REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odwołanie od decyzji odmawiającej

Piotr Klepaczko
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Inwestorowi niezadowolonemu z decyzji odmawiającej udzielenia pozwolenia na budowę przysługuje prawo wniesienia odwołania.

REKLAMA

Odwołanie od decyzji odmawiającej udzielenia pozwolenia na budowę wnosi się w terminie 14 dni od daty jej doręczenia lub od ustnego ogłoszenia. Jeżeli decyzja została odebrana na poczcie, to termin ten biegnie od daty odbioru decyzji. Niedochowanie powyższego terminu powoduje niekorzystne skutki dla inwestora. Jeżeli odwołanie zostanie wniesione po terminie, to decyzja odmowna stanie się ostateczna, a organ odwoławczy nie będzie zobowiązany do merytorycznego jej rozpatrywania. Gdyby jednak niedochowanie terminu nastąpiło bez winy inwestora, np. ze względu na nagłą, obłożną chorobę, to inwestor może złożyć wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania. Taki wniosek należy złożyć w terminie siedmiu dni od daty ustania przyczyny, z powodu której nie wniesiono odwołania w terminie, a więc np. od daty ustania choroby. Wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu należy wnieść odwołanie od decyzji odmownej.

REKLAMA

Odwołanie wnosi się do organu odwoławczego, ale za pośrednictwem organu I instancji, który wydał decyzję odmowną. W I instancji sprawy o pozwolenie na budowę rozstrzyga starosta, zaś w miastach na prawach powiatu - prezydent miasta. Natomiast organem odwoławczym jest wojewoda. Chociaż więc w odwołaniu wskazuje się wojewodę jako organ odwoławczy, to odwołanie musi zostać złożone w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta na prawach powiatu. Warto pamiętać, że odwołanie można nadać listem poleconym na poczcie (jednak nie wysłać pocztą kurierską!). Wówczas data nadania listu decyduje o tym, czy odwołanie zostało wniesione w terminie.

REKLAMA

Kodeks postępowania administracyjnego oraz prawo budowlane nie określają treści odwołania od decyzji odmownej. Treść ta zależy od podstaw odmowy, które organ administracji wskazał w decyzji. Z odwołania musi wynikać, że inwestor nie jest zadowolony z decyzji odmownej. Sporządzając odwołanie, należy wszakże pamiętać, że organ I instancji nie może odmówić wydania pozwolenia na budowę, jeżeli inwestor spełnił wszystkie wymagania określone w prawie budowlanym.

Wymagania te dotyczą m.in. prawa dysponowania nieruchomością na cele budowlane; zgodności projektu budowlanego z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego albo - w razie braku takiego planu - z decyzją o warunkach zabudowy; zgodności projektu zagospodarowania działki z przepisami; kompletności projektu budowlanego i posiadania wymaganych opinii, uzgodnień, pozwoleń i sprawdzeń. Jeżeli więc mimo spełnienia przez inwestora wszystkich wymagań organ administracji odmówił wydania pozwolenia na budowę, to okoliczność ta powinna zostać podniesiona w odwołaniu.

Poza zarzutami merytorycznymi w odwołaniu można wskazać również na uchybienia formalne, np. na brak należytego uzasadnienia faktycznego i prawnego. Zarzut taki można podnieść wówczas, gdy decyzja lakonicznie wskazuje na to, że inwestor nie spełnił wymagań wynikających z prawa budowlanego, nie precyzując jednak, które konkretnie wymagania nie zostały spełnione.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W wyniku postępowania odwoławczego decyzja odmowna może zostać uchylona, a organ odwoławczy może wydać decyzję udzielającą pozwolenia na budowę lub przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji. Jeżeli w wyniku postępowania odwoławczego decyzja odmowna pozostanie w mocy, to wówczas inwestor będzie mógł złożyć skargę na decyzję organu odwoławczego do wojewódzkiego sądu administracyjnego w terminie 30 dni od daty doręczenia decyzji.

PIOTR KLEPACZKO

adwokat w kancelarii adwokackiej w Warszawie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak wybierać bezpieczną żywność?

Czy kryje się pod hasłem bezpieczna żywność? Czy potrafimy ją wybierać? Jaki jest związek między nauką o bezpieczeństwie żywności a żywnością, którą spożywamy każdego dnia?

Prezes CPK: nie można otworzyć nowego lotniska za wcześnie - gdy rozbudowane Okęcie i Modlin będą miały niewykorzystaną przepustowość

Nie możemy otworzyć nowego lotniska za wcześnie, gdy Okęcie i Modlin wciąż będą miały niewykorzystaną, a uzyskaną dzięki nowym inwestycjom przepustowość - powiedział "Rzeczpospolitej" prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki.

Kiedy jest zakończenie roku szkolnego 2024?

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 – kiedy wypada? Ile dni wakacji będą mieli uczniowie? Sprawdź, którego czerwca jest zakończenie roku szkolnego.

Do kiedy maturzysta ma status ucznia?

Do kiedy maturzysta ma status ucznia? Czy po odebraniu świadectwa i po maturze legitymacja szkolna traci ważność? Czy we wrześniu maturzysta już nie posiada statusu ucznia?

REKLAMA

Matura 2024. Bunt i relacje międzyludzkie tematami rozprawek na egzaminie dojrzałości

W tym roku maturzyści mieli do wyboru dwa interesujące tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

Matura 2024: ściągnij arkusze z polskiego. I odpowiedzi na zadania [język polski 7 V 2024 r.]

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Na napisanie egzaminu maturzyści mają 240 minut.

Mamy arkusze CKE z matury z języka polskiego! I odpowiedzi ekspertów!

Arkusze egzaminacyjne CKE na Infor.pl. Udostępniamy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

REKLAMA

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

REKLAMA