REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Kwalifikowalność VAT - rozterki z odliczeniem./ fot. Fotolia
Kwalifikowalność VAT - rozterki z odliczeniem./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W odniesieniu do projektów związanych z termomodernizacją obiektów użyteczności publicznej zachodzą poważne wątpliwości dotyczące posiadania przez samorządy prawa do odliczenia podatku naliczonego. Sprawa jest o tyle istotna, gdyż kwestia ta bezpośrednio rzutuje na charakter VAT jako wydatku kwalifikowalnego w ramach realizowanych przez samorządy projektów, które korzystają z dofinansowania ze środków unijnych.

Na wstępie należy przypomnieć, że w wyniku centralizacji rozliczeń większość jednostek budżetowych uzyskała prawo do odliczenia podatku naliczonego. Jednostki utraciły bowiem status niezależnych podatników zwolnionych podmiotowo z VAT i stały się podatnikami VAT czynnymi (w ramach ich macierzystych JST). Jednocześnie, prawo do odliczenia po stronie jednostek organizacyjnych bardzo często jest niewielkie i oscyluje w granicach kilku procent. Tak niski zakres odliczenia wynika z konieczności stosowania sposobu określenia proporcji, czyli tzw. prewspółczynnika.

REKLAMA

Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2019. Podatki, rachunkowość, prawo pracy i ZUS

REKLAMA

Pomimo nieznacznej wartości prewspółczynnika trudno byłoby jednak stwierdzić, że prawa do odliczenia brak. Po prostu, niewielki prewspółczynnik wynika z niewielkiego stopnia wykorzystania majątku do działalności opodatkowanej VAT, przy równoczesnym znacznym jego wykorzystaniu do nieodpłatnych działań publicznych. Nie zmienia to jednak faktu, że tak jak wspomniano, niewielkie prawo do odliczenia występuje.

Problem uwidacznia się w momencie gdy np. budynek szkoły ma być poddany termomodernizacji. Pojawia się wówczas pytanie czy w związku z taką inwestycją wystąpi prawo do odliczenia podatku naliczonego i czy w związku z tym VAT można uznać za wydatek kwalifikowalny w projekcie?

Analiza przepisów ustawy o VAT skłania do stwierdzenia, że w przypadku wyliczenia przez jednostkę budżetową prewspółczynnika w wysokości 6% (przykładowo), podatek VAT naliczony jest częściowo odliczalny. W związku z tym, w takiej sytuacji, nie sposób uznać tego podatku za wydatek w pełni kwalifikowalny w ramach realizowanego projektu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Postępowanie administracyjne

Odmienne stanowiska zajmują jednak w niektórych przypadkach organy podatkowe.

REKLAMA

W interpretacjach z dnia 10.11.2017 r. (sygn. 0111-KDIB3-2.4012.557.2017.1.AR) oraz z 17.06.2016 r. (sygn. IBPP3/4512-151/16/EJ) organ uznał, że z uwagi na niewielki stopień wykorzystania budynku szkoły do działalności opodatkowanej VAT (np. najem pomieszczeń i dachu budynku, odpłatne udostępnianie sali sportowej), prawo do odliczenia nie występuje. Organ w szczególności wskazał, że zachodzący związek wydatków na termomodernizację z działalnością opodatkowaną jest jedynie pośredni, nieuchwytny i marginalny. W takim stanie rzeczy związek ten nie może skutkować powstaniem prawa do odliczenia.

Zaprezentowane rozstrzygnięcia wydają się co prawda korzystne dla JST, tym niemniej należy je ocenić za bardzo kontrowersyjne. Wzorowanie się przez samorządy na tych stanowiskach – przy braku własnej interpretacji podatkowej – będzie z kolei bardzo ryzykowne.

Należałoby zatem stwierdzić, że przedstawione interpretacje stanowią swego rodzaju wskazówkę, w jaki sposób można postąpić. Zastosowanie rozwiązania wzorowanego na przytoczonych interpretacjach we własnej sprawie będzie jednak uzasadnione w przypadku uzyskania własnej interpretacji. Jak bowiem pokazały lata poprzednie, interpretacje podatkowe bardzo często się zmieniają. Z kolei przy projektach dofinansowanych ze środków unijnych istotną rolę – w szczególności w kontekście relacji z instytucją udzielającą wsparcia – odgrywa bezpieczeństwo prawne.

Michał Kostrzewa

radca prawny w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, specjalizuje się w zakresie optymalnych zasad rozliczeń podatku od towarów i usług, a także w funduszach unijnych

Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna spółka komandytowa w Poznaniu

www.ziemski.com.pl

Artykuł pochodzi z Portalu: www.prawodlasamorzadu.pl

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  W powietrzu nad Rzymem krążą... narkotyki

  W powietrzu nad Wiecznym Miastem krąży już nie tylko smog. Eksperci włoskiego Komitetu Badań Naukowych stwierdzili duże stężenie kokainy i innych narkotyków. W ciągu dekady zawartość wzrosła aż o 60 procent!

  Jakie są zasady refundacji leków? Kto może wypisać receptę?

  Koszty leczenia bywają naprawdę wysokie. Wiedzą o tym zwłaszcza pacjenci cierpiący na choroby przewlekłe i wymagający stałego przyjmowania leków. Zmniejszenie kosztów kuracji, miedzy innymi poprzez refundację leków, to jedno z kluczowych zadań ministra zdrowia. Kiedy możliwa jest refundacja leków?

  Podwyżki dla strażaków PSP 2024 - przeciętnie więcej o 1472 zł miesięcznie. Nowa tabela grup uposażenia zasadniczego. Zmiany w tabelach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Celem nowego rozporządzenia jest osiągnięcie oczekiwanego wzrostu uposażenia strażaków PSP o 20%. Wzrost kwoty bazowej o 20% w 2024 r. powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie strażaka PSP wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1472 zł.

  Podwyżki w Policji 2024. Nowa tabela dodatku za stopień. [projekt rozporządzenia] Przeciętne miesięczne uposażenie (z nagrodą roczną) wzrasta o 1472 zł od 1 stycznia

  Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego. Celem nowego rozporządzenia jest osiągnięcie oczekiwanego wzrostu uposażenia policjantów o 20% tj. o 1.359 zł od 1 stycznia 2024 r. w zakresie wzrostu uposażenia wraz z dodatkami o charakterze stałym, poprzez ustanowienie nowych stawek dodatku za stopień.  Wzrost kwoty bazowej o 20% w 2024 r. powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie policjanta wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1.472 zł.

  REKLAMA

  Wybory samorządowe. 4 marca 2024 r. ostatnim dniem na zgłaszanie list kandydatów na radnych

  W tegorocznych wyborach samorządowych komitety wyborcze mogą zgłaszać listy kandydatów na radnych tylko do godz. 16 w poniedziałek.

  Helikopter z odbiornikiem pasywnym szukają surowców krytycznych na Suwalszczyźnie. Co to są surowce krytyczne?

  Od 1 marca 2024 r. na terenie kilku gmin na Suwalszczyźnie rozpoczęły się poszukiwania złóż surowców krytycznych ze skał magmowych. Badania z wykorzystaniem helikoptera potrwają około dwóch tygodni – poinformował PAP Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy.

  Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

  Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

  Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

  Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  REKLAMA

  Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

  Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

  Od 1 marca 2024 r. zmiana wysokości opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny

  Jaka jest aktualna wysokość opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny? Kiedy pobierana jest taka opłata?

  REKLAMA