REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ZNP i bibliotekarze chcą zmienić przepisy ws. bibliotek szkolnych

REKLAMA

Szkoła musi zapewnić uczniom bibliotekę szkolną - centrum informacji, czynną w godzinach pracy szkoły - m.in. takie zapisy znalazły się w projekcie nowelizacji ustawy o systemie oświaty przygotowanym przez ZNP i organizacje bibliotekarzy.

REKLAMA

Autorzy projektu: Związek Nauczycielstwa Polskiego, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich oraz Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich, przedstawili go w środę w Warszawie na konferencji "Przyszłość bibliotek szkolnych". Wcześniej przekazali go posłom z klubu Lewica, a ci złożyli go już do marszałka Sejmu jako projekt poselski.

REKLAMA

Jak zauważył wiceprezes ZNP Krzysztof Baszczyński, w obecnych przepisach dotyczących bibliotek szkolnych zapisano, że szkoła powinna zapewnić uczniom możliwość dostępu do biblioteki; nie określono jednak w nim, że chodzi o bibliotekę szkolną. Według niego, nieostrość tego zapisu spowodowała, że np. gmina Jarocin (woj. wielkopolskie), wykorzystała go do połączenia bibliotek szkolnych z publicznymi, ze szkodą dla tych pierwszych; uczniowie mają obecnie ograniczony dostęp do biblioteki w stosunku do tego jaki mieli wcześniej.( O kontrowersyjnych praktykach Jarocina i Wrocławia pisaliśmy w artykule: Będą zmiany w funkcjonowaniu bibliotek szkolnych>>)

REKLAMA

Stąd autorzy projektu chcą, by w ustawie o systemie oświaty zapisano, że szkoła ma obowiązek zapewnić dostęp uczniom do biblioteki szkolnej - centrum informacji oraz że biblioteka ta ma być czynna w godzinach pracy szkoły. Jednocześnie biorąc pod uwagę to, że nie w każdej miejscowości, gdzie jest biblioteka szkolna, jest także biblioteka publiczna, stąd biblioteka szkolna po godzinach pracy może pełnić funkcję biblioteki publicznej. W projekcie zapisano także, że w przypadku bibliotek szkolnych, które pełnić będą także funkcje bibliotek publicznych, pierwszeństwo w zatrudnieniu w nich mieli nauczyciele-bibliotekarze z odpowiednim przygotowaniem.

Obecna na konferencji wiceminister edukacji Krystyna Szumilas przypomniała, że MEN podziela pogląd, iż każdy uczeń powinien mieć łatwy dostęp do książek, a biblioteka szkolna powinna być blisko ucznia. Dodała jednocześnie, że dostęp do książek i biblioteki powinni mieć także inni członkowie społeczności lokalnej, by "biblioteka, która jest blisko ucznia, była także blisko innych mieszkańców".

Szumilas zaznaczyła, że nie ośmieli się na gorąco komentować projektu przygotowanego przez związkowców i bibliotekarzy. Zapewniła, że będzie on poddany wnikliwej analizie. Wiceminister edukacji zwróciła uwagę, że regulacje dotyczące funkcjonowania bibliotek szkolnych znajdują się nie tylko w ustawie o systemie oświaty, lecz także w ustawie o bibliotekach, i dlatego projekt powinien być rozpatrywany razem z obiema ustawami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

ZNP interweniuje przeciwko zwolnieniom z pracy nauczycieli albo zmniejszeniu im liczby godzin

W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

REKLAMA

Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

Nowy wzór legitymacji nauczyciela [Rozporządzenie z 11 kwietnia 2024 r. Dziennik Ustaw poz. 565]

Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca 2024 r. nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

REKLAMA