REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MEN: nauczyciel początkujący z podwyżką 1577 zł, mianowany 1720 zł, dyplomowany 2198 zł. Nauczyciele mówią o 1218 zł, 1167 zł, 1365 zł

MEN: nauczyciel początkujący z podwyżką 1577 zł, mianowany 1720 zł, dyplomowany 2198 zł. Nauczyciela mówią o 1218 zł, 1167 zł, 1365 zł
MEN: nauczyciel początkujący z podwyżką 1577 zł, mianowany 1720 zł, dyplomowany 2198 zł. Nauczyciela mówią o 1218 zł, 1167 zł, 1365 zł
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Min. edukacji B. Nowacka twierdzi, że nauczyciele otrzymali obiecane w kampanii wyborczej przez D. Tuska podwyżki 1500 zł. Nauczyciele zaprzeczają wskazując, że podwyżki wynoszą 1218 zł, 1167 zł, 1365 zł. Czy ktoś tu kłamie?

Nie, nikt nie kłamie - min. Nowacka i kierowany przez nią resort mówią o podwyżkach średniego wynagrodzenia, a nauczyciele pokazują podwyżki zasadniczego wynagrodzenia. 

REKLAMA

MEN zrobili to samo co robił przez ostatnie lata Przemysław Czarnek, który do szału doprowadzał nauczycieli mówiąc o tym, że ich sytuacja finansowa jest świetna "bo wynagrodzenie średnie". Średnie wynagrodzenie nauczyciela zawiera odprawy, nadgodziny, dodatki.  

MEN: Spełniliśmy obietnicę 1500 zł podwyżek 

MEN opublikowało taki komunikat:

Średnie wynagrodzenie nauczycieli brutto wzrośnie o ponad 1500 zł. Zgodnie z zapowiedziami, wynagrodzenia zostały podniesione o 30% dla nauczycieli dyplomowanych i mianowanych oraz 33% dla początkujących. Oznacza to, że średnie wynagrodzenie, wynikające z Karty Nauczyciela, dla n.początkującego wzrasta o 1577 zł, dla mianowanego o 1720 zł, a dyplomowanego o 2198 zł. Wynagrodzenie nauczyciela jest wieloskładnikowe.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Min. Barbara Nowacka powtórzyła tezę o spełnieniu obietnicy wyborczej podwyżek o 1500 zł w "Polsat News"odpowiadając na pytanie o to dlaczego podwyżka 1500 zł dotyczy nie pensji zasadniczej (podstawowej) a wynagrodzenia średniego.

Nauczyciele: nie spełniliście obietnicy

Bo minimalne wynagrodzenie nauczycieli wzrośnie od 1167 zł do 1365 zł w zależności od stopnia awansu zawodowego. To są mniejsze kwoty niż obiecane przez premiera D. Tuska 1500 zł brutto. Perspektywy dla nauczycieli są jednak dobre - jest prawdopodobne, że znajdujący się w Sejmie projekt obywatelski przekształci się w ustawę. I nauczyciel dyplomowany będzie zarabiał tyle "w podstawie", co przeciętne wynagrodzenie w Polsce, czyli w 2025 r. około 7400 zł brutto. Wobec obecnych 5915 zł jest to kolejna podwyżka o około 1500 zł w 2025 roku. Już za rok. Do tego dodatki i nadgodziny. Może zawód nauczyciela odzyska finansowy blask?

Jak było w 2023 r.

Minimalna pensja nauczyciela w 2023 r. bez dodatków, nadgodzin, dofinansowania z gminy, to:

1) nauczyciel początkujący - 3690 zł brutto (2846 zł netto/na rękę)

2) nauczyciele mianowani - 3890 zł brutto (2982 zł netto/na rękę)

3) nauczyciela dyplomowani - 4550 zł brutto (3432 zł netto/na rękę).

Stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli w 2024 r.

REKLAMA

Załącznikiem do projektu rozporządzenia jest tabela, w której podanych jest 6 stawek minimalnego wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Uwzględnione są wszystkie trzy stopnie awansu zawodowego nauczycieli, tj. nauczyciel początkujący, nauczyciel mianowany i nauczyciel dyplomowany oraz dwa poziomy wykształcenia:

Minimalne wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela z tytułem zawodowym magistra i przygotowanie pedagogicznym w zależności od stopnia awansu zawodowego ma wzrosnąć od 1 stycznia 2024 r. o kwotę od 1167 zł do 1365 zł.

Minimalne wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela początkującego z takim poziomem wykształcenia (pierwsza grupa zaszeregowania) od 1 stycznia br. ma wynieść 4908 zł (podwyżka o 1218 zł), nauczyciela mianowanego 5057 zł (podwyżka o 1167 zł brutto), nauczyciela dyplomowanego 5915 zł (podwyżka o 1365 zł).

Nauczyciele z tytułem zawodowym magistra i przygotowaniem pedagogicznym – stanowią najliczniejszą grupę wśród nauczycieli - to ponad 95% wszystkich nauczycieli.

 Co to jest średnie wynagrodzenie nauczyciela?

W skład średniego wynagrodzenia wchodzi jednocześnie:

 1. odprawa emerytalna dla nauczycieli przechodzących na emeryturę i 
 2. świadczenie na start dla nauczycieli rozpoczynających pracę w szkole. 

Jest oczywistym, że ten sam nauczyciel nie może jednocześnie nabyć prawa do obu składników. Pokazuje to absurd "średniego wynagrodzenia"

Znaczna część składników tzw. średniego wynagrodzenia w świetle przepisów prawa pracy w ogóle nie stanowi wynagrodzenia, ze względu na ich socjalny charakter.

Tego rodzaju świadczeniem jest np.:

 1. odprawa emerytalna (rentowa) czy też 
 2. odprawa z tytułu rozwiązania stosunku pracy. Są to składniki wypłacane okazjonalnie w związku z wystąpieniem określonej sytuacji faktycznej (rozwiązanie stosunku pracy, przejście na emeryturę).

Tym samym składniki te nie mogą być utożsamiane z comiesięcznymi zarobkami (pensją) nauczyciela.

REKLAMA

W skład tzw. średniego wynagrodzenia wlicza się również dodatki funkcyjne i motywacyjne należne nie nauczycielom, a kadrze kierowniczej – dyrektorom i wicedyrektorom szkół, za pracę nienauczycielską, oraz tylko tym nauczycielom, którzy pełnią np. funkcje wychowawcy czy mentora.

Tzw. średnie wynagrodzenie obejmuje ponadto świadczenia wypłacane nie co miesiąc, takie jak dodatkowe wynagrodzenie roczne, świadczenia wypłacane raz na 5 lat, jak nagroda jubileuszowa, czy też świadczenia wypłacane incydentalnie, jak nagrody za osiągnięcia w pracy.

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • kasia
  2024-01-22 10:07:11
  Nauczyciele liczyć nie potrafią. Podwyżki różne, ale patrząc na podwyżkę ich stawek to dla przykładu: nauczyciel dyplomowany z 20 letnim stażem będzie miał podwyżkę 1638 zł, plus wyższe wypłaty z nadgodzin to nawet więcej wyjdzie. Wiadomo mniej wyjdzie osobom, które jeszcze nie mają dodatku za wysługę lat.
  13
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I. Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

REKLAMA

Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane i opublikowane. Wchodzi w życie 22 lutego ze skutkiem od 1 stycznia

W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Już 21 lutego rozporządzenie to zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

REKLAMA

Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

REKLAMA