reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody wobec aktu gminy

Rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody wobec aktu gminy

Jedną z form nadzoru nad samorządem terytorialnym jest możliwość wydania przez wojewodę rozstrzygnięcia nadzorczego. Jest ono wydawane w stosunku do aktu organu gminy. W celu zagwarantowania samodzielności samorządu możliwość zastosowania rozstrzygnięcia została jednak ograniczona. Ograniczenie jest czasowe i przedmiotowe. Organ gminy w postępowaniu nadzorczym musi mieć ponadto zapewnione gwarancje procesowe strony.

Problem polega na tym, że ustawodawca nie wskazał zakresu nadzoru organów administracji rządowej nad jednostkami samorządu terytorialnego (JST). W orzecznictwie zwraca się uwagę, że nadzór dotyczy nie tylko działalności podejmowanej przez JST na podstawie prawa administracyjnego (np. podejmowanie uchwał, wydawanie decyzji itd.). Dotyczy on również czynności podejmowanych w formach właściwych dla prawa cywilnego (np. zawieranie umów). Zakres przedmiotowy został jednak ograniczony w przypadku rozstrzygnięć nadzorczych.

W świetle wyroku WSA w Olsztynie z 1 lipca 2014 r. (sygn. akt II SA/Ol 608/14) wojewoda nie posiada kompetencji do stosowania rozstrzygnięcia nadzorczego do innych form niż uchwały i zarządzenia. Nie ma go więc np. w stosunku do oświadczenia rady gminy zawierającego stanowisko w określonej sprawie.

Z drugiej strony - niektóre sprawy muszą być załatwiane w formie uchwały lub zarządzenia. I zastosowanie w takim przypadku przez organ gminy innej niż uchwała lub zarządzenie nazwy wydanego aktu nie może prowadzić do wyłączenia nadzoru wojewody (zob. np. wyrok NSA z 7 grudnia 1993 r., sygn. akt SA/Wr 1143/93).

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł:

Rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody wobec aktu gminy

W publikacji wyjaśniono na czym polegają  ograniczenia czasowe w możliwości zastosowania rozstrzygnięcia nadzorczego oraz omówiono przebieg postępowania w tym zakresie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama