| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Pracownicy > Praca w gospodarstwie rolnym a staż pracy w jednostce budżetowej

Praca w gospodarstwie rolnym a staż pracy w jednostce budżetowej

W samorządowej jednostce budżetowej zatrudniamy dwie osoby, które posiadają gospodarstwo rolne.

Są to osoby urodzone w 1981 i 1983 r. Gospodarstwa te przepisali im rodzice – pierwszej osobie w 1998 r., a drugiej w 1996 r. Osoby te cały czas mieszkały w miejscu posiadania gospodarstwa. W tym czasie ukończyły szkoły średnie i studia wyższe. Pracę zawodową w naszej jednostce osoby te podjęły odpowiednio: w 2008 i 2007 r. Cały czas pozostają właścicielami tych gospodarstw (i jednocześnie pracują zawodowo). Nasza jednostka ma opracowany regulamin wynagradzania, w którym zawarto zapis o zakończonych okresach zatrudnienia zgodnie z przepisami rozporządzenia o pracownikach samorządowych. Czy w tej sytuacji należy zaliczyć pracę w gospodarstwie rolnym do stażu pracy tych osób?

Praca w indywidualnym gospodarstwie rolnym może być zaliczona do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Konieczne jest jednak spełnienie kilku kryteriów. Praca ta może być bowiem uwzględniona tylko i wyłącznie, jeśli wynika to z:

● odpowiednich przepisów,

● układu zbiorowego pracy,

● porozumienia w sprawie systemu wynagradzania.

Konieczne jest również odniesienie się do definicji gospodarstwa rolnego, określonej w art. 553 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (dalej: k.c.). Za gospodarstwo rolne uważa się grunty rolne wraz z gruntami leśnymi, budynkami lub ich częściami, urządzeniami i inwentarzem, jeśli stanowią lub mogą stanowić zorganizowaną całość gospodarczą, oraz prawami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa rolnego.

Do stażu pracy zalicza się:

● okres prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w gospodarstwie rolnym należącym do współmałżonka

● przypadający przed 1 stycznia 1983 r. okres pracy po ukończeniu 16. roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem

● przypadające po 31 grudnia 1982 r. okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i ich rodzin.

Przepisy ustawy z 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy określają trzy (wskazane w ramce) rodzaje pracy w gospodarstwie, które należy uwzględnić podczas ustalania czasu pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracy.

Więcej na ten temat przeczytasz w Rachunkowości Budżetowej >>

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Rachunkowość Budżetowa
Alimenty. Jak szybko dostać pieniądze na dziecko8.94 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

ELPIGAZ

ELPIGAZ jest czołowym producentem i dostawcą nowoczesnych rozwiązań dla motoryzacji w zakresie gazowych układów zasilania pojazdów, zbiorników LPG i ciśnieniowych zbiorników powietrza.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »