REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od 15 maja wyższe o 10% dopłaty do podręczników [rozporządzenie]

Od 15 maja wyższe o 10% dopłaty do podręczników [rozporządzenie]
Od 15 maja wyższe o 10% dopłaty do podręczników [rozporządzenie]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

O 10 proc. wzrosła dotacja celowa na podręczniki i ćwiczenia dla uczniów szkół podstawowych - w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie ws. maksymalnych kwot tego wsparcia. Rząd uzasadnia wzrost dotacji na podręczniki wzrostem kosztów ich wytworzenia.

Zgodnie z dokumentem, maksymalna kwota dotacji celowej na wyposażenie publicznych szkół podstawowych i szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej wynosić będzie: 

REKLAMA

 - podręczniki do zajęć z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej, podręczniki do zajęć z zakresu danego języka obcego nowożytnego lub materiały edukacyjne w przypadku klas I–III - 99 zł na ucznia; 

- materiały ćwiczeniowe dla klas I–III - 55 zł na ucznia;

- podręczniki lub materiały edukacyjne dla klasy IV - 185 zł na ucznia;

- klasy V i VI - 238 zł na ucznia;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- klasy VII i VIII - 330 zł na ucznia;

- materiały ćwiczeniowe dla klas IV–VIII - 27,50 zł na ucznia.

Od 15 maja wyższe o 10% dopłaty do podręczników

REKLAMA

Ponadto w rozporządzeniu przewidziano utrzymanie dotychczasowych wysokości maksymalnych kwot w przypadku gdy w roku szkolnym 2022/2023 szkoła podstawowa i szkoła artystyczna realizująca kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej zapewniła uczniom podręczniki, materiały edukacyjne lub materiały ćwiczeniowe, które zostały zakupione w 2022 r. oraz od dnia 1 stycznia 2023 r. do dnia 14 maja 2023 r. zgodnie z art. 57 ust. 5 i 6 ustawy, których koszt podlega refundacji ze środków dotacji celowej na 2023 r. 

W tym przypadku wysokość maksymalnej kwoty na podręczniki do zajęć z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej, podręczniki do zajęć z zakresu danego języka obcego nowożytnego lub materiały edukacyjne wynosi:

- w przypadku klas I–III - 90 zł na ucznia;
- materiały ćwiczeniowe w przypadku klas I–III - 50 zł na ucznia;
- podręczniki lub materiały edukacyjne w przypadku klasy IV - 168 zł na ucznia;
- w przypadku klas V i VI - 216 zł na ucznia;
- w przypadku klas VII i VIII - 300 zł na ucznia;
- materiały ćwiczeniowe w przypadku klas IV–VIII - 25 zł na ucznia.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 15 maja 2023 r.

Rząd uzasadnia wzrost dotacji na podręczniki wzrostem kosztów ich wytworzenia. Według danych GUS, sam wzrost cen papieru wyniósł 13,2 proc. w lutym 2023 r. w porównaniu z lutym 2022 r., wzrosły również ceny usług poligraficznych - o 7,9 proc. 

"Koszt papieru i druku są głównymi składowymi kosztu produkcji podręcznika, zatem uśredniony wzrost cen papieru i produkcji poligraficznej wynosi 10,55 proc.. Mając powyższe na uwadze wskazanym jest zwiększenie kwot dotacji celowej, o których mowa w art. 55 ust. 5 ustawy, o 10 proc. w stosunku do obecnie obowiązujących kwot. Dodatkowo w projekcie rozporządzenia zaproponowano zaokrąglenie w górę do pełnych złotych kwot dotacji celowej na podręczniki i materiały edukacyjne w przypadku klas IV–VI" - napisano w dołączonej do projektu rozporządzenia Ocenie Skutków Regulacji.

W załączonych do projektu materiałach zauważono także, że łączna kwota dotacji celowej podlegająca zwrotowi do budżetu państwa stanowi od 3 do 5 proc. kwoty przyznawanej w danym roku, co oznacza, że środki te są w zdecydowanej większości wykorzystywane. 

"W 2022 r. wysokość obowiązujących maksymalnych kwot dotacji celowej pozwalała pokryć koszty związane z wyposażeniem szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe. Wojewodowie udzielający dotacji celowej jednostkom samorządu terytorialnego nie zgłaszali zastrzeżeń związanych z niezapewnieniem odpowiedniej wysokości środków finansowych na realizację zadania  (...)" - głosi uzasadnienie.

"Wydatkowane przez jednostki samorządu terytorialnego kwoty na ucznia, w zakresie zapewnienia im podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych, pokrywają się z maksymalnymi kwotami dotacji celowej lub są do nich zbliżone" - stwierdzał rząd w uzasadnieniu na etapie projektu rozporządzenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

  Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

  Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

  Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

  Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

  Od 1 marca 2024 r. zmiana wysokości opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny

  Jaka jest aktualna wysokość opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny? Kiedy pobierana jest taka opłata?

  REKLAMA

  Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

  29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

  29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

  Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

  Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

  Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

  "Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotkał się z protestującymi rolnikami

  Dziś w Warszawie miał miejsce "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników. Tematem rozmów jest m.in. kwestia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

  REKLAMA

  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

  Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

  REKLAMA