REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

GSIA

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Poradnik Samorządowca - Kampania wyborcza

Różne formy marketingu politycznego i propagandy są tak stare, jak struktura władzy, opinia publiczna, sztuka i literatura, środki komunikacji społecznej oraz rywalizacja polityczna.

Zbliża się termin likwidacji gospodarstw pomocniczych i części zakładów budżetowych

Do końca 2010 roku samorządy muszą zlikwidować gospodarstwa pomocnicze oraz część zakładów budżetowych. Pozostaną po nich zadania, które po 1 stycznia 2011 r. nadal muszą być realizowane. Czasu na wybór nowej formy ich prowadzenia nie zostało wiele, tym bardziej że samo przygotowanie przekształcenia może potrwać kilka miesięcy

Staranność w gromadzeniu informacji w zadaniach audytowych

Realizując zadanie, audytor wewnętrzny musi opierać się na uzyskanych informacjach i dowodach. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie uzyskane dane są tak samo wiarygodne.

Jak przyciągnąć turystów – strategie marketingowe

Niektóre miejscowości odwiedzają tłumy turystów, a inne, mimo równie atrakcyjnego położenia i oferty, nie osiągają tak dobrych efektów. Te pierwsze zbudowały silną markę i dzięki niej wygrywają konkurencję.

REKLAMA

Nadal są środki na projekty w PO Kapitał Ludzki

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego nie przewiduje obecnie zwiększenia limitu środków na komponent regionalny Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki dla któregokolwiek województwa. Jednocześnie resort nie wyklucza, że w drugiej połowie roku będzie możliwe przesunięcie na ten cel środków z innych programów operacyjnych.

Poradnik Samorządowca - Informatyzacja administracji

Działalność administracji publicznej od kilku lat przestaje ograniczać się do załatwiania spraw wyłącznie poprzez bezpośredni kontakt urzędnika i obywatela. Pojawiają się nowe możliwości technologiczne, prawne, organizacyjne czy finansowe wpływające na funkcjonowanie każdego urzędu w rzeczywistości „wirtualnej”.

Poradnik samorządowca - Samorządowa polityka społeczna

Zadania z zakresu pomocy społecznej są realizowane w znacznym stopniu przez organy samorządu terytorialnego. Najwięcej obowiązków spoczywa na gminie jako podstawowej jednostce podziału terytorialnego kraju. To właśnie na tym poziomie dochodzi do realnego rozpoznania potrzeb mieszkańców i analizy możliwości w zakresie niesienia pomocy. Potrzeb jest wiele, stąd powstaje konieczność systematyzacji zadań samorządu terytorialnego w zakresie polityki społecznej.

Czy warto rozszerzać powierzchnię specjalnych stref ekonomicznych

Kryzys odbił się negatywnie również na przedsiębiorstwach działających w specjalnych strefach ekonomicznych. Aby zapobiec spadkowi inwestycji w strefach, których działalność jest korzystna dla gmin, potrzebna jest zmiana przepisów.

REKLAMA

Rola audytora w procesie zarządzania ryzykiem

Podstawowym zadaniem audytorów wewnętrznych w zakresie badania ryzyka w działalności samorządu jest monitorowanie skuteczności systemu zarządzania tym ryzykiem.

Finansowanie oświetlenia wewnętrznego

Gmina jest odpowiedzialna za finansowanie oświetlenia dróg publicznych oraz terenów będących jej własnością. Dlatego samorząd nie powinien płacić za oświetlenie dróg wewnętrznych, które nie są jego własnością. W przypadku gdy taka sytuacja ma miejsce, koszty oświetlenia powinny być przeniesione na właściciela lub zarządcę drogi. Można to zrobić na kilka sposobów.

Pomysły na odnowę miast

Czerwona cegła, stylowe okucia, wielkie okna – niegdyś elementy charakterystyczne dla kompleksów fabrycznych, dziś – atrybuty modnych loftów. Jak jednocześnie pozbyć się zdewastowanych terenów i zamienić je w miejsca tętniące życiem? Trzeba je poddać rewitalizacji.

Zmieniają się przepisy dotyczące podnoszenia kwalifikacji

Od 11 kwietnia 2010 r. tracą moc przepisy regulujące kwestie podnoszenia kwalifikacji pracowników. W parlamencie trwają prace nad poprawieniem błędnych zapisów, jednak do czasu ich wprowadzenia należy bacznie planować dokształcanie pracowników.

Samorządy polubiły partnerstwo publiczno-prywatne

Minął pierwszy rok obowiązywania nowych przepisów o partnerstwie publiczno-prywatnym i koncesjach. Na ich podstawie powstają już pierwsze projekty. Najwięcej takich inwestycji jest w Wielkopolsce, ale w innych regionach samorządy także realizują przedsięwzięcia w tej formule.

Poradnik Samorządowca - Zamówienia publiczne w samorządzie


Dla sprawnego funkcjonowania nowoczesnego, demokratycznego i praworządnego państwa nieodzowny jest dobrze działający system zamówień publicznych, który gwarantuje efektywne i racjonalne wykorzystanie środków pozostających w dyspozycji państwa oraz samorządu terytorialnego. Szczególnie ze względu na stale wzrastającą wartość zamówień publicznych zagadnienie to nabiera doniosłego charakteru.

Biblioteki publiczne to także centra kulturalne

Zakurzone regały, rozpadające się książki – w taki sposób wiele osób wyobraża sobie bibliotekę. Może być jednak inaczej – coraz częściej biblioteki to atrakcyjne, tętniące życiem centra kulturalne.

Trzynastki dla pracowników samorządowych

Do końca marca br. większość pracowników samorządowych powinna otrzymać tzw. trzynastkę za 2009 r. Sprawdź, czy masz prawo do dodatkowej pensji.

W najbliższym numerze Gazety Samorządu i Administracji

15 marca ukaże się szósty numer Gazety Samorządu i Administracji, a w nim:

Powiat to klucz do samorządu regionalnego

Minęło prawie 11 lat od wprowadzenia nowego podziału administracyjnego Polski. To dobry moment na podsumowania tego okresu i rady na przyszłość. Swoimi spostrzeżeniami podzielił się z nami prof. Michał Kulesza, współtwórca reformy samorządowej.

Poprawia się stan informatyzacji w Polsce

Korzystanie z Internetu i nowoczesnych technologii jest jeszcze w wielu miejscach w kraju nowością. Jednak prace nad zmianą tej sytuacji systematycznie poszerzają krąg odbiorców mediów teleinformatycznych. Kolejną szansą na rozwój informatyzacji są nowe regulacje prawne przyjęte w styczniu br. przez Sejm.

Samorząd terytorialny w Polsce sprostał zadaniom

Dzięki zaangażowaniu wielu ludzi, dla których słowo „samorząd” oznaczało podstawę funkcjonowania państwa demokratycznego, udało się w 1990 r. uchwalić ustawę określającą samorząd jako wspólnotę mieszkańców. Dziś nikt już nie wyobraża sobie codziennego działania bez udziału administracji samorządowej. Przez te 20 lat udało się uregulować i rozwiązać mnóstwo spraw, pozostaje jednak jeszcze wiele do zrobienia.

Poradnik Samorządowca - Wynagrodzenia w samorządzie

Pracownicy instytucji podległych jednostkom samorządom terytorialnego mają zróżnicowane uprawnienia w zakresie wynagrodzeń. Ich status prawny nie jest jednolity.

W najbliższym numerze Gazety Samorządu i Administracji

1-go marca do rąk prenumeratorów trafi 5-ty numer Gazety Samorządu i Administracji, a w nim:

Nowe zasady gospodarowania nieruchomościami publicznymi

Od 6 stycznia 2010 r. obowiązują, wynikające ze zmiany ustawy o gospodarce nieruchomościami, zmodyfikowane przepisy dotyczące m.in. zbywania nieruchomości w drodze bezprzetargowej, postępowania wywłaszczeniowego oraz sporządzania operatu szacunkowego.

Europejska Stolica Kultury 2016 – „konkurs piękności” polskich miast

Kilka milionów turystów, całoroczny festiwal kulturalny, nowe obiekty infrastruktury, promocja na całą Europę – to wszystko w 2016 r. będzie udziałem jednego polskiego miasta. Jest wiele do zyskania, w szranki zatem stanęły największe polskie miasta. Które zwycięży? Wstępną odpowiedź poznamy już w sierpniu 2010 r.

Poradnik Samorządowca - Finanse publiczne

27 sierpnia 2009 r. została uchwalona nowa ustawa o finansach publicznych (dalej: nowa ustawa). Zastępuje ona ustawę z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych, którą nowelizowano ponad 20 razy.

RAPORT - zatrudnienie w samorządzie

Prezentujemy Państwu zbiór artykułów adresowanych do pracowników samorządowych i kandydatów na stanowiska w sektorze samorządowym.

W bieżącym numerze Gazety Samorządu i Administracji

W bieżącym numerze Gazety Samorządu i Administracji znajdziecie Państwo następujące informacje:

Jakie są czynniki atrakcyjności inwestycyjnej

Władze samorządowe mają decydujący wpływ na większość czynników atrakcyjności inwestycyjnej.

Nowa ustawa o finansach publicznych

e

Zbliża się czas złożenia oświadczeń majątkowych

Jak co roku samorządowcy muszą przygotować i złożyć oświadczenia majątkowe. Warto zrobić to wcześniej, aby uniknąć konsekwencji prawnych i mieć czas na ewentualne korekty.

REKLAMA