reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Pracownicy > Praca w gospodarstwie rolnym a staż pracy w jednostce budżetowej

Praca w gospodarstwie rolnym a staż pracy w jednostce budżetowej

W samorządowej jednostce budżetowej zatrudniamy dwie osoby, które posiadają gospodarstwo rolne.

Są to osoby urodzone w 1981 i 1983 r. Gospodarstwa te przepisali im rodzice – pierwszej osobie w 1998 r., a drugiej w 1996 r. Osoby te cały czas mieszkały w miejscu posiadania gospodarstwa. W tym czasie ukończyły szkoły średnie i studia wyższe. Pracę zawodową w naszej jednostce osoby te podjęły odpowiednio: w 2008 i 2007 r. Cały czas pozostają właścicielami tych gospodarstw (i jednocześnie pracują zawodowo). Nasza jednostka ma opracowany regulamin wynagradzania, w którym zawarto zapis o zakończonych okresach zatrudnienia zgodnie z przepisami rozporządzenia o pracownikach samorządowych. Czy w tej sytuacji należy zaliczyć pracę w gospodarstwie rolnym do stażu pracy tych osób?

Praca w indywidualnym gospodarstwie rolnym może być zaliczona do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Konieczne jest jednak spełnienie kilku kryteriów. Praca ta może być bowiem uwzględniona tylko i wyłącznie, jeśli wynika to z:

● odpowiednich przepisów,

● układu zbiorowego pracy,

● porozumienia w sprawie systemu wynagradzania.

Konieczne jest również odniesienie się do definicji gospodarstwa rolnego, określonej w art. 553 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (dalej: k.c.). Za gospodarstwo rolne uważa się grunty rolne wraz z gruntami leśnymi, budynkami lub ich częściami, urządzeniami i inwentarzem, jeśli stanowią lub mogą stanowić zorganizowaną całość gospodarczą, oraz prawami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa rolnego.

Do stażu pracy zalicza się:

● okres prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w gospodarstwie rolnym należącym do współmałżonka

● przypadający przed 1 stycznia 1983 r. okres pracy po ukończeniu 16. roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem

● przypadające po 31 grudnia 1982 r. okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i ich rodzin.

Przepisy ustawy z 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy określają trzy (wskazane w ramce) rodzaje pracy w gospodarstwie, które należy uwzględnić podczas ustalania czasu pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracy.

Więcej na ten temat przeczytasz w Rachunkowości Budżetowej >>

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Rachunkowość Budżetowa
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Liferay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama