkurencja jest duża, to efekty – jak w przypadku
miasta Gniezno – mogą być dobrym
przykładem do naśladowania.
Oddział przedsiębiorcy jako wykonawca
05 lip 2010
Dokonując oceny formalnej ofert,
zamawiający musi sprawdzić, czy podmiot
ubiegający się o zamówienie ma
zdolność do bycia wykonawcą.