REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenie urlopowe 1.662,97 zł dla nauczycieli [2022 r.]

Swiadczenie urlopowe dla nauczycieli
Swiadczenie urlopowe dla nauczycieli
Media

REKLAMA

REKLAMA

Co to jest świadczenie urlopowe dla nauczycieli?
rozwiń >

To dodatkowe świadczenie dla nauczycieli zatrudnionych na podstawie Karty nauczyciela wypłacane co roku do 31 sierpnia.

REKLAMA

Kto może otrzymać świadczenie urlopowe dla nauczycieli?

Świadczenia urlopowe przysługują nauczycielom. Nie mają do nich prawa pracownicy niepedagogiczni szkoły. Nie otrzyma np. świadczenia dyrektor szkoły nie pełniący funkcji nauczyciela. Nie mają do niego prawa osoby prowadzące zajęcia na podstawie art. 15 Prawa oświatowego. Przepis ten stanowi m.in., że w uzasadnionych przypadkach w przedszkolu publicznym może być, za zgodą kuratora oświaty, zatrudniona osoba niebędąca nauczycielem do prowadzenia zajęć rozwijających zainteresowania, posiadająca przygotowanie uznane przez dyrektora przedszkola za odpowiednie do prowadzenia danych zajęć.

Ważne! Odpowiednik świadczeń urlopowych dla pracowników szkół nie będących nauczycielami jest dopuszczalny w szkołach innych niż publiczne.

Świadczenie urlopowe a ZFŚŚ

Art. 53 Karty nauczyciela reguluje odpisy na ZFŚS. Na tej podstawie dla nauczycieli dokonuje się corocznie odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w wysokości ustalanej jako iloczyn planowanej, przeciętnej w danym roku kalendarzowym, liczby nauczycieli zatrudnionych w pełnym i niepełnym wymiarze zajęć (po przeliczeniu na pełny wymiar zajęć) skorygowanej w końcu roku do faktycznej przeciętnej liczby zatrudnionych nauczycieli (po przeliczeniu na pełny wymiar zajęć) i 110% kwoty bazowej, o której mowa w art. 30 ust. 3, obowiązującej w dniu 1 stycznia danego roku.

Jaka jest podstawa prawna wypłaty świadczenia urlopowego dla nauczycieli?

Na podstawie art. 53 Karty nauczyciela z odpisu na ZFŚS, wypłacane jest nauczycielowi do końca sierpnia każdego roku świadczenie urlopowe w wysokości odpisu podstawowego, ustalonego proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy i okresu zatrudnienia nauczyciela w danym roku szkolnym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy jest wypłacane świadczenie urlopowe dla nauczycieli?

Świadczenie urlopowe wypłacane jest nauczycielowi do końca sierpnia każdego roku. W praktyce wypłacane jest często w czerwcu przed okresem wakacyjnym.

Ile wynosi świadczenie urlopowe dla nauczycieli?

W 2022 r. nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć przez cały rok szkolny przysługuje świadczenie urlopowe w wysokości: 1.662,97 zł lub 2.217,29 zł (w przypadku szczególnych warunków pracy).

Czy świadczenie urlopowe dla nauczycieli zależne jest od dochodu nauczyciela?

Nie, prawo do świadczenia urlopowego nie jest zależne od sytuacji dochodowej nauczyciela. Nie jest to świadczenie dla nauczycieli o najniższych dochodach.

Świadczenie urlopowe a urlopy

Świadczenie urlopowe otrzyma nauczyciel przebywający na urlopie:

 • rodzicielskim,
 • wychowawczym,
 • dla poratowania zdrowia.

Dotyczy to także okresu choroby.

Wynika to z tego, że nauczyciele pozostają w ww. sytuacjach w stosunku pracy. Inaczej jest jednak w przypadku urlopu bezpłatnego. Prawo nie przewiduje świadczenia urlopowego dla nauczyciela korzystającego przez cały rok szkolny z takiego urlopu.

Jak obliczyć świadczenie urlopowe dla nauczycieli?

Przykład

Nauczyciel pracował w pełnym wymiarze godzin przez 9 miesięcy w roku szkolnym. Ma prawo do świadczenia urlopowego za 9 miesięcy w wysokości 1247,23 zł.

Wynika to z proporcji:

1662,97 zł x 9/12 =1247,23 zł

Jeżeli nauczyciel był zatrudniony przez część roku szkolnego w niepełnym wymiarze czasu pracy wykorzystujemy wzór:

(1662,97 zł : 12 miesięcy) x liczba przepracowanych miesięcy x wymiar etatu.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Helikopter z odbiornikiem pasywnym szukają surowców krytycznych na Suwalszczyźnie. Co to są surowce krytyczne?

  Od 1 marca 2024 r. na terenie kilku gmin na Suwalszczyźnie rozpoczęły się poszukiwania złóż surowców krytycznych ze skał magmowych. Badania z wykorzystaniem helikoptera potrwają około dwóch tygodni – poinformował PAP Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy.

  Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

  Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

  Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

  Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

  Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

  REKLAMA

  Od 1 marca 2024 r. zmiana wysokości opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny

  Jaka jest aktualna wysokość opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny? Kiedy pobierana jest taka opłata?

  Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

  29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

  29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

  Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

  Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

  Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

  REKLAMA

  "Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotkał się z protestującymi rolnikami

  Dziś w Warszawie miał miejsce "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników. Tematem rozmów jest m.in. kwestia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  REKLAMA