Kategorie

Ceny wody

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe Prawo wodne obowiązuje od roku. Publikujemy rozmowę z Przemysławem Daca - prezesem Wód Polskich.
Kto powinien uiścić opłatę stałą za usługi wodne? Stanowisko w tej sprawie zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 26 października 2018 r.
Od 2018 r. Wody Polskie stały się regulatorami cen wody. Jednym z zadań tej instytucji jest kontrola ewentualnych podwyżek cen wody. Projekt noweli zakłada, że opłaty za usługi wodne nie będą wnoszone, jeśli ich wysokość nie przekroczy 20 zł.
Tegoroczny maj stanowi dla przedsiębiorstw wodociągowo – kanalizacyjnych oraz gmin (jako podmiotów odpowiedzialnych za realizację zadania z zakresu zbiorowego zaopatrzenia w wodę oraz oczyszczania ścieków) długo oczekiwany czas uzyskiwania odpowiedzi na pytanie co do przyszłości (i pewności) finansowania przedmiotowej działalności.
Zarówno rolnicy, jak i mieszkańcy nie zapłacą więcej za wodę przez nowe Prawo wodne. Podwyżki nie dotkną także energetyki.
Nowe regulacje prawne wprowadzające zmiany w dotychczasowym systemie gospodarowania wodami w Polsce wejdą w życie 1 stycznia 2018 r.
Ustawa Prawo wodna weszła w życie z dniem 1 lipca 2017 r. Zgodnie z przepisami nowego Prawa wodnego taryfy za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków od mieszkańców mają się nie zmienić w 2018 i 2019 roku.