REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poradnik Samorządowca - Zarządzanie dokumentacją i informacją

REKLAMA

Obecnie w dobie społeczeństwa informacyjnego szybka i skuteczna wymiana informacji jest podstawowym czynnikiem postępu. Wszystkie działające podmioty gromadzą i przetwarzają informację. Działania te są niezbędne do prawidłowego rozwoju i osiągania zamierzonych celów.

Podmioty publiczne, zgodnie z wykonywanymi przez siebie zadaniami, gromadzą coraz większą liczbę danych. Zarządzanie tymi danymi wymaga zastosowania nowych metod, zapewniających szybszy dostęp, możliwość przetwarzania, udostępniania, analizy czy współdzielenia informacji. Dotychczas wykorzystywany na szeroką skalę dokument papierowy ma szereg ograniczeń uniemożliwiających skuteczną komunikację urzędu z podmiotami zewnętrznymi oraz realizację bieżących zadań samej administracji. Wykorzystanie dokumentów w postaci elektronicznej oraz informatycznych systemów zarządzających dokumentacją w znacznym stopniu ułatwi dostęp do informacji wszystkim obywatelom.

REKLAMA

REKLAMA

W trzech rozdziałach opisano nowe – długo oczekiwane wymagania prawne, nowe zasady zarządzania dokumentacją, zarówno w tradycyjnych, papierowych urzędach, jak i nowoczesnych, które decydują się na trudny krok zmierzający do istotnej zmiany sposobu organizacji pracy.

Niezwykle ważnym elementem zarządzania dokumentacją i informacją, bardzo ściśle związanym z szeroko rozumianą informatyzacją administracji, jest udostępnianie informacji. Również w tym zakresie przed administracją stoją nowe wyzwania. Oprócz już obowiązujących przepisów, w tym procedur postępowania, omówionych w rozdziale 4, obecnie projektowane są zmiany prawne mające na celu uregulowanie zasad wykorzystywania informacji publicznej – tzw. ponowne wykorzystanie informacji publicznej. Zagadnienie to zostało omówione w rozdziale 6, dotyczącym projektowanych regulacji prawnych.

REKLAMA

Zarówno zarządzanie dokumentacją i informacją w urzędach, jak i jej udostępnianie wiąże się z jeszcze jednym aspektem będącym przedmiotem rozdziału 5 – bezpieczeństwem informacji. Jest to zagadnienie o kluczowym znaczeniu zarówno od strony prawnej, jak i technicznej. Bezpieczeństwo informacji rozpatruje się w bardzo wielu aspektach – począwszy od zapewnienia właściwego przechowywania dokumentów papierowych, elektronicznych poprzez ich właściwe przetwarzanie, ochronę informacji niepodlegających udostępnianiu, a kończąc na odpowiedzialności za naruszenia wymagań bezpieczeństwa.

Celem Poradnika jest przybliżenie wymagań prawnych na praktycznych przykładach dotyczących zarządzania dokumentacją i informacją, bez względu na jej postać. Szczegółowo przedstawiono procedury, jak również propozycje dotyczące postępowania z e-mailami, dokumentami elektronicznymi doręczonymi w inny sposób, nie zapominając o nadal wszechobecnym dokumencie papierowym. Opisano sposób zarządzania w urzędach preferujących dokumenty papierowe, ale wskazano też sposób postępowania z dokumentami elektronicznymi. Analogicznie dla urzędów nowoczesnych – elektronicznych, pokazano, w jaki sposób wykorzystać system teleinformatyczny i składy chronologiczne do zarządzania dokumentacja papierową.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Poradnik Samorządowca

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To było takie proste? Bloomberg: Polska zagroziła blokadą chińskiego eksportu do UE. Teraz spokojniej na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty w Pekinie zagroził Chinom zablokowaniem kluczowego kolejowego szlaku transportowego do UE, by osłabić kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – napisała 24 lipca 2024 r. agencja Bloomberga. To może być przyczyna spadku nielegalnych przekroczeń tej granicy w ostatnich tygodniach.

Barszcz Sosnowskiego groźny nie tylko po dotknięciu

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to jedna z roślin groźnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że nie tylko dotykanie jej jest ryzykowne. Niebezpieczne może być przebywanie w jej otoczeniu. Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Przeszło 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Wzrosną też ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

REKLAMA

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

REKLAMA

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA