REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Minister Maląg: uruchomiliśmy infolinię dot. świadczenia wspierającego: 22 245 61 00

Minister Maląg: uruchomiliśmy infolinię dot. świadczenia wspierającego: 22 245 61 00
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

To jest historyczna zmiana, którą będziemy na najbliższym Sejmie procedować - powiedziała o projekcie ustawy o świadczeniu wspierającym dla osób z niepełnosprawnościami szefowa MRiPS Marlena Maląg. Poinformowała, że resort uruchomił infolinię dotyczącą nowego świadczenia pod numerem 22 245 61 00.

Szefowa MRiPS przypomniała, że na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął projekt ustawy o nowym świadczeniu wspierającym. "To jest historyczna zmiana, którą podjęliśmy i będziemy na najbliższym Sejmie procedować" - wskazała, zaznaczając, że projekt był wypracowany z przedstawicielami środowisk osób z niepełnosprawnością.

REKLAMA

Maląg wyjaśniła, że w ramach tego świadczenia osoby z niepełnosprawnościami będą mogły dodatkowo otrzymać nawet 200 proc. renty socjalnej. Gdy osoba z niepełnosprawnością zdecyduje się na świadczenie, to opiekun będzie miał możliwość pełnej aktywności zawodowej. "Bierzemy pod uwagę, że część rodzin zdecyduje o pozostaniu opiekuna przy świadczeniu pielęgnacyjnym. Wtedy przy ustaleniu potrzeby wsparcia osoby z niepełnosprawnością opiekunowie będą mogli dorabiać do poziomu sześciokrotności minimalnego wynagrodzenia w ciągu roku" - zaznaczyła.

Infolinia o świadczeniu wspierającym: 22 245 61 00

REKLAMA

Przekazała, że na stronie ministerstwa zamieszczane są informacje i odpowiedzi na pytania związane z nowym świadczeniem wspierającym. Poinformowała, że od dzisiaj została uruchomiona także infolinia (nr 22 245 61 00), która będzie czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8-17, gdzie można m.in. dowiedzieć się, jak i od kiedy można uzyskać świadczenie.

Minister przypomniała również, że za rządów PiS utworzony został Fundusz Solidarnościowy, są programy takie jak asystencja czy opieka wytchnieniowa i będzie ogłaszany program związany z budowaniem centrów rodzinnych. Jak zaznaczyła, wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami jest kompleksowe, bo to także program samochodowy czy mieszkalnictwo wspomagane.

Z kolei szef Rządowego Centrum Analiz prof. Norbert Maliszewski podkreślił, że przywracanie poczucia godności i bezpieczeństwa osobom z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunom jest priorytetem rządu. "To jest element budowania Polski, która jest silna i która jest blisko ludzi. Państwo, które jest silne, to jest takie państwo, które potrafi pomagać słabszym" - powiedział.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Środowiskowy Dom Samopomocy w Biskupcu działa od ubiegłego roku i wspiera głównie osoby ze sprzężonymi niepełnosprawnościami i autyzmem. Dysponuje miejscami dla 23 uczestników, docelowo ma być ich 35. Powstał dzięki rozbudowie budynku Centrum Rehabilitacji-Edukacji-Wychowania.

Placówkę prowadzi biskupieckie koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI). Działające od 30 lat stowarzyszenie zapewnia kompleksową rehabilitację społeczną i zawodową. Prowadzi m.in. warsztat terapii zajęciowej i zakład aktywności zawodowej. Rozwija asystencję osobistą w duchu kręgów wsparcia i stały program opieki wytchnieniowej. Planuje też uruchomienie innowacyjnego "symulatora mieszkaniowego", który ma umożliwiać przygotowanie osoby z niepełnosprawnością ruchową do większej samodzielności.(PAP)

Autor: Marcin Boguszewski

mbo/ mir/

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

REKLAMA

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA

Taki jest stan budżetu państwa. Są najnowsze dane

Są nowe dane dotyczące stanu budżetu państwa. Deficyt budżetu po czerwcu wyniósł 69 mld 905,9 mln zł. Tak podało w opublikowanych szacunkowych danych Ministerstwo Finansów. Co jeszcze wiadomo o wykonaniu budżetu?

Skromniejsze podwyżki dla pielęgniarek i położnych? Ile zarabiają w 2024 roku?

Jakie jest obecnie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek i położnych? Jakie podwyżki i zmiany zasad ustalania tych wynagrodzeń są przewidziane w obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, który jest obecnie procedowany w Sejmie RP.

REKLAMA