reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

GSIA

Ministerstwo Finansów znów uderza w samorządy

Aktualizacja: 29.12.2011

Mimo wcześniejszych zapowiedzi o rezygnacji z ograniczenia deficytu samorządów, Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy, który jest jeszcze bardziej niekorzystny dla sektora samorządowego niż ubiegłoroczne propozycje resortu. »

Zasady uchwalania aktów prawa miejscowego

Aktualizacja: 13.12.2011

Koniec roku to ważny moment, jeżeli chodzi o podejmowanie przez organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego aktów prawa miejscowego. Zasady tworzenia i publikowania przepisów miejscowych są ściśle określone. »

W przyszłym roku samorządowcy nie dostaną podwyżek

Aktualizacja: 13.12.2011

W 2012 roku nie wzrosną maksymalne wynagrodzenia wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, starostów i marszałków oraz diety radnych. Niestety, nie jest to jedyna niekorzystna informacja dla samorządowców. »

Gminy w ocenie inwestorów i przedsiębiorców

Aktualizacja: 07.12.2011

Samorządy powinny bardziej angażować się w promocję inwestycyjną. Oczekują tego i inwestorzy, i przedsiębiorcy. Najbardziej przyjazne dla lokowania biznesu są małe i średnie gminy. »

Stawki podatków na 2012 rok trzeba przyjąć do końca grudnia

Aktualizacja: 07.12.2011

Kończy się czas na uchwalenie wysokości stawek podatków i opłat lokalnych na 2012 rok. Samorządy, których rady nie zdążą przyjąć nowych uchwał w tej sprawie do końca grudnia br., będą musiały stosować stawki tegoroczne. »

Nie będzie eksmisji na bruk

Aktualizacja: 16.11.2011

Osobom z nakazem eksmisji, którym nie przysługuje uprawnienie do lokalu socjalnego lub zastępczego, gmina będzie musiała zapewniać pomieszczenia tymczasowe. Nowe przepisy nie umożliwiają bowiem tzw. eksmisji na bruk. »

Od nowego roku porządkowanie zarządzania instytucjami kultury

Aktualizacja: 16.11.2011

Możliwość łączenia różnych form działania w ramach jednej instytucji kultury, np. muzeów i bibliotek z innymi instytucjami kultury, oraz nowe zasady w zatrudnianiu dyrektorów tych instytucji to główne nowości w ustawie o działalności kulturalnej. »

Poradnik Samorządowca - Cmentarze komunalne

Aktualizacja: 03.11.2011

Egzystencji każdego człowieka kładzie kres jego śmierć, a obowiązek pochowania ciała osoby zmarłej spoczywa zwykle na najbliższej rodzinie. Pochówek w obecnym stanie prawnym możliwy jest z zasady wyłącznie na terenie cmentarza. Natomiast zabezpieczenie miejsc do chowania zmarłych, czyli obowiązek zapewnienia cmentarzy, został w Polsce nałożony na gminy, jako najniższy szczebel samorządu terytorialnego. »

Nowy rząd powinien uporządkować finanse publiczne

Aktualizacja: 04.11.2011

Źródłem problemów finansowych samorządów są działania władz centralnych. Dlatego zamiast niepotrzebnego zaostrzania zasad zadłużania się gmin, powiatów i województw, rząd powinien skupić się na reformie finansów publicznych, m.in. na ograniczeniu sztywnych wydatków. »

Organizacja opieki medycznej dla piłkarzy i kibiców

Aktualizacja: 18.10.2011

Jednym z filarów organizacji wielkich imprez masowych jest zapewnienie opieki medycznej wszystkim uczestnikom. Znana jest już lista szpitali, które zostały przewidziane do obsługi drużyn, VIP-ów oraz kibiców uczestniczących w Euro 2012. Powstały także plany zabezpieczenia medycznego wszystkich stadionów. »

E-szkolenia z Natury 2000 dla samorządowców

Aktualizacja: 04.10.2011

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska uruchomiła internetową platformę edukacyjną, która oferuje samorządowcom e-learningowe kursy dotyczące Natury 2000, jej wpływu na rozwój regionu oraz możliwości wykorzystania sieci w promocji. Przystąpić do szkoleń można w każdym momencie. »

Ruszyły konkursy o środki na targowiska

Aktualizacja: 04.10.2011

We wrześniu 2011 r. pierwsze regiony ogłosiły nabór wniosków o wsparcie budowy, przebudowy, remontu i wyposażenia targowisk ze środków PROW. Do końca roku mają ruszyć konkursy w większości województw. »

Partnerstwo publiczno-prywatne w samorządzie terytorialnym

Aktualizacja: 19.09.2011

Partnerstwo publiczno-prywatne (dalej: PPP) stanowi szczególną formę współpracy sektora publicznego i prywatnego. Wynika to zarówno z przedmiotu tej współpracy, jej długofalowego charakteru, statusu prawnego uczestników partnerstwa, jak i wielu czynników natury prawnej, finansowej, społecznej i politycznej, od których zależy efektywne wdrażanie tego typu projektów. »

Zwolnienia od obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej

Aktualizacja: 19.09.2011

Są sytuacje, gdy gmina musi prowadzić ewidencjonowanie przy zastosowaniu kas rejestrujących. Istnieją jednak zwolnienia od tego obowiązku dotyczące dostawy towarów i świadczenia usług przez podatnika na rzecz jego pracowników. »

Jak zapewnić higienę i bezpieczeństwo w szkole

Aktualizacja: 19.09.2011

Obowiązujące od tego roku szkolnego dwie nowelizacje rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny w szkołach wprowadzają obowiązek wyposażenia szkół w ciepłą bieżącą wodę, a także możliwość zawieszania zajęć w trakcie dużych imprez, jak np. Euro 2012. Niezależnie od tych zmian, należy pamiętać o istniejących już wcześniej wymaganiach dotyczących terenów, budynków i pomieszczeń szkolnych oraz organizacji zajęć dla zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy i nauki. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

RT Tax Poland

Założona w 2000 roku firma jest obecnie jednym ze światowych liderów. Oferuje usługi zwrotu podatku dla osób, które pracowały za granicą. RT Tax posiada około 400 przedstawicielstw w 40 krajach na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama