reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Kwalifikacje opiekuna dzieci w żłobku i klubie dziecięcym

Kwalifikacje opiekuna dzieci w żłobku i klubie dziecięcym

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki społecznej określa szczegółowo program szkoleń przewidzianych dla opiekunów dzieci w żłobkach i klubach dziecięcych, wolontariuszy współpracujących z placówkami oraz opiekunów dziennych zatrudnianych przez gminy do opieki nad dziećmi.

Zgodnie z art. 16 ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, opiekunem w żłobku lub klubie dziecięcym może być osoba posiadająca kwalifikacje: pielęgniarki, położnej, opiekunki dziecięcej, nauczyciela wychowania przedszkolnego, nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej lub pedagoga opiekuńczo-wychowawczego. Opiekunem w żłobku lub klubie dziecięcym może być także osoba, która posiada co najmniej wykształcenie średnie oraz:

1) co najmniej dwuletnie doświadczenie w pracy z dziećmi w wieku do lat 3 lub

2) przed zatrudnieniem jako opiekun w żłobku lub w klubie dziecięcym odbyła 280-godzinne szkolenie, z czego co najmniej 80 godzin w formie zajęć praktycznych, polegających na sprawowaniu opieki nad dzieckiem pod kierunkiem opiekuna.

W świetle przepisów Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie zakresu programów szkoleń dla opiekuna w żłobku lub klubie dziecięcym, wolontariusza oraz dziennego opiekuna, wspomniane 280-godzinne szkolenie opiekuna powinno obejmować następujące bloki tematyczne:

- psychopedagogiczne podstawy rozwoju jednostki (20 godzin),

- rozwój dziecka w okresie wczesnego dzieciństwa (25 godzin),

- stymulowanie wszechstronnego rozwoju dziecka (120 godzin),

- kompetencje opiekuna dziecka (35 godzin),

- praktyki zawodowe (80 godzin).

Czytaj także: Ubezpieczenie niani i opiekunki dziecięcej>>

Ustawa „żłobkowa” mówi także, iż osoba posiadająca wykształcenie co najmniej średnie oraz minimum dwuletnie doświadczenie w pracy z dziećmi w wieku do lat 3 zobowiązana jest odbyć 80-godzinne szkolenie uzupełniające, jeżeli nie pracowała z dziećmi w wieku do lat 3 przez okres co najmniej 6 miesięcy bezpośrednio przed podjęciem zatrudnienia jako opiekun.

Wspomniane rozporządzenie precyzuje, iż szkolenie uzupełniające powinno obejmować:

- stymulowanie wszechstronnego rozwoju dziecka (60 godzin),

- kompetencje opiekuna dziecka (20 godzin).

Zainteresowani znajdą także w rozporządzeniu zakres programowy 40-godzinnego szkolenia dla wolontariusza pomagającego w sprawowaniu opieki nad dziećmi w żłobku, oraz zakres programowy szkolenia dla opiekuna dziennego – zatrudnianego przez gminę.

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 marca 2011 w sprawie zakresu programów szkoleń dla opiekuna w żłobku lub klubie dziecięcym, wolontariusza oraz dziennego opiekuna (Dz.U. z 2011 r. nr 69; poz. 368) obowiązuje od 4 kwietnia 2011 r.

Czytaj także: Ustawa "żłobkowa" weszła w życie>>

reklama

Czytaj także

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Brzostowska

Konsultant podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama