reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Rachunkowość budżetowa > Ewidencja odsetek dopisanych przez bank

Ewidencja odsetek dopisanych przez bank

Na którym koncie należy ewidencjonować odsetki od środków bankowych gromadzonych na podstawowym rachunku bankowym oraz na wydzielonym rachunku dochodów? Czy właściwe jest konto 720 czy 750 i dlaczego?

Odsetki od środków znajdujących się na rachunkach bankowych prowadzonych w ramach konta 130 „Rachunek bieżący jednostki” (rachunek dochodów, rachunek wydatków, wyodrębnione rachunki w samorządowych jednostkach budżetowych do finansowania projektów z udziałem środków europejskich) oraz zgromadzonych na wydzielonym rachunku dochodów państwowych i samorządowych jednostek budżetowych prowadzących działalność oświatową od 2012 r. ujmuje się w sposób wskazany w tabeli.

TABELA. Sposób ewidencji odsetek dopisanych przez bank (kliknij, aby powiększyć)

Zobacz również: Pożyczki i kredyty a odsetki w sprawozdaniu Rb-N i Rb-Z

Według zasad funkcjonowania kont 720 „Przychody z tytułu dochodów budżetowych” i 750 „Przychody finansowe” obowiązujących w 2011 r., odsetki dopisane przez bank do rachunków prowadzonych w ramach konta 130 należało księgować zapisem: Wn 130, Ma 720, a odsetki od środków gromadzonych na wydzielonym rachunku dochodów – zapisem Wn 132, Ma 720. W 2011 r. odsetki dopisane do wymienionych rachunków stanowiły kasowo zrealizowane dochody budżetowe i z tego względu powinny być ujmowane jako przychody z tytułu dochodów budżetowych na koncie 720. Dodatkowo na inne rozwiązania nie pozwalał zapis w opisie konta 750 „Przychody finansowe”, że konto to służy do ewidencji przychodów niestanowiących dochodów budżetowych.

Opisy kont 720 i 750 wprowadzone w 2012 r. rozporządzeniem zmieniającym usuwają bariery niepozwalające na ewidencjonowanie odsetek od środków znajdujących się na rachunkach prowadzonych w ramach konta 130 i na wydzielonych rachunkach dochodów oświatowych jednostek budżetowych (konto 132), jako przychodów finansowych. Odsetki od tych środków stanowią przychody z tytułu operacji finansowych i jako takie mogą być ujmowane wyłącznie na koncie 750 „Przychody finansowe”.

Podstawa prawna

Rozporządzenie Ministra Finansów z 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 289)

Polecamy serwis: Rachunkowość budżetowa

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie rachunkowości budżetowej

Źródło:

Poradnik Rachunkowości Budżetowej

Zdjęcia

Ewidencja odsetek dopisanych przez bank.
Ewidencja odsetek dopisanych przez bank.

INFORLEX Sprawozdawczość Budżetowa – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama