REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MEN: nauczyciel początkujący z podwyżką 1577 zł, mianowany 1720 zł, dyplomowany 2198 zł. Nauczyciele mówią o 1218 zł, 1167 zł, 1365 zł

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
MEN: nauczyciel początkujący z podwyżką 1577 zł, mianowany 1720 zł, dyplomowany 2198 zł. Nauczyciela mówią o 1218 zł, 1167 zł, 1365 zł
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Min. edukacji B. Nowacka twierdzi, że nauczyciele otrzymali obiecane w kampanii wyborczej przez D. Tuska podwyżki 1500 zł. Nauczyciele zaprzeczają wskazując, że podwyżki wynoszą 1218 zł, 1167 zł, 1365 zł. Czy ktoś tu kłamie?

Nie, nikt nie kłamie - min. Nowacka i kierowany przez nią resort mówią o podwyżkach średniego wynagrodzenia, a nauczyciele pokazują podwyżki zasadniczego wynagrodzenia. 

REKLAMA

MEN zrobili to samo co robił przez ostatnie lata Przemysław Czarnek, który do szału doprowadzał nauczycieli mówiąc o tym, że ich sytuacja finansowa jest świetna "bo wynagrodzenie średnie". Średnie wynagrodzenie nauczyciela zawiera odprawy, nadgodziny, dodatki.  

MEN: Spełniliśmy obietnicę 1500 zł podwyżek 

MEN opublikowało taki komunikat:

Średnie wynagrodzenie nauczycieli brutto wzrośnie o ponad 1500 zł. Zgodnie z zapowiedziami, wynagrodzenia zostały podniesione o 30% dla nauczycieli dyplomowanych i mianowanych oraz 33% dla początkujących. Oznacza to, że średnie wynagrodzenie, wynikające z Karty Nauczyciela, dla n.początkującego wzrasta o 1577 zł, dla mianowanego o 1720 zł, a dyplomowanego o 2198 zł. Wynagrodzenie nauczyciela jest wieloskładnikowe.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Min. Barbara Nowacka powtórzyła tezę o spełnieniu obietnicy wyborczej podwyżek o 1500 zł w "Polsat News"odpowiadając na pytanie o to dlaczego podwyżka 1500 zł dotyczy nie pensji zasadniczej (podstawowej) a wynagrodzenia średniego.

Nauczyciele: nie spełniliście obietnicy

Bo minimalne wynagrodzenie nauczycieli wzrośnie od 1167 zł do 1365 zł w zależności od stopnia awansu zawodowego. To są mniejsze kwoty niż obiecane przez premiera D. Tuska 1500 zł brutto. Perspektywy dla nauczycieli są jednak dobre - jest prawdopodobne, że znajdujący się w Sejmie projekt obywatelski przekształci się w ustawę. I nauczyciel dyplomowany będzie zarabiał tyle "w podstawie", co przeciętne wynagrodzenie w Polsce, czyli w 2025 r. około 7400 zł brutto. Wobec obecnych 5915 zł jest to kolejna podwyżka o około 1500 zł w 2025 roku. Już za rok. Do tego dodatki i nadgodziny. Może zawód nauczyciela odzyska finansowy blask?

Jak było w 2023 r.

Minimalna pensja nauczyciela w 2023 r. bez dodatków, nadgodzin, dofinansowania z gminy, to:

1) nauczyciel początkujący - 3690 zł brutto (2846 zł netto/na rękę)

2) nauczyciele mianowani - 3890 zł brutto (2982 zł netto/na rękę)

3) nauczyciela dyplomowani - 4550 zł brutto (3432 zł netto/na rękę).

Stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli w 2024 r.

REKLAMA

Załącznikiem do projektu rozporządzenia jest tabela, w której podanych jest 6 stawek minimalnego wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Uwzględnione są wszystkie trzy stopnie awansu zawodowego nauczycieli, tj. nauczyciel początkujący, nauczyciel mianowany i nauczyciel dyplomowany oraz dwa poziomy wykształcenia:

Minimalne wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela z tytułem zawodowym magistra i przygotowanie pedagogicznym w zależności od stopnia awansu zawodowego ma wzrosnąć od 1 stycznia 2024 r. o kwotę od 1167 zł do 1365 zł.

Minimalne wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela początkującego z takim poziomem wykształcenia (pierwsza grupa zaszeregowania) od 1 stycznia br. ma wynieść 4908 zł (podwyżka o 1218 zł), nauczyciela mianowanego 5057 zł (podwyżka o 1167 zł brutto), nauczyciela dyplomowanego 5915 zł (podwyżka o 1365 zł).

Nauczyciele z tytułem zawodowym magistra i przygotowaniem pedagogicznym – stanowią najliczniejszą grupę wśród nauczycieli - to ponad 95% wszystkich nauczycieli.

 Co to jest średnie wynagrodzenie nauczyciela?

W skład średniego wynagrodzenia wchodzi jednocześnie:

  1. odprawa emerytalna dla nauczycieli przechodzących na emeryturę i 
  2. świadczenie na start dla nauczycieli rozpoczynających pracę w szkole. 

Jest oczywistym, że ten sam nauczyciel nie może jednocześnie nabyć prawa do obu składników. Pokazuje to absurd "średniego wynagrodzenia"

Znaczna część składników tzw. średniego wynagrodzenia w świetle przepisów prawa pracy w ogóle nie stanowi wynagrodzenia, ze względu na ich socjalny charakter.

Tego rodzaju świadczeniem jest np.:

  1. odprawa emerytalna (rentowa) czy też 
  2. odprawa z tytułu rozwiązania stosunku pracy. Są to składniki wypłacane okazjonalnie w związku z wystąpieniem określonej sytuacji faktycznej (rozwiązanie stosunku pracy, przejście na emeryturę).

Tym samym składniki te nie mogą być utożsamiane z comiesięcznymi zarobkami (pensją) nauczyciela.

REKLAMA

W skład tzw. średniego wynagrodzenia wlicza się również dodatki funkcyjne i motywacyjne należne nie nauczycielom, a kadrze kierowniczej – dyrektorom i wicedyrektorom szkół, za pracę nienauczycielską, oraz tylko tym nauczycielom, którzy pełnią np. funkcje wychowawcy czy mentora.

Tzw. średnie wynagrodzenie obejmuje ponadto świadczenia wypłacane nie co miesiąc, takie jak dodatkowe wynagrodzenie roczne, świadczenia wypłacane raz na 5 lat, jak nagroda jubileuszowa, czy też świadczenia wypłacane incydentalnie, jak nagrody za osiągnięcia w pracy.

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Koncert życzeń związków nauczycielskich: 500 zł dodatku za wychowawstwo, 15% lub 20% podwyżki w 2025 roku, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, odprawach, godzinach ponadwymiarowych i inne postulaty

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

Mięsak. Poznaj objawy tego nowotworu

Mięsak to rzadki nowotwór. Stanowi około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych i około 15% u dzieci. Lipiec to miesiąc poświęcony budowaniu świadomości na temat mięsaków. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory, jakie dają objawy i jak ważna jest szybka diagnoza. 

REKLAMA

Czy warto iść na tradycyjne studia w 2024 roku? Gdzie zdobyć praktyczne umiejętności przydatne w pracy?

Dziś coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego, który koncentruje się głównie na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, bez jednoczesnego zapewnienia praktycznych umiejętności przydatnych na rynku pracy. Także rosnące koszty edukacji oraz obawy o przyszłe zatrudnienie skłaniają młodych ludzi do poszukiwania alternatywnych ścieżek rozwoju zawodowego, takich jak kursy, szkolenia praktyczne czy praca zdalna. Czy warto zatem jeszcze iść na tradycyjne studia?

Dyrektor CKE: Będą zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. Rok szkolny 2024/2025: Odchudzona o 20% podstawa programowa

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z Polską Agencją Prasową udzielił informacji odnośnie zmian w maturach i egzaminie ósmoklasisty wynikających z uszczuplenia podstawy programowej od roku szkolnego 2024/2025. Najwięcej zmian ma być na egzaminie maturalnym z języka polskiego, tak pisemnym, jak i ustnym, np. znacznie skrócona zostanie lista pytań jawnych.

Min. Sikorski: kilka tysięcy osób w Polsce zgłosiło się do Legionu Ukraińskiego. Polska zapewnia sprzęt i szkolenie

Kilka tysięcy osób zarejestrowało się już w Polsce, aby dołączyć do Legionu Ukraińskiego, czyli nowej ukraińskiej ochotniczej jednostki wojskowej - poinformował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas Forum Publicznego NATO, zorganizowanego przy okazji szczytu tej organizacji w Waszyngtonie.

Od piątku utrudnienia w Warszawie

W piątek kierowcy w stolicy napotkają utrudnienia na Wale Miedzeszyńskim i moście Poniatowskiego. 

REKLAMA

Poprawka matury w sierpniu 2024

Kiedy jest poprawka matury w sierpniu 2024 roku? Kiedy jest poprawkowa matura pisemna, a kiedy ustna? Co trzeba zrobić, aby przystąpić do terminu poprawkowego? Wyników można spodziewać się we wtorek 10 września 2024 r.

Siedem wsi w Polsce stanie się miastem od początku 2025 roku. Wiemy już które

Od 1 stycznia 2025 r. roku w Polsce przybędzie siedem miast. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy, które zostały opublikowane 9 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu. Nastąpi też 7 zmian dotyczących ustalenia granic gmin i 11 zmian dotyczących ustalenia granic miast.

REKLAMA