REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Kto zapłaci opłatę stałą za usługi wodne?/ fot. Fotolia
Kto zapłaci opłatę stałą za usługi wodne?/ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kto powinien uiścić opłatę stałą za usługi wodne? Stanowisko w tej sprawie zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 26 października 2018 r.

Uregulowania Ustawy – Prawo wodne[1] nie pozwalają przyjąć, że podmiotem zobowiązanym do uiszczenia opłaty stałej za usługi wodne jest w każdym wypadku adresat pozwolenia wodnoprawnego.

REKLAMA

Wyrokiem z dnia 26 października 2018r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach (sygn. akt II SA/GI 503/18) uchylił decyzję Dyrektora Zarządu Zlewni w G. ustalającą dla skarżącego Zarządu Województwa opłatę stałą za wprowadzanie do wód – wód opadowych lub roztopowych ujętych w otwarte lub zamknięte systemy kanalizacji deszczowej.

REKLAMA

Zarząd Województwa wniósł od tej decyzji reklamację, zarzucając, że została ona skierowana do niewłaściwego podmiotu – opłata związana jest bowiem z realizacją budowy odcinków drogi, które po ukończeniu zostały przekazane Miastu. G. W związku z powyższym podnoszono, że adresatem decyzji powinien być właściwy zarządca drogi.

Wniesiona reklamacja nie została uwzględniona przez organ, który powołując się na przepisy Prawa Wodnego uznał, że skarżący korzysta z pozwolenia wodnoprawnego, w związku z czym obowiązany jest ponosić opłatę za usługi wodne. W skardze do sądu administracyjnego, Zarząd Województwa zarzucił naruszenie art. 298 pkt 1 Prawa wodnego poprzez przyjęcie, że korzystającym z usługi wodnej jest zawsze podmiot, któremu udzielono pozwolenia wodnoprawnego – niezależnie od stanu faktycznego.

Zobacz: Ustrój i jednostki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

WSA uznał, że skarga zasługiwała na uwzględnienie w części dotyczącej naruszenia przepisów Prawa Wodnego, wskutek błędnej wykładni art. 298 pkt 1 oraz 271 ust.4 tejże ustawy. Ustawodawca wiąże obowiązek uiszczania opłat za usługi wodne z korzystaniem ze środowiska. Podmiot, który jest adresatem udzielonego pozwolenia może, wskutek różnych okoliczności faktycznych, utracić możliwość korzystania z przyznanych mu uprawnień – chociażby poprzez wyzbycie się urządzenia wodnego.

W niniejszym stanie faktycznym, skarżący po zrealizowaniu zobowiązań wynikających z porozumienia dotyczącego budowy drogi, przekazał tenże obiekt wraz z urządzeniami wodnymi jego użytkownikowi – Miastu G. W związku z powyższym, z dniem przekazania urządzeń wodnych skarżący utracił władanie nimi, a zarazem faktyczną możliwość korzystania z nich. Nie był więc w stanie wykonywać uprawnień przyznanych mu mocą pozwolenia wodnoprawnego.

W ocenie sądu fakt, że skarżący nie zrzekł się uprawnienia, a jego następca prawny nie wniósł o przeniesienie decyzji na jego rzecz, nie może rodzić dla skarżącego żadnych, negatywnych skutków na gruncie omawianego stanu faktycznego. W zawiązku z powyższym, skarżący nie był zdaniem sądu zobowiązany do uiszczenia opłaty za usługi wodne z uwagi na to, że nie władał, ani nie korzystał z urządzeń wodnych, co jednocześnie uniemożliwiało wykonywanie uprawnień przyznanych mu mocą pozwolenia wodnoprawnego. Sąd podnosi, że za błędną należy uznać wykładnię przepisów Prawa wodnego prowadzącą do przyjęcia, że podmiotem zobowiązanym do uiszczenia opłaty stałej za usługi wodne jest każdorazowo adresat pozwolenia wodnoprawnego.

Wyrok Sądu Administracyjnego w Gliwicach zapadły w przedstawionej sprawie, pozostaje na dzień dzisiejszy orzeczeniem nieprawomocnym. [1] Dz.U. z 2017 r., poz. 1566;

Joanna Kostrzewska

radca prawny w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu,

specjalizuje się w prawie administracyjnym ze szczególnym uwzględnieniem prawa samorządowego.

Martyna Krystman

asystent w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu,

interesuje się prawem administracyjnym

Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna spółka komandytowa w Poznaniu

www.ziemski.com.pl

Artykuł pochodzi z Portalu: www.prawodlasamorzadu.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

REKLAMA

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych – alternatywa dla drogi sądowej

Zgodnie z obowiązującą ustawą z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw od 1 lipca 2024 r. doszło do zniesienia wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. W ramach pozasądowego trybu kompensaty szkód medycznych zastąpił je Rzecznik Praw Pacjenta będący dysponentem Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.

Prawo pacjenta do dostępu do dokumentacji medycznej

Jednym z fundamentalnych praw pacjenta jest prawo do dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej jego stanu zdrowia oraz udzielonych mu świadczeń zdrowotnych. Jak złożyć wniosek o udostępnienie dokumentacji medycznej?

Świadczenie mieszkaniowe w Policji, PSP, SG i SOP - na wzór tego w wojsku, Karta Rodzin Mundurowych i inne zmiany. Jest porozumienie MSWiA ze związkowcami

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało 6 marca 2025 r. o podpisaniu porozumienia pomiędzy MSWiA a przedstawicielami związków zawodowych służb mundurowych podległych resortowi. Co zawiera to porozumienie?

Poczta przestanie dostarczać listy od 1 stycznia 2026 r., 1/3 pracowników do zwolnienia ... w Danii. Czy tak samo może być w Polsce?

Zarząd duńskiej poczty PostNord ogłosił 6 marca 2205 r., że firma zaprzestanie z końcem 2025 r. dostarczania listów w związku z brakiem rentowności tej usługi i postępującą cyfryzacją. To m.in. skutek nowego prawa pocztowego, które weszło w życie w Danii. Operator pocztowy chce skupić się wyłącznie na dystrybucji paczek.

REKLAMA

Wiceprezes BCC: Niezbędne jest przeprowadzenie uporządkowanego przeglądu zgłaszanych propozycji deregulacyjnych

We wtorek, 4 marca 2025 r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie koordynacji procesu legislacyjnego wdrażającego deregulację. Wiceprezes BCC Witold Michałek przekazał, że niezbędne jest przeprowadzenie uporządkowanego przeglądu zgłaszanych propozycji deregulacyjnych.

Chiny: jeśli USA chcą wojny (celnej, handlowej i każdej innej), będziemy walczyć do końca

Jeśli wojna, czy to celna, handlowa, czy jakakolwiek inna, jest tym, czego chcą USA, to jesteśmy gotowi walczyć do końca – oświadczyła ambasada ChRL w Stanach Zjednoczonych we wpisie opublikowanym 5 marca 2025 r. w mediach społecznościowych. Tych samych słów użył dzień wcześniej rzecznik chińskiego MSZ. To reakcja na zwiększenie do 20 proc. ceł na import towarów z Chin do tego kraju.

REKLAMA