REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Opodatkowanie latarni w pasie drogowym./ fot. Shutterstock
Opodatkowanie latarni w pasie drogowym./ fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Serią czterech wyroków oddalających skargi kasacyjne wydanych dnia 2 sierpnia 2017 roku (sygnatury spraw II FSK 1870/15, II FSK 1871/15, II FSK 1872/15, II FSK 1873/15) Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził fakt, że przesłanka zlokalizowania przydrożnej latarni należącej do spółki energetycznej w pasie drogowym nie jest wystarczającą do zwolnienia owej budowli z obowiązku zapłacenia podatku od nieruchomości.

Praprzyczyną postępowań kasacyjnych były decyzje burmistrza – otrzymane przez skarżącą spółkę świadczącą usługi oświetleniowe – określające wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za lata 2010-2013. W decyzjach tych wskazano, że spółka w deklaracjach nie wykazała do opodatkowania posiadanych latarni ulicznych.

REKLAMA

Spółka nie zgadzając się z decyzjami burmistrza podnosiła, że lampy oświetleniowe zlokalizowane w pasach drogowych powinny być zwolnione z opodatkowania podatkiem od nieruchomości na podstawie art. 2 ust. 3 pkt 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2019. Podatki, rachunkowość, prawo pracy i ZUS

Przywołany przepis stanowi, iż opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości nie polegają grunty zajęte pod pasy drogowe dróg publicznych w rozumieniu przepisów o drogach publicznych oraz zlokalizowane w nich budowle – z wyjątkiem związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej innej niż eksploatacja autostrad płatnych.

Oznacza to, że zwolnienie wystąpi wyłącznie, gdy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • budowle będą położone w pasie drogi publicznej oraz
 • nie będą związane z prowadzenie działalności gospodarczej innej niż eksploatacja płatnych autostrad.

Natomiast zdaniem spółki wystarczającym powodem zwolnienia budowli od podatku od nieruchomości jest jej usytuowanie na gruntach, które nie służą do prowadzenia działalności gospodarczej, a zatem w pasie drogowym. Dodatkowo podkreślała, że słupy oświetleniowe są elementem składowym drogi jako urządzenia techniczne służące bezpieczeństwu ruchu na drodze (jednakże miało to znaczenie w stanie prawnym obowiązującym do 2007 r.).

Zobacz: Prawo administracyjne

REKLAMA

Z wykładnią prezentowaną przez spółkę oraz jej argumentacją nie zgodziły się zarówno samorządowe kolegium odwoławcze jak i sądy obu instancji. Podkreślały, że z analizowanego przepisu wynika, iż nawet jeśli budowla jest usytuowana w pasie drogi publicznej, ale jest w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą to będzie opodatkowana. W przeciwnym razie ze zwolnienia korzystałyby np. tablice reklamowe.

W rozpatrywanym stanie faktycznym w celu zwolnienia latarni ulicznych od opodatkowania podatkiem od nieruchomości spełniona została jedynie przesłanka posiadania przez nich cech budowli zlokalizowanych w pasie drogowym. Fakt związania ich z prowadzeniem działalności gospodarczej innej niż eksploatacja autostrad (co w rozpatrywanej sprawie miało miejsce) wyklucza możliwość zwolnienia ich od opodatkowania. Zdaniem sądu nie ma znaczenia również fakt realizowania przez spółkę zadań gminy polegających na zapewnieniu oświetlenia, gdyż spółka jest przedsiębiorcą i  na podstawie umów pobiera opłaty za swoją działalność. Zwolnieniu od opodatkowania latarnie podlegałyby jedynie w przypadku, jeśli znajdowałyby się w posiadaniu podmiotu nie będącego przedsiębiorcą lub innego podmiotu nie prowadzącego działalności gospodarczej (np. gminy), albo jeżeli działalność gospodarcza podmiotu, w którego posiadaniu by się znajdowały, polegałaby  na eksploatacji autostrad płatnych.

Omawiane wyroki wpisują się w dotychczasową linię orzeczniczą w zakresie opodatkowania zlokalizowanych w pasach drogowych dróg publicznych budowli w postaci słupów oświetleniowych. Istotne znaczenie dla ich opodatkowania miała nowelizacja, która weszła w życie 1 stycznia 2007 r. Obecna treść przepisu wyraźnie wskazuje jakie warunki należy spełnić, aby móc skorzystać ze zwolnienia. Należy pamiętać, że przy interpretacji przepisów podatkowych istotne znaczenie ma ich literalne brzmienie, a wyjątków (zwolnień) nie należy interpretować rozszerzająco.

Katarzyna Lewandowska

doradca podatkowy w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, konsultant, specjalizuje się w zakresie podatków dochodowych oraz podatków i opłat lokalnych

Mateusz Janas

asystent w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, interesuje się prawem podatkowym

Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna spółka komandytowa w Poznaniu

www.ziemski.com.pl

Artykuł pochodzi z Portalu: www.prawodlasamorzadu.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Min. rolnictwa Cz. Siekierski: Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane

  Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski w dniu 27 lutego 2024 r. w czasie posiedzenia unijnej Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH), powiedział: – Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane. Komisja Europejska musi zrozumieć protestujących rolników. Rolnicy mówią: nic o nas, bez nas. List przewodniczącego Norberta Linsa pokazuje, że Parlament Europejski też oczekuje szybkich działań.

  Doradca Prezydenta RP: kontrolę nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE

  Profesor Andrzej Waśko, doradca prezydenta RP, przewodniczący Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, odnosząc się do "Europejskiego obszaru edukacji" podkreślił, że polityka oświatowa, która dotąd była powierzona kompetencji rządów krajowych, stanie się częścią polityki unijnej. Zwrócił uwagę, że kontrole nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE.

  Min. Siekierski: KE narzuciła nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu; musimy zrozumieć protesty rolników. 27 lutego posiedzenie unijnej rady ministrów w Brukseli. 29 lutego rozmowy z rolnikami w Ministerstwie

  Komisja Europejska narzuciła zbyt duże, nieracjonalne, kosztowne wymogi Zielonego Ładu, które miały służyć środowisku, przeciwdziałać zmianom klimatu, a w rzeczywistości doprowadziły do bankructwa wielu gospodarstw - oświadczył w 26 lutego 2024 r. na konferencji prasowej w Brukseli minister rolnictwa RP Czesław Siekierski. Wcześniej tego samego dnia, jeszcze będąc w Polsce w czasie konferencji prasowej kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister Siekierski powiedział: Musimy zrozumieć protesty rolników i o to będę zabiegał na jutrzejszym posiedzeniu unijnej rady ministrów w Brukseli.

  KPO 2024. Polska nie dostanie wszystkich pieniędzy? Ekspert: 43 inwestycje i ich refinansowanie zagrożone. Konieczna rewizja polskiego KPO

  Zdaniem Łukasza Kościjańczuka, eksperta firmy doradczej CRIDO, ok. 43 inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy (z 56 zaplanowanych) może nie zostać zrealizowanych do 31 sierpnia 2026 r, co oznacza, że Polska nie otrzyma refinansowania z UE. Dlatego niezbędna jest rewizja KPO, która - jak oszacował ekspert - może objąć nawet połowę planowanych przedsięwzięć.

  REKLAMA

  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela stawek]. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  REKLAMA

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  REKLAMA