reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Rachunkowość budżetowa > Pożyczki i kredyty a odsetki w sprawozdaniu Rb-N i Rb-Z

Pożyczki i kredyty a odsetki w sprawozdaniu Rb-N i Rb-Z

Jednostka wykazuje w wierszu N.2.2. – „Pożyczki długoterminowe” w układzie przedmiotowym sprawozdania Rb-N odsetki naliczone od pozostałych do spłaty rat pożyczek. Czy takie postępowanie jest właściwe?

Nie, jednostka nie postępuje prawidłowo. Jednostki samorządu terytorialnego, które udzieliły pożyczek z budżetu przy sporządzaniu sprawozdania Rb-N o stanie należności oraz wybranych aktywów finansowych, powinny przestrzegać zasad ustalonych w § 13 ust. 1 pkt 2 załącznika nr 9 do rozporządzenia Ministra Finansów z 4 marca 2010 r. w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych. W wierszu N2. – „Pożyczki” należy wykazywać wartość pożyczki, która pozostała do spłaty na koniec danego okresu sprawozdawczego. Nie należy uwzględniać w tym wierszu naliczanych do spłaty odsetek.

Zobacz także: Należności rozłożone na raty a sprawozdanie Rb-N

Podobnie postępuje się przy sporządzaniu sprawozdania Rb-Z o stanie zobowiązań według tytułów dłużnych oraz poręczeń i gwarancji, w sytuacji gdy jednostka samorządu terytorialnego zaciągnęła kredyt czy pożyczkę. W danym okresie sprawozdawczym jednostka powinna wykazać faktyczny stan zadłużenia z tytułu kredytów i pożyczek bez uwzględniania naliczanych odsetek, które przypadają do spłaty (§ 2 ust. 1 pkt 2 wymienionego rozporządzenia). 

Nauczycielowi 3 czerwca 2013 r. wypłacono wynagrodzenie, ale w trakcie miesiąca przebywał on na zwolnieniu lekarskim. Umowa z tym pracownikiem kończyła się 28 czerwca 2013 r., a zatem skorygowano wynagrodzenie o 50 zł. Kwotę tę pomniejszono z ekwiwalentu za urlop. Osoba dokonująca przelewu pomyłkowo pomniejszyła przelew ekwiwalentu o 100 zł, a zatem na 30 czerwca powstało zobowiązanie na koncie 240 w wysokości 50 zł. Czy trzeba ująć je w sprawozdaniu Rb-Z, czy tylko w Rb-28S jako zobowiązanie? – odpowiedź na to pytanie będzie można znaleźć już w najbliższym numerze RB.

Zadaj pytanie: Forum

Podstawa prawna
● § 2 ust. 1 pkt 2, § 13 ust. 1 pkt 2 załącznika nr 9 do rozporządzenia Ministra Finansów z 4 marca 2010 r. w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych (Dz.U. Nr 43, poz. 247)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

ekonomista, specjalista w zakresie sprawozdawczości budżetowej i finansów publicznych, autor wielu publikacji w tym zakresie, wykładowca w wielu ośrodkach szkoleniowych w Polsce

Źródło:

Rachunkowość Budżetowa

Zdjęcia

Pożyczki i kredyty a odsetki w sprawozdaniu Rb-N i Rb-Z
Pożyczki i kredyty a odsetki w sprawozdaniu Rb-N i Rb-Z

Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama